در سال‌های اخیر مادران بیشتر ترجیح می‌دهند از روش سزارین برای زایمان استفاده كنند و...


این مساله تا حدی پیش رفته كه آمار سزارین در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است و كارشناسان درباره روند رو به رشد آن هشدار می‌دهند. از سوی دیگر مادران نیز به دلیل نداشتن آگاهی كافی نسبت به زایمان طبیعی و سزارین به اشتباه رو به سزارین می‌آورند.

بارداری و زایمان قسمت مهمی از زندگی خانم‌هاست و تاثیر قابل ملاحظه ای بر زندگی آنها دارد. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد آن هم مهم و قابل توجه است. پس این سوال كه چه روشی برای زایمان بهتر است، همیشه برای آنان مطرح خواهد بود. اما باید با اطلاعات صحیح و با توجه به نظر پزشك معالج نسبت به انتخاب روش مناسب اقدام كرد.

دكتر ثریا عالمی ، متخصص و جراح زنان و زایمان در مورد انتخاب روش مناسب زایمان می‌گوید: خانم‌ها اطلاعات متفاوت و متنوعی درباره این مطلب دریافت می‌كنند. اما آنها ممكن است به اشتباه از عوارض زایمان طبیعی نكاتی بشنوند و به سزارین روی آورند.

وی می‌افزاید: از طرف دیگر درد زایمان باعث می‌شود مادران تمایل زیادی به سزارین داشته باشند. در ضمن برخی از پزشكان نیز به منظور درآمد بیشتر، مادران را به سمت سزارین سوق می‌دهند.

بنابراین برخی موارد هم از جانب پزشك و هم بیمار تمایل به سزارین وجود دارد. در حالی كه باید اطلاعات دقیق و مشخص در مورد عوارض و مشكلات زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد داشته باشیم تا بتوانیم به سمت سزارین برویم.

تبعات زایمان برای مادر
دكتر عالمی درباره مشكلاتی كه ممكن است در اثر زایمان برای مادر پیش بیاید، می‌گوید: كلا بارداری باعث بروز مشكلات و اختلالاتی در سیستم ادرار و مدفوع می‌شود. مشكلاتی مانند افتادگی مثانه و به دنبال آن تكرر و مشكلات ادراری و از طرفی دیگر مشكلات مدفوع. البته این مشكلات همیشه در زایمان طبیعی به وجود نمی‌آید، اگرچه به دنبال زایمان طبیعی این عوارض بیشتر است.

این پزشك متخصص زنان تاكید می‌كند: افتادگی مثانه به معنی تغییراتی است كه در بافت ناحیه مثانه ایجاد شده و مادر را در سال‌های آینده دچار مشكلات ادراری به شكل بی‌اختیاری ادرار می‌كند ـ در مواقعی خاص كه به خودش فشار می‌آورد مانند سرفه كردن ـ البته این حالت ممكن است در كسانی كه حتی زایمان نكرده‌اند نیز پیش بیاید، ولی در میان كسانی كه تعداد حاملگی‌های بیشتری داشته باشند (4 و 5 دفعه زایمان) شایع‌تر است، بخصوص اگر زایمان‌ها به صورت طبیعی باشد.

به گفته دكتر عالمی، عفونت و خونریزی از دیگر مشكلات زایمان طبیعی است. پارگی محل زایمان یا پارگی مسیر دفع مدفوع نیز از دیگر عوارضی است كه ممكن است به علت زایمان طبیعی روی دهد. ولی این مشكلات بندرت پیش خواهند آمد و بسیار نادر هستند. در حقیقت می‌توان گفت چند ماه پس از زایمان طبیعی مشكل خاصی برای سلامت مادر پیش نمی‌آید.

پیامدهای سزارین
دكتر عالمی درباره مشكلات سزارین می‌گوید: خونریزی‌های به دنبال سزارین و عفونت‌های محل عمل و رحم تقریبا 2 برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و برخلاف تصور عموم افراد، سلامت مادر در سزارین بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد.

به گفته وی، مساله بیهوشی نیز می‌تواند مشكلاتی را برای مادر به وجود آورد. سزارین در هر صورت یك عمل جراحی است و به دنبال آن مشكلاتی ناشی از جراحی نیز برای مادر پیش خواهد آمد كه ممكن است سلامت مادر را تهدید كند. ضمن این‌كه پس از سزارین ممكن است چسبندگی‌هایی داخل شكم مادر به وجود آید. بخصوص زمانی كه بیمار چند نوبت سزارین شده باشد، احتمال این مشكل بیشتر شده و باعث دردهای زیاد زیر شكم و داخل شكم مادر می‌شود و درمان قطعی هم برای آن وجود ندارد.

دكتر عالمی می‌افزاید: از دیگر عوارض سزارین می‌توان به مشكلات ادراری مانند سوزش ادرار، عفونت‌های ادراری و درد ناحیه مثانه پس از سزارین اشاره كرد.

شادابی پس از زایمان طبیعی
مهم‌تر از این موارد سرحالی و شادابی مادر پس از زایمان طبیعی است. مادری كه زایمان طبیعی می‌كند، همان روز پس از زایمان به راحتی می‌تواند كارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد، ولی كسی كه سزارین می‌كند چند روز باید كاملا استراحت كند.

دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است به طوری كه مادر نیاز به مسكن پیدا می‌كند. در حالی كه به صورت معمولی و طبیعی مادر 7 تا 8 ساعت قبل از زایمان طبیعی درد خواهد داشت، اما در مورد سزارین این دردها چند روز ادامه پیدا می‌كند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه می‌دهد: مادر می‌تواند پس از فقط یكبار سزارین، زایمان طبیعی داشته باشد. اما مادران اغلب این نكته را نادیده می‌گیرند. در چنین شرایطی ممكن است خانمی 2 یا 3 بار تحت جراحی قرار گیرد و همین مساله باعث می‌شود احتمال چسبندگی‌ها و دردهای ناشی از آن هم بیشتر شود. این چسبندگی‌ها هم خود می‌توانند مشكلاتی از جمله مشكلات گوارشی را برای بیمار به وجود آورند.

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir

مطالب پیشنهادی :
رابطه زناشويی پس از زايمان
تغذیه پس از زایمان
چاره ای برای تورم بعد از زایمان
تناسب اندام پس از زایمان!چطور؟!
بچه های زایمان طبیعی چه تفاوتی با سایرین دارند؟!