با وجودی كه كارشناسان بهداشتی توصيه می‌كنند بويژه در طول تمرينات ورزشی برای پيشگيری از تبخير و از دست دادن بيش از حد آب بدن مقدار زيادی....با وجودی كه كارشناسان بهداشتی توصیه می‌كنند بویژه در طول تمرینات ورزشی برای پیشگیری از تبخیر و از دست دادن بیش از حد آب بدن مقدار زیادی مایعات باید نوشیده شود، اما تحقیقات جدید نشان داده است كه نوشیدن زیاد آب نیز می‌تواند بسیار خطرناك باشد.

این تحقیقات نشان می‌دهد؛ هر چند تامین آب بدن به اندازه مناسب حائز اهمیت است اما دریافت آب زیاد می‌تواند بسیار خطرناك و یا حتی كشنده باشد.

از دست دادن آب بدن خطر گرگرفتگی و انقباض عضلات، بالا رفتن حرارت بدن و حمله حرارتی در طول ورزش كردن در آب و هوای گرم را افزایش می‌دهد.

وقتی خطر از دست رفتن آب بدن آشكار می‌شود، ‌متخصصان به نوشیدن مایعات بیشتر در حین تمرینات بدنی توصیه می‌كنند.

در نتیجه ورزشكاران شروع به نوشیدن مقدار بیشتری مایعات می‌كنند و برخی از آنها در این كار افراط می‌كنند تا جایی كه دچار مسمومیت آبی و كاهش میزان سدیم در خون می‌شوند. تاكنون صدها مورد از این شوك در اثر مصرف بیش از حد آب در مجله پزشكی گزارش شده كه چندین مورد از آنها نیز به مرگ افراد منجر شده است.

از این رو متخصصان توصیه می‌كنند كه نوشیدن دو تا سه فنجان آب را در هرساعت در نظر داشته باشید اما تنها در صورت تعرق بسیار شدید مقدار آن را افزایش دهید.

همچنین نوشیدنی‌های ورزشی در این مورد به آب ارجحیتی ندارند.

وقتی تشنه هستید آب بنوشید اما خودتان را مجبور نكنید كه بیش از حد و به زور آب بخورید.

نتایج این تحقیق در نشریه «ناظر سلامت مردان هاروارد» منتشر شده است.
 
 
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ 
 
www.seemorgh.com/health
 
منبع: سلامت نیوز
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X