آیا از ضعف حافظه می‌ترسید؟ می‌دانید برخی رژیم‌های غذایی می‌تواند برای فعالیت مغزی مضر باشد و برعکس برخی موادغذایی از مغز در برابر مشکلات و بیماری‌ها محافظت می‌کنند!

 برای آنکه مغز سالمی داشته باشید به این توصیه‌ها عمل کنید:
1- رژیم‌ غذایی کم‌کلسترول انتخاب کنید!
رژیم‌های غنی از گوشت قرمز و محصولات لبنی پرچرب می‌توانند کلسترول خون را بالا ببرند. کلسترول عروق خونی را تنگ و خون و اکسیژ‌ن‌رسانی به مغز را کند می‌کند.

2- گوشت قرمز و لبنیات کم‌چرب مصرف کنید!
این موادغذایی منبع خوب کارنیتین هستند نوعی اسید‌آمینه اصلی در ساختار اعصاب و مغز

3- غلات کامل و سبزیجات بخورید:
نان‌هایی که از غلات کامل تهیه می‌شوند حاوی لسیتین هستند که مغز از آن برای تولید اسیتیلکولین که نوعی حامل عصبی است استفاده می‌کند

4- منابع غنی ویتامین C و E بخورید:
این آنتی‌اکسیدان‌ها از مغز در برابر خطرات و آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد مراقبت کرده و میزان ضایعات و پلاک های پروتئینی که سبب زوال عقل می‌شوند را کاهش می‌دهد. بروکلی، کلم‌سبز، گوجه و اکثر سبزیجات منابع خوب ویتامین C هستند. بادام، روغن‌های گیاهی، گردو و دانه‌های کامل ویتامین E دارند.

5- موادغذایی غنی از ویتامین Bکمپلکس مصرف کنید!
تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان داده است کمبود ویتامین B12 و اسیدفولیک از آنجا که می‌تواند باعث شود میزان اسیدآمینه هوموسیستئین در خون را بالا رود می‌تواند سبب زوال عقل و بروز بیماری‌ آلزایمر شود. روغن‌های گیاهی، دانه‌ها، دانه کامل گندم و غلات کامل منابع خوب ویتامین B هستند.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatiran.com
 
مطالب پیشنهادی :
مغز زنان،مغز مردان!
7 روش موثر برای افزایش عملکرد مغز
به مغز کودکتان غذاهای مقوی بدهید
8 اشتباه خنده دار درباره مغز!!
10 حقیقت جالب درباره مغز