تتت

اغلب كودكان در معرض خطر فقر آهن قرار دارند، زیرا نیاز آنها به آهن اغلب بیشتر از مقدار آهن موجود در غذای روزانه است و این مساله آنها را در معرض كم خونی ناشی از فقر آهن قرار می‌دهد كه می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.


آهن از عناصر ضروری برای بدن انسان است و نقش مهمی در اكسیژن رسانی و تكامل مغز دارد.
امروزه بسیاری از نوزادان در دو سال اول زندگی، آهن مورد نیاز خود را به صورت قطره آهن (فروس سولفات) دریافت می‌كنند. این در حالی است كه در بسیاری از موارد، مصرف قطره آهن باعث تغییر رنگ و سیاه شدن دندان‌های شیری كودكان می‌شود البته اغلب والدین این تغییر رنگ را با پوسیدگی دندان اشتباه می‌گیرند و این تصور نادرست ایجاد می‌شود كه مصرف قطره آهن باعث پوسیدگی دندان شده است.
در حالی كه این مساله از لحاظ علمی صحیح نیست و قطره آهن تنها باعث تغییر رنگ سطح دندان شده است. اگر سطح دندان، سالم و كاملا صاف باشد، این تغییر رنگ كاملا سطحی خواهد بود و حتی به كمك پارچه‌ای نرم و مرطوب پاك می‌شود. ولی در مواردی كه دندان‌های كودك قبلا به دلیل پوسیدگی‌های سطحی زبر و خشن شده است (این پوسیدگی ابتدا تنها به صورت لكه‌ای به رنگ گچ در سطح دندان‌های قدامی دیده می‌شود) این تغییر رنگ سیاه به درون حفر‌ه‌های كوچك سطح دندان نفوذ می‌كند و برطرف كردن آن نیازمند درمان دندانپزشكی است.
با این حال گاهی تغییر رنگ دندان‌های شیری آنقدر شدید است كه حتی با درمان دندانپزشكی هم به طور كامل از بین نمی‌رود. البته این تغییر رنگ تنها ناشی از تماس موضعی قطره آهن با دندان‌های شیری نوزاد است و برای دندان‌های دائمی كودك مشكلی ایجاد نمی‌كند.

 

برای پیشگیری یا كاهش این تغییر رنگ بهتر است با استفاده از قطره‌چكان، قطره آهن را در انتهای دهان كودك بریزید تا با دندان‌ها تماس پیدا نكند. شستشوی دندان‌های كودك با آب یا استفاده از پارچه‌ای تمیز و مرطوب برای پاك كردن دندان‌های كودك بعد از مصرف قطره آهن می‌تواند از تغییر رنگ آنها جلوگیری كند. همچنین می‌توان قطره آهن را همراه آب پرتقال به كودك داد تا علاوه بر افزایش جذب آهن (به دلیل وجود ویتامین ث) تغییر رنگ دندانی كاهش یابد. به یاد داشته باشید كه مصرف لبنیات و چای، جذب آهن را كاهش می‌دهد و بنابراین از شیر دادن به كودك بلافاصله پس از مصرف قطره آهن خودداری كنید
 
گردآوری :گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
مواد غذایی مفید برای افزایش هوش کودک
غذاهایی مخصوص کودکان بیش فعال
مقوی و مغذی سازی غذای كودك
تاثیر تغذیه بر رشد کودک
از پاسخ به سوالات جنسی كودكان طفره نرويد
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X