تتت

این مغز خون ساز بوده و برای افرادی که کم خونی دارند ، موثر است ولی از طرفی دیگر باعث کاهش فشار خون می شود. چه مغزی این دو فایده متضاد را با هم دارد ؟

محققان در یك پژوهش جدید دریافته‌اند كه مصرف پسته برای پایین آوردن فشارخون موثر است .
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این متخصصان می‌گویند: خوردن یك مشت مغز پسته در روز نه تنها یك میان وعده مناسب و خوشمزه است بلكه برای سلامتی نیز مفید است؛ چون بر اساس نتایج این تحقیق جدید پسته با كاهش روند جذب كربوهیدرات‌ها در بدن می‌تواند فشارخون را پایین بیاورد.
محققان دانشگاه تورنتو در كانادا كه این مطالعه را انجام داده‌اند، تاكید كردند: چون مصرف پسته به همراه مواد غذایی حاوی كربوهیدرات بالا مانند نان سفید، جذب كربوهیدرات را پایین می‌آورد بنابراین مغز این خشكبار می‌تواند به كنترل دیابت بویژه در كشورهایی مانند هند كه در حال حاضر 40 میلیون بیمار مبتلا به دیابت دارد كمك كند. این در حالی است كه محققان هندی پیش بینی كرده‌اند؛ شمار مبتلایان به دیابت در این كشور تا سال 2025 به 80 میلیون نفر خواهد رسید.

به گفته متخصصان تغذیه؛ پسته حاوی مقدار زیادی پروتئین گیاهی، مواد نشاسته‌ای غنی و مواد معدنی‌ مهم مانند پتاسیم و منیزیم است كه بسیاری از نیازهای بدن را تأمین می‌كند. علاوه بر این، پسته برای آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفید است و مصرف آن برای بازکردن مجاری کبد توصیه می‌شود. پسته معده را تقویت و برای تسکین سرفه هم مفید است.

بعضی محققان عقیده دارند كه پروتئین پسته به اندازه‌ای است كه می‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای گوشت و حبوبات دانست. در ضمن عنصر "روی" موجود در آن نیز در رشد سلول‌ها و بافت‌های بدن تاثیر به سزایی دارد. علاوه بر اینها وجود كلسیم و آهن در پسته سبب شده كه این نوع خشكبار نقش بسیار مهمی در استحكام‌ بخشیدن به استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین درمان بیماری‌هایی چون كم‌خونی‌های ناشی از فقر آهن داشته باشد.
محققان می گویند؛ خوردن پسته برای افزایش حافظه و تقویت ذهن نیز مفید است ولی با توجه به این كه خاصیت چاق‌كنندگی دارد، اگر رژیم دارید، اعتدال را در مصرف آن رعایت كنید.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir
 
مطالب پیشنهادی :
6 اشتباه رايج درباره آجيل
تأثیر آجيل و خشکبار بر سلامتی بدن
آیا آجیل فقط کالری دارد؟
آجیل در تغذیه
مغزی جهت تنظیم فشار خون
 
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X