پژوهشگران هلندی هشدار دادند: احتمالا ابتلا به آسم در كودكانی كه مادران آنها در دروان بارداری هر روز خشكبار مصرف می‌كرده‌اند، بيشتر است.


به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا،
ساسكیا م. ویلرز، پژوهش ارشد دانشگاه یوترچ در این رابطه اظهار داشت: ما از مشاهده ارتباط قوی بین مصرف روزانه محصولات خشكبار در طول دوره حاملگی و علایم آسم در كودكان بسیار شگفت زده شدیم چرا كه پیش از این در مطالعات مشابه هرگز چنین ارتباطی را ندیده بودیم.

وی تاكید كرد: هنوز برای توصیه به جلوگیری از مصرف خشكبار در دوران بارداری بسیار زود است اما برای زنان باردار بسیار مهم است كه تغذیه سالم داشته باشد و واقعیت دیگر این است كه مصرف بیش از حد مواد غذایی هرگز پسندیده نبوده است.

در این تحقیق كه با هماهنگی دولت هلند انجام گرفته، نزدیك به 4000 مادر باردار یك پرسشنامه مربوط به رژیم غذایی را تكمیل كردند كه در آن درباره دفعات مصرف سبزی‌ها، میوه‌های تازه، ماهی، تخم مرغ، شیر و فرآورده‌های شیری، خشكبار و فرآورده‌های آن طی ماه گذشته سوالاتی پرسیده شده بود.

رژیم غذایی كودكان این زنان نیز مورد ارزیابی قرار گرفت. علایم آسم و آلرژی در این كودكان به طور سالانه تا سن هشت سالگی بررسی شد.

ویلرز گفت: تنها ارتباط مداوم بین تغذیه مادر در طول بارداری و علایم آسم در كودكان تا سن هشت سالگی مربوط به مصرف خشكبار بود.

نتایج این پژوهش در مجله آمریكایی «طب تنفس و مراقبتهای حیاتی» منتشر شده است. این در حالی است كه گروهی دیگر از متخصصان به تازگی دریافته‌اند؛ مصرف مكمل‌های روغن ماهی در زمان بارداری خطر بروز آسم در كودك را كاهش می‌دهد.

به گفته پژوهشگران؛ مادرانی كه در دوران بارداری مكمل‌های روغن ماهی استفاده می‌كنند، فرزندان آنها كمتر به آسم مبتلا می‌شوند. این تاثیر به حدی است كه احتمال ابتلا به آسم در این كودكان تا 60 درصد كاهش می‌یابد.

در این تحقیق دانشمندان به بیش از 500 زن بعنوان بخشی از یك آزمایش در سال 1990 مكمل‌های خوراكی دادند.

در طول آزمایش این زنان به سه گروه تقسیم شدند كه طی 10 هفته اخیر بارداری به یك گروه مكمل‌های روغن ماهی و به گروه دوم روغن زیتون داده شده و به گروه دیگر هیچ مكملی ندادند.

در پایان معلوم شد تنها روغن ماهی در كاهش شانس ابتلا به آسم در كودكان زنان تحت آزمایش موثر است.

پژوهشگران هم چنین تاكید كردند كه تماس با دود سیگار و سایر محصولات دخانی در دوران نوزادی شانس ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد.

دود سیگار هم چنین می‌تواند منجر به بروز آلرژی در كودكان شود.

 
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X