مصرف اين نوشيدنی‌های حاوی كافئين هرچند راهی برای كسب انرژی بيشتر است اما اگر به مقدار زياد استفاده شود پيامدهای نامطلوبی در پی خواهد داشت. 
 
دكتر دی رولنیز، متخصص تغذیه در مركز پزشكی منطقه‌ای بایلور در گراپوین‌ تصریح كرد: مصرف كننده‌های نوشیدنی‌های انرژی زا باید مراقب مقدار كافئینی كه در روز مصرف می‌كنند باشند چون مقدار بیش از حد این ماده می‌تواند باعث بروز حالت تهوع، دلشوره و عصبانیت شود.

رولنیز ادامه داد:‌زمانی بود كه ما مقدار كافئین مورد نیاز خود را از قهوه و نوشابه كولا می‌گرفتیم اما امروزه تعداد زیادی نوشابه‌های حاوی كافئین زیاد به بازار آمده‌اند و باید مراقب باشیم كه در صورت استفاده از آنها طی یك دوره 24 ساعته چقدر از این ماده وارد بدنمان می‌شود.

دكتر رولنیز افزود: اگر بدانید كه حداكثر مصرف روزانه 400 میلی گرم است پس باید به برچسب روی قوطی نوشابه توجه كرده و اطمینان حاصل كنید كه بیشتر از این مقدار در طول یك روز مصرف نكنید.

به گفته این متخصص بهداشتی ؛400 میلی گرم تقریبا معادل فقط یك قوطی نوشابه انرژی زا و یا دو فنجان قهوه است. بیشتر از این مقدار می‌تواند باعث بروز حالت تهوع، دلهره و نگرانی، تپش قلب و در موارد نادر علایم شدیدتر شود.

وی اضافه كرد: هم چنین ممكن است شما به دلیل مصرف زیاد كافئین كارتان به بیمارستان بكشد و علائم شبه آنفلوآنزا داشته باشید اما باید بدانید كه این علایم در واقع بخاطر دوز بالای كافئین در بدنتان است. به همین خاطر هرچند ما در مورد كافئین مانند یك دارو احتیاط نمی‌كنیم اما باید بدانیم كه این ماده هم مثل داروها اگر بیش از حد استاندارد استفاده شود عوارض جانبی در پی خواهد داشت.

این كارشناس تغذیه هم چنین دستورالعمل مصرف صحیح برای كسانی كه از این نوشیدنی‌ استفاده می‌كنند را منتشر كرده است.

در این دستورالعمل آمده است: در حین ورزش كردن از مصرف نوشابه‌های انرژی زا پرهیز كنید چون آب بدن شما به میزان زیادی از دست خواهد رفت و همچنین از تركیب كردن این نوشابه‌ها با الكل بشدت خودداری كنید. اگرچه این كار در كشورهای غربی متداول است اما خطرات قابل توجهی دارد و در واقع حالت سمی‌بدن را بسیار تشدید می‌كند كه این وضعیت نیز منجر به از دست دادن شدید آب بدن می‌شود.

وی تاكید كرد: علاوه بر كافئین بیشتر این نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی مقادیر بسیار زیادی قند و سدیم هستند كه برای افراد مبتلا به دیابت و یا دارای فشار خون بالا بسیار خطرناك هستند. از سوی دیگر، گروهی از كارشناسان اعلام كردند كه رشد نرخ مصرف این نوشیدنی‌ها در بین نوجوانان باعث تشدید نگرانی مسوولان مدارس و كاركنان مراقبت‌های بهداشتی شده است.

پژوهشگران می‌گویند: مصرف زیاد این نوشابه‌ها با افزایش پرخاشگری و رفتارهای پرخطر در بین نوجوانان در ارتباط است.

هنوز كسی نمی‌داند كه این نوشیدنی‌ها بتوانند باعث بروز چنین پیامدهایی شوند اما والدین باید آگاه باشند كه نوجوانانی كه تمایل به سوء مصرف كافئین دارند احتمال این كه به رفتارهای پرخطر دست بزنند بسیار بیشتر است.

نتایج این تحقیق در مجله «سلامت كالج آمریكا» به چاپ رسیده است.

هر قوطی نوشابه انرژی زا حدود 428 میلی گرم كافئین دارد كه این رقم 12 برابر یك نوشابه معمولی و دو تا پنج برابر یك فنجان قهوه است.

به گزارش ایسنا، طبق آمار ثبت شده در سالهای اخیر چندین مورد اورژانس و خطرناك از بستری نوجوانانی گزارش شده كه به دلیل مصرف زیاد این نوشابه‌ها دچار تپش قلب شدید، دلواپسی و دلشوره شدید و تعرق زیاد راهی بیمارستان شدند.

حتی برخی از این نوجوانان با این باور غلط كه ممكن است كمتر به الكل اعتیاد پیدا كنند این نوشابه‌ها را با الكل تركیب كرده و مصرف می‌كنند.

همچنین گروهی از مقامات آلمانی در ماه جاری هشدار دادند كه نوشابه‌های انرژی زا می‌توانند باعث نامنظم شدن ضربان قلب، افزایش فشار خون، بروز حالتهای روانپریشی، نارسایی كلیه و حتی مرگ شوند.

دانشمندان اروپایی خاطرنشان كردند كه این نوشابه‌ها بویژه برای ورزشكاران، زنان باردار یا شیرده، كودكان و نوجوانان خطرناك هستند.

این متخصصان می‌گویند: در حال حاضر هیچ تعریف قانونی برای این نوشیدنی‌ها وجود ندارد. هر چند برخی از آنها حاوی ویتامین و مواد گیاهی مفیدی هستند اما مصرف كافئین زیاد موجود در آنها می‌تواند تهدید كننده و خطرناك باشد.

بدلیل اینكه تاثیر این نوشابه‌ها همیشه مفید و سالم نیست در كشورهایی چون فرانسه، دانمارك و نروژ از چند سال پیش مصرف عمومی‌آنها ممنوع شده و انگلیس نیز هشدارهای زیادی در این زمینه به مردم خود داده است. اما با این حال توزیع و عمومیت این نوشیدنی‌ رو به افزایش است.

طبق آمار، مردم اروپا بیش از 17 میلیارد دلار صرف خرید نوشابه‌های انرژی زا در سال 2007 كرده‌اند.

هم چنین باید تذكر داد كه مصرف كافئین اعتیاد آور است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:سلامت نیوز
 

 

 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X