از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است،‌ این 5 نکته مهم را به تمامی مادران و دخترانی که سلامت‌شان برایشان باارزش است، توصیه می کنیم .
 
* احتمال ابتلا به سرطان رحم در هر زنی ممکن است
هر زنی در هر سنی که باشد ممکن است به سرطان رحم دچار شود. در کشورهای اروپایی نظیر فرانسه سالانه 3 هزار زن به این سرطان مبتلا می‌شوند.

* یک ویروس عامل ابتلا به سرطان رحم است!
برخلاف سایر سرطان‌ها، سرطان دهانه رحم در اثر نوعی از ویروس‌ها از خانواده پاپیلوما ویروس‌های انسانی یا HPV منتقل می‌شوند. این ویروس از طریق رابطه جنسی به رحم راه پیدا می‌کند و تقریبا 70 درصد زنان در طول زندگی خود با آن مواجه‌اند. این ویروس در اکثر موارد توسط دستگاه ایمنی بدن از بین می‌رود اما گاهی نیز می‌تواند در اثر بروز جراحات قبل سرطانی در ناحیه واژن زمینه بروز سرطان رحم و دهانه رحم را فراهم کند.

* جراحات قبل سرطانی دهانه رحم همیشه سبب بروز سرطان نمی‌شوند!
اکثر این جراحات را می‌توان به کمک نوعی روش جراحی به نام Conisation درمان کرد. با این حال تعداد کمی از این جراحت‌ها می‌توانند به ویژه در دوران بارداری یا بیماری‌های شدید جسمانی به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند.

* می‌توانیم از ابتلا به سرطان رحم پیشگیری کنیم!
جالب است بدانید سرطان‌ دهانه رحم از جمله سرطان‌های نادری است که می‌توانیم با مراقبت از بروز آن پیشگیری کنیم. واکسیناسیون می‌تواند تا 70 درصد از آلوده‌شدن انسان به این ویروس پیشگیری کند به همین دلیل توصیه می‌شود تمامی دختران از 14 سالگی به بعد این واکسن را بزنند. آزمایش فروتیز نیز روش دیگری است که به کمک آن می‌توان جراحاتی را که ممکن است به سرطان مبدل شوند تشخیص داد. متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کنند هر 3 سال یک بار خانم‌ها این آزمایش ساده و بدون درد را انجام دهند.

* واکسن سبب بروز بیماری نمی‌شود!
واکسن ضد سرطان دهانه رحم در واقع خود ویروس HPV نیست بلکه تنها ذرات صنعتی شبیه به آن است که DNA نداشته و تنها سبب تحریک سیستم ایمنی می‌شوند تا جلوی ابتلای شخص به بیماری را بگیرند.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamt.ir
 
مطالب پیشنهادی :
حاملگی خارج از رحم چیست؟
جنین در رحم مادر خواب میبیند؟؟
چطور از سرطان سرویکس رحم پیشگیری کنیم؟
سرطان دهانه رحم ، قاتل خاموش!
ارتباط بعضی غذاها در افزایش ریسک ابتلاء به سرطان تخمدان و رحم