به گفته محققان، کنترل فشار خون از دوران ميانسالي به بعد ممکن است احتمال تحليل قوای فکر (در اصطلاح پزشکی، دمانس) را به ميزان قابل توجهی کاهش دهد.به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،
نتایج دو مطالعه مجزا، از ارتباط بین فشار خون بالا و خطر ابتلا به تحلیل قوای فکر حکایت دارد.

نتایج یکی از این بررسی ها که توسط تیمی‌از کالج سلطنتی لندن انجام شده، نشان می‌دهد که با درمان مناسب می‌توان جلوی این روند را گرفت.

نتایج این مطالعه، که در نشریه عصب شناسی لانست منتشر شده، نشان می‌دهد که داروهای کنترل فشار خون، احتمال تحلیل قوای فکر را تا 13 درصد کاهش می‌دهند.

به گفته انجمن آلزایمر، با کنترل بهتر فشار خون می‌توان سالانه جان پانزده هزار نفر را نجات داد.

از هر چهار نفر، یک نفر مبتلا به فشار خون است که در بسیاری از موارد تشخیص داده نمی‌شود یا تحت درمان قرار نمی‌گیرد.

دلایل دقیق این که چرا فشار خون بالا می‌تواند احتمال ابتلا به تحلیل قوای فکر را افزایش دهد، روشن نیست. هرچند گروهی از دانشمندان معتقدند که فشار بالای خون می‌تواند بر روی جریان خون در مغز و میزان اکسیژنی که به آن می‌رسد، تاثیر منفی بگذارد.

حدود یک چهارم از مبتلایان به تحلیل قوای فکر را بیمارانی تشکیل می‌دهند که به علت اختلالات عروقی دچار مشکل خون‌رسانی به مغز هستند.

هنوز ارتباط روشنی بین فشار خون و انواع دیگر تحلیل قوای فکر مثل بیماری آلزایمر دیده نشده است؛ اما برخی از متخصصان فکر می‌کنند که فشار خون ممکن است در گونه‌هایی از این بیماری، نقش داشته باشد.

تحقیق عصب شناسی لانست، روی افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا متمرکز شده بود. در این تحقیق، افرادی که برای کنترل فشار خون تحت درمان بودند، با کسانی که دارویی دریافت نمی‌کردند، از نظر احتمال ابتلا به تحلیل قوای فکر مقایسه شدند.

نتایج این بررسی‌ها در کنار نتایج تحقیقات مشابه در گروه های سنی متفاوت نشان داد که شیوع تحلیل قوای فکر در میان افرادی که از داروهای کنترل فشار خون استفاده می‌کردند، 13 درصد کمتر بود.

دکتر اینگمار اسکوگ از موسسه علوم عصبی دانشگاه گوتبورگ سوئد معتقد است که نیاز به درمان فشار خون برای کاهش خطر حملات قبلی و سکته، حتی بدون دست یافتن به نتایج مشخص در مورد تحلیل قوای فکر، به اندازه کافی مهم و روشن است.

ربکا وود از موسسه خیریه تحقیقات آلزایمر نیز می‌گوید؛ نتایج به دست آمده، «پیشرفتی چشمگیر» است که در صورت استمرار، می‌تواند امید را در دل 700 هزار بیمار در بریتانیا، زنده کند.

با این وجود، انجمن آلزایمر بر نیاز به تلاش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاکید می‌کند.

تحقیقات منتشرنشده این انجمن نشان داد: احتمال ابتلا به تحلیل قوای فکر در اثر اختلالات عروقی در میان افرادی که در دهه‌های چهارم و پنجم عمر خود مبتلا به فشار خون بوده اند، شش برابر بیشتر است.

بر اساس این تحقیقات، اگر برای مردم بریتانیا، درمان فشار خون با «بهترین کیفیت» صورت گیرد، به این معنی که همه موارد شناسایی و درمان شوند، سالانه جان پانزده هزار نفر حفظ خواهد شد.

دكتر کلایو بالارد، مدیر تحقیقات این موسسه می‌گوید: تنها نیمی‌از جمعیت بالای 65 سال، تحت درمان موثر قرار می‌گیرند.

نیل هانت، مدیرعامل این موسسه خیریه، همه مردم، حتی افراد میانسال را به کنترل منظم فشار خون و کلسترول تشویق می‌کند.

 
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 
www.seemorgh.com/health
 
 
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X