تتت

سردردها و قلب دردها، استخوانهای شكسته و دلهای شكسته، جسم‌های آسیب دیده و احساسات جریحه‌دار شده واژه‌هایی هستند كه اغلب برای توصیف دردهای جسمی و روحی خود استفاده می‌كنیم.داروهای مسكن درد كه بدون نسخه ارائه می‌شوند از مدتها پیش برای التیام دردهای جسمی مورد استفاده بوده و هستند. در حالی كه انبوهی از داروهای دیگر اغلب برای درمان افسردگی و اضطراب تجویز و مصرف می‌شوند. اما محققان به تازگی به دنبال پاسخ این سوال هستند كه آیا این امكان وجود دارد كه یك نوع داروی مسكن بتواند دو كار انجام دهد یعنی نه تنها دردهای جسمی ناشی از زخم‌ها و سردردها را تسكین دهد بلكه همچنین درد طرد شدن از جامعه را نیز التیام بخشد؟

یك تیم تحقیقاتی به سرپرستی سی ناتان دی وال روانشناس كالج هیز و دپارتمان علوم روانشناسی در دانشگاه كنتاكی به شواهدی دست یافته‌اند كه نشان می‌دهد؛ استامینوفن كه ماده فعال در داروی تیلنول است، می‌تواند درد روانی را تسكین دهد.

دكتر دی وال می‌گوید: این ایده كه یك داروی تعیین شده برای از بین بردن درد جسمی می‌تواند درد اجتماعی و روانی را نیز كاهش دهد ظاهرا ساده به نظر می‌رسد و بر اساس دانشی است كه ما درباره تداخل عصبی بین سیستم‌های درد اجتماعی و جسمی داریم.


وی می‌گوید: ما با تعجب متوجه شدیم كه هیچ كس تاكنون روی این ایده آزمایش و تحقیق نكرده است.

این تحقیق نشان می‌دهد كه دكتر دی وال و دستیاران وی درست می‌گویند. یعنی ظاهرا درد جسمی و درد روانی در مغز با هم تداخل دارند و این امر با برخی از مكانسیم‌های رفتاری و عصبی مشابه توجیه می‌شود. این ایده در دو آزمایش مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت.

تصویربرداری‌های دقیق نشان داد: استامینوفن، واكنش‌های عصبی به طرد شدن اجتماعی را در مناطقی از مغز كه با آشفتگی ناشی از درد اجتماعی و بخش موثر در درد جسمی ارتباط دارد، كاهش می‌هد. با این حال محققان هشدار دادند كه خوانندگان این مطلب نباید به سرعت برای تسكین دردهای اجتماعی و روانی و اضطراب خود به مصرف انبوه استامینوفن روی بیاورند. چون مصرف طولانی مدت استامینوفن می‌تواند آسیب جدی به كبد وارد كند.

برای دستیابی به نتایج قطعی‌تر درباره مزایا و مضرات مصرف این دارو، تاثیر آن در كاهش واكنش‌های احساسی و ضد اجتماعی باید مطالعات بیشتر و دقیق‌تر انجام گیرد.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com
مطالب پیشنهادی : 
مصرف بالای استامينوفن در زنان مبتلا به ميگرن، کبد را از کار میاندازد
با خوردن این غذا به آرامش روانی برسید!!
علائم هشدار دهنده بيماری روانی چيست؟
آشنایی با اختلالهای روانی
ارتباط چاقی با اختلالات روان در کودکان

 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X