علم جدید نشان داده که این گیاهان شفابخش می توانند درد را تسکین بدهند، از آلزایمر پیشگیری نمایند و سرطان را به عقب برانند.

 نانسی کلیش نویسنده ای ساکن نیویورک است که متخصص بهداشت و سلامت،  تناسب اندام و زیبایی است. او نویسنده چندین کتاب از جمله کتاب
Beautiful Brows: The Ultimate Guide to Styling, Shaping and Maintaining Your Eyebrows (Random House, 2000).
 می باشد. با خواندن این مطلب، اطلاعات شما درباره داروهای خانگی و گیاهی وسیعتر می شود.
اگرچه گیاهان از دیرباز برای درمان بیماری ها به کار برده می شدند، دانشمندان  در سالهای اخیر شروع کرده اند به  اثبات دقیق و علمی قابلیت های این گیاهان برای  کاهش درد  آرتریت( ورم مفاصل) ، پایین آوردن قند خون و کلسترول خون ، و کمک به بهبود  شرایط در بسیاری موارد دیگر. آنها همچنین در حال کشف قدرت های جدیدی در بعضی گیاهان هستند، مانند  توانایی کشتن سلول های سرطانی و کمک به  معتادین به الکل برای  کم کردن میزان الکل مصرفی.

دکتر رابرت لی،  یکی از مدیران مرکز سلامتی و شفابخشی  گیاهان در نیویورک می گوید: گیاهان و دیگر داروهای طبیعی  می توانند  به اندازه داروهای  معمولی فعلی موثر باشند و اغلب اوقات این کار را بدون بروز عوارض جانبی منفی  آنها انجام می دهند. در  اینجا به معرفی 10 گیاه بسیار قوی در درمان بعضی از بیماری ها می پردازیم.  توصیه می کنیم که این ها را در خانه داشته باشید. اضافه کردن یک یا دو تا از این گیاهان به غذا می تواند اثرات بسیار خوبی برای سلامت شما داشته باشد.

1- زردچوبه :  تسکین درد آرتریت(ورم مفاصل)
مصرف یک وعده غذایی که در آن  ادویه کاری( که حاوی زردچوبه است) به مقدار نسبتا زیاد استفاده شده، می تواند سبب تسکین درد مفاصل بشود. دلیل این امر این است که زردچوبه،  ماده ای به نام کورکامین  در خود دارد که یک ماده ضدالتهاب قوی است که مشابه  داروهای کاهنده آنزیم    Cox-2 عمل می کند.  آنزیم  مذکور سبب  درد و تورم  مفصل ها می شود.

زردچوبه همچنین می تواند : از سرطان روده بزرگ  و بیماری  آلزایمر پیشگیری نماید.  طبق یک مطالعه بالینی کوچک در سال 2006 که در دانشگاه جانز هاپکینز  انجام شده، کورکامین  اگر به همراه مقدار کمی  کورستین (یک آنتی اکسیدان قوی که در پیاز ، سیب و  کلم وجود دارد)می تواند  زخمهای پیش سرطانی  را که به نام پولیپهای  روده بزرگ شناخته می شود کوچک  کرده و از رشد آنها جلوگیری کند. در این مطالعه، تعداد پولیپها به طور متوسط 60% کمتر شد و اندازه آنهایی که باقی ماندند هم  بیشتر از 50% کوچکتر شد. در سال 2006  نتایج یک مطالعه  دیگر  در مجله  ویژه بیماری آلزایمر به نام  Journal of Alzheimer's Disease منتشر شد  که در آن محققین  آمریکایی اعلام کردند که  مصرف کورکامین  در بیماران مبتلا به آلزایمر می تواند  پلاک های ایجاد شده در مغز آنها را از بین ببرد، وجود این پلاک های مغزی یک مشخصه اصلی بیماری آلزایمر است.

برای بیشتر بهره بردن از مزایای این ماده، دکتر لی  توصیه می کند که : به عنوان یک روش معمول ، هر وقت امکانش وجود دارد، به غذایتان زردچوبه اضافه کنید.  دکنر جیمز دوک، مولف کتاب " داروخانه سبز" Green Pharmacy ،  پیشنهاد می کند که برای یک دوز درمانی، هر روز  400 میلی گرم  ماده کورکامین مصرف بشود،  این مقدار با مقدار پیشنهاد شده  در مطالعات علمی  مربوط به پولیپ روده بزرگ مذکور در بالا، در تطابق است.  در آن مطالعه  به هر بیمار 3 بار در روز مقدار 480 میلی گرم کورکامبن به علاوه 20 میلی گرم  کورسیتین داده شده بود.

2- دارچین : پایین آورنده قند خون
در یک مطالعه جدید  انجام شده در آلمان،  به بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ، به صورت روزانه دارچین داده شد و مشاهده شد که میزان قند خون آنها حدود 10% پایین آمد.
اثرات دیگر:  پایین آورنده کلسترول . دارچین  با پایین آوردن ریسک های قلبی برای بیماران دیابت نوع 2 ، یک ماده مهم برای  این بیماران است.  در مطالعه ای دیگر بر روی  اثر دارچین  در دیابت،  معلوم شد که این ماده می تواند کلسترول خون را 13% و  تری گلیسیرید را به اندازه 23% پایین بیاورد.

برای نیل به بیشترین نتایج مفید در مصرف دارچین به روش زیر عمل کنید:  مطالعات انجام شده  توصیه می کنند که برای غلبه بر مشکل قند خون بالا،  روزانه یک کپسول 1 گرمی  استاندارد دارچین را مصرف کنید. برای کمتر کردن سطح کلسترول پیشنهاد شده است که از کپسول های 1 تا 6 گرمی به صورت روزانه استفاده کنید. اما نکته مهم این است که اگر خود دارچین را در مقادیر زیاد مصرف کنید برایتان خطرناک است و  برای مصرف زیاد حتما باید از عصاره  محلول در آب آن استفاده کنید.

رزماری : از  بین برنده مواد سرطان زا
سرخ کردن ،کباب کردن یا گوشت های کبابی در دمای بالا باعث ایجاد HCAs (آمین هتروسیکل) می شود که مواد سرطان زا قوی دخیل در سرطانهای مختلف ، هستند. اما محققان دانشگاه کانزاس می گویند هنگامی که گوشت گاو قبل از پخت با عصاره رزماری ( پودر)مخلوط شده  باشد، سطح HCA به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. رییس گروه دکتر اسکات اسدمیت توضیح می دهد: رزماری حاوی اسید carnosol و rosemarinic ، دو آنتی اکسیدان  قدرتمندی است که HCA را تخریب می کنند .

رزماری هم چنین می تواند از رشد تومور جلوگیری کند.  بر طبق مطالعات انجام شده روی چندین حیوان، عصاره رزماری مانع از ورود مواد سرطان زا ابه بدن که به DNA می چسبند می شود. محققان در دانشگاه ایلینویز با خوراندن عصاره رزماری به موش هایی که در معرض ماده ای  که موجب سرطان سینه می شود قرار داشتند،  متوجه شدند که تومور واثرات سوء روی  DNA هر دو کاهش یافتند.  دکتر کیت سینگلاتوری معتقد است تحقیقات بیشتری  باید به مرحله عمل در آیند. اما رزماری نشان داده که پتانسیل پیشگیری بسیاری از سرطان ها را دارا می باشد.

دکتر اسمیت برای کاهش HCA پیشنهاد می کند  غداها را با چاشنی هایی که حاوی رزماری و به همان مقدار یا بیشتر آویشن، پونه کوهی،  ریحان، سیر، پیاز و جعفری مزه دار کنند.

زنجبیل : رفع حالت تهوع
زنجبیل می تواند مانع از حالت تهوع معدوی  ناشی از شرایط محتلف همچون حاملگی، تهوع ناشی از حرکت و درمان به واسطه مواد شیمیایی شود. سوزانا که یک محقق در دانشگاهی در میشیگان است می گوید زنجبیل یک داروی مادرانه است که حقیقتا عمل می کند. زنجبیل یک آنتی اکسیدان قوی است. زنجبیل از طریق ممانعت از اثر کردن ماده ای شیمیایی به نام سروتونین که در هنگام بروز حالت تهوع در مغز و معده ترشح می شود عمل می کند.

همچنین زنجبیل تولید رادیکال های آزاد را متوقف می کند. رادیکالهای آزاد سبب ایجاد ناراحتی معده می شوند. در یک بررسی علمی بر روی مسافرینی که با کشتی بر روی آبهای نا آرام مسافرت می کردند روزانه به مسافرین در هر چهار ساعت  500 میلی گرم رنجبیل داده شد. در این بررسی معلوم شد که اثر زنجبیل مانند عملکرد داروی درامامین که برای این موارد استفاده می شود، است و به همان اندازه موثر است. در یک مطالعه دیگر، که طی آن به افراد 940 میلی گرم زنجبیل داده شد معلوم شد که اثر آن از  این دارو بیشتر است.

زنجبیل همچنین می تواند:  فشار خون را پایین بیاورد، سبب کاهش دردهای مفاصل بشود و ریسک سرطان را پایین بیاورد.  زیک می گوید :گیاه زنجبیل جریان خون را تنظیم می کند که این خود سبب کاهش فشار خون می شود و همچنین اثرات ضدالتهابی آن می تواند درد مفاصل را آرام کند. در بررسی علمی انجام شده در مرکز پزشکی  وابسته به بدانشگاه میامی، عصاره زنجبیل به 124 نفر مبتلای به ورم مفاصل داده شد و مشاهده شد که در همه این افراد درد زانو کاهش یافت. خواص ضدالتهابی پودر زنجبیل سبب از بین رفتن سلول های سرطانی  در تخمدان می شوند. جالب اینجاست که اثر زنجبیل در این مورد قابل مقایسه و یا حتی بهتر از شیمی درمانی است. 

زیک  و همکارانش معتقدند اگرچه آزمایشهای بیشتری نیاز است ولی این نتایج آن ها را هیجان زده کرده است.   او می گوید: نتایج ابتدایی ما نشان می دهند که زنجبیل می تواند منافع  عمده ای در درمان بیماران مبتلا به سرطان تخمدان داشته باشد. 

برای حداکثر استفاده از این گیاه:  گریدون می گوید: برای پیشگیری از حالت تهوع و دل آشوب ناشی از حرکت، حداقل نیم ساعت قبل از آغاز حرکت باید زنجبیل مصرف بشود. آنها توصیه می کنند که از کپسول های 500 تا 1000 میلی  گرمی زنجبیل خشک شده  هر چهار ساعت یک بار استفاده بشود. البته مقدار مصرف روزانه نباید بیشتر از 4 گرم بشود.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

مطالب پیشنهادی :
خواص شفابخش عرقیات گیاهی
فواید آلوئه ورا برای پوست
گیاه جادویی زنان
گیاه جوانی!؟
گیاهان التیام بخش