تتت

ماست، منبعی غنی از پروتئین، کلسیم و ویتامین B2 یا ریبوفلاوین است و جالب است بدانید که حتی میزان کلسیم یک لیوان ماست بیشتر از میزان کلسیم یک لیوان شیر است،اما این ماست شما را چاق می کند...

ماست چكیده چاق ‌تان می‌کند
ماست چکیده در واقع همان ماست معمولی است که آب خود را تاحدودی از دست داده و البته همراه با این آب مقداری از ویتامین‌های موجود در ماست هم دفع می‌شود. به عبارت دیگر ماست چکیده از نظر میزان پروتئین و کلسیم تفاوت چندانی با ماست معمولی ندارد اما میزان ویتامین B2 آن چون محلول در آب است، به نسبت کمتر است. نكته قابل توجه درباره این ویتامین از بین رفتن آن هنگامی است كه در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که معمولا شیر و ماست را در ظروف مات می‌ریزند زیرا ریختن آنها در ظروف شیشه‌ای سبب از بین رفتن این ویتامین می‌شود.
نکته دیگری که در رابطه با ماست کیسه‌ای یا چکیده باید به آن اشاره کرد، این است که 100 گرم ماست چکیده در مقایسه با 100 گرم ماست معمولی، کالری و چربی بالاتری دارد.
از این رو، فردی که رژیم غذایی خاصی برای کاهش وزن دارد، باید به این نکته دقت کند که گرچه کلسیم و پروتئین ماست چکیده بیشتر است اما میزان چربی آن هم بالاتر است و استفاده زیاد از آن می‌تواند چاق‌کننده باشد؛
به ویژه آنکه لبنیات منبع اسیدهای چرب اشباع هستند. این میزان اسیدهای چرب در ماست چکیده تا حدی بالاتر است. به همین علت مصرف آن به خصوص برای كسانی كه باید منابع این نوع چربی‌ها را محدود مصرف كنند، توصیه نمی‌شود.
در درجه اول پیشنهاد می‌کنم ماست کم چرب مصرف کنید. البته نمی‌توان گفت مصرف ماست چکیده مضر است اما باید حد تعادل را در مصرف آن رعایت کرد. اگر برای یک فرد بزرگسال مصرف 2 واحد لبنیات توصیه می‌شود و او یک لیوان را به ماست اختصاص داده، برای ماست چکیده مصرف نصف لیوان کافی است و نیاز وی را برطرف خواهد كرد.
 
گردآوری :گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع :salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی
آیا تمرینات بدنی برای زنان چاق کافی است؟
آیا خانه باعث چاق شدن شما می شود؟(1)
آیا خانه باعث چاق شدن شما می شود؟(2)
7 غذای چاق کننده در تابستان
به کسی نگویید چاق هستید؟!
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X