پژوهشگران در گزارش تازه‌ای اعلام كردند كه ويتامين‌ها می‌توانند روند درمان بيماری سل را بهبود بخشند.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، ‌ در این گزارش آمده است كه افزودن مواد ریزمغذی و معدنی مهم از جمله سلنیوم و ویتامین‌های آ،  ب كمپلكس،  ث و ای به رژیم غذایی،  نتیجه درمان را در بیماران مبتلا به سل بهبود بخشد.  

دكتر ادوارد و ویلامور از دانشكده بهداشت عمومی‌هاروارد در بوستون می‌گوید: وضعیت مواد مغذی، فاكتور بسیار مهمی ‌در نتایج بالینی درمان بیماران مبتلا به این عفونت است. 


ویلامور و همكاران وی پیش از آغاز مطالعات خود این فرضیه را ارائه كردند كه مصرف مكمل‌های غذایی می‌تواند خطر پیچیدگی‌های این بیماری و مرگ و میر در بین مبتلایان به سل را به میزان قابل ملاحظه‌ای كاهش دهد. 

این پژوهشگران سپس فرضیه خود را در پژوهش روی 887 بیمار در دارالسلام، پایتخت تانزانیا مورد آزمایش و بررسی قرار دادند. 


نتایج تحقیقات نشان داد كه در صورت استفاده از مكمل‌ها و ویتامین‌ خطر ناموفق بودن درمان تا حدودی كاهش می‌یابد و در تعدادی از افراد نیز خطر بازگشت بیماری پس از درمان موفقیت آمیز تا 45 درصد كاهش پیدا كرد. 

این تاثیر اخیر در بین زیرگروه‌هایی از بیماران كه به عفونت ایدز مبتلا بودند مشهودتر بود. گفتنی است كه بیماری سل در افراد مبتلا به ایدز وخیم تر و حادتر می‌شود. 

هم چنین این مطالعه نشان داد: مصرف مكمل‌های ویتامینی و تغذیه‌ای خطر بروز مشكلات ناشی از سل در خارج از ریه‌ها را كاهش می‌دهد. 

درعین حال این پژوهشگران در گزارش خود كه در مجله «امراض عفونی» به چاپ رسیده، خاطرنشان كردند كه مكمل‌های تغذیه‌ای در نرخ مرگ و میر یا پیشرفت بیماری ایدز تاثیری ندارند. 


با این حال ویلامور توصیه می‌كند: نتایج حاصل از یك مطالعه تنها معمولا برای ارائه توصیه‌ها و دستورالعمل‌های كلی كافی نیست اما اگر این تاثیر كم هزینه به اثبات برسد، می‌تواند روش بالقوه امیدوار كننده‌ای برای بهبود حال این بیماران و بهبود كیفیت درمان آنها باشد. 


سل یك بیماری عفونی شایع و كشنده است كه علل آن اساسا باكتری موسوم به مایوباكتری توبركولوسیس است. این عفونت عمدتا به ریه‌ها حمله ور می‌شود اما درعین حال می‌تواند سیستم اعصاب مركزی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. 

سایر بافتها كه در صورت پیشرفت عفونت ممكن است آلوده شوند شامل سیستم لنفاوی، گردش خون، ‌استخوانها، ‌مفاصل و حتی پوست هستند. 


آخرین آمارها نشان داده است كه تقریبا حدود یك سوم از جمعیت فعلی جهان به بیماری سل مبتلا هستند اما لازم به یادآوری است كه تمام افراد مبتلا لزوما به شكل كامل بیماری دچار نمی‌شوند. اما از هر 10 مورد آلودگی یك مورد ممكن است به نوع پیشرفته و حاد آن منتهی شود. 

آمار ثبت شده در سال 2004 نشان داد كه 6/14 میلیون مورد فعال و مزمن بیماری، 9/8 میلیون مورد جدید ابتلا و 6/1 میلیون مرگ و میر ناشی از ایدز در كشورهای در حال توسعه رخ داده است. 

در سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری مرگبار ایدز و كوتاهی در اجرای برنامه‌های كنترل سل باعث شده است كه بیماری سل دوباره شیوع پیدا كند كه برخی از انواع آن نیز مقاومتر شده‌اند؛ به طوری كه این همه گیری جدید منجر به ظهور زنجیره‌هایی از میكروب بیماری شده كه نسبت به داروها مقاومتر هستند. 

طبق مطالعات بین سالهای 2000 تا 2004 بیست درصد از كل موارد ابتلا به سل نسبت به داروهای استاندارد و 2 درصد نسبت به داروهای خط دوم مقاوم شده‌اند. 

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 
www.seemorgh.com/health