اگر تنها یک کلمه برای توصیف جوجه وجود داشته باشد آن کلمه‌ای نیست جز متنوع بودن. جوجه را می‌توان بصورتهای سرخ شده‌، آب‌پز،....

 

 

اگر تنها یک کلمه برای توصیف جوجه وجود داشته باشد آن کلمه‌ای نیست جز متنوع بودن. جوجه را می‌توان بصورتهای سرخ شده‌، آب‌پز، کباب کردن، شکم پر و حتی با مواد گیاهی و ادویه‌های گوناگون خوشمزه نمود و میل کرد.
جای هیچ تعجبی نیست که جوجه اولین منبع پروتئین حیوانی و جایگزینی سالم برای گوشت قرمز می‌باشد.
مواد موجود در 100 گرم جوجه
تریپتوفان 0.39 گرم
نیاسین(ویتامینB3) 14.41 میلی گرم
پروتئین 33.79 گرم
سلنیوم 28.01 میکروگرم
ویتامین B6 0.64 میلی گرم
فسفر 242.68میلی گرم

فواید جوجه:

جوجه یکی از بهترین منابع پروتئین می‌باشد و همانطور که می‌دانید ما آمینو اسید مورد نیاز خود را از پروتئین حیوانی و گیاهی تامین می‌کنیم. 

منبعی مناسب برای پروتئین
افرادی که گوشت خوار هستند اما به دنبال راهی برای کاهش چربی اضافه در غذای خود می‌گردند می‌توانند مرغ را جایگزین غذاهای پر چرب خود نمایند. کم حجم ترین قسمت جوجه گوشت سینه آن است که چربی آن نصف یک تکه استیک است. حتی مشخص شده است که چربی جوجه بسیار کمتر است چربی موجود در گوشت می‌باشد حتی اگر آن را با پوست که چربی دوبرابر گوشت بدون پوست دارد مصرف نماییم. بنابراین بهتر است که پوست جوجه را قبل از پختن جدا نماییم.
 
پروتئین محافظی در برابر پوکی استخوان در بزرگسالان
مطالعات نشان داده است که گروهی از افراد خصوصا افراد مسن و بزرگسال پروتئین کمی مصرف می‌نمایند و همانطور که می‌دانیم پروتئین عاملی مهم برای کاهش پوکی استخوان در بزرگسالان می‌باشد. در مطالعه‌ای که بر روی تعدادی مرد و زن بین سنین 70 تا 90سالگی با مصرف پروتئن بالا صورت گرفت دانشمندان مشاهده نمودند که در طول 4 سال این افراد کمتر از کسانی که پروتئین کمی مصرف می‌نمودند مبتلا به پوکی استخوان گردیده‌اند. پروتئینهای حیوانی بسیار بهتر از باقی پروتئینها برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان عمل می‌کنند.
 
مواد مغذی موجود در جوجه و پیشگیری از سرطان
جوجه منبعی بسیار غنی از ویتامین B و نیاسین(موادی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان) می‌باشد. ترکیبات DNA نیازمند نیاسین می‌باشد و کمبود نیاسین ( مانند وینامینهای B) به طور مستقیم به آسیبهای ژنتیکی منتهی می‌گردد.
جوجه همچنین حاوی مواد معدنی دیگری نظیر سلنیوم می‌باشد. سلنیوم یکی از منابع مهم برای حفظ سلامتی انسانها است. این ماده جزئی مهم از چندین مسیر عمده متبولسمی، شامل متابولیسم هورمون تیروئید، سیستمهای دفاعی آنتی اکسیدانی و عملکرد ایمنی، است.
 
پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و بیماری چشم ناشی از کهولت سن
در تحقیقاتی که در سال 2004 میلادی صورت گرفته است مشخص شده است که غذاهای حاوی نیاسین مانند جوجه از ابتلا به آلزایمر و بیماری چشم ناشی از کهولت سن پیشگیری می‌نماید.
 
ویتامین B و انرژی
جوجه نه تنها منبعی غنی از نیاسین می‌باشد بلکه منبعی غنی از ویتامین B6 نیز می‌باشد. وجود ویتامینهای B در جوجه آن را غذایی مفید برای نگهداری انرژی در بدن نموده‌است زیرا ویتامینهای B کوفاکتورهایی برای کمک به آنزیمهای بدن و راهنمایی آنها در فعالیتهای متابولیکی می‌باشند.
 
چگونگی نگهداری و ذخیره نمودن
بهترین گزینه برای انتخاب جوجه توجه به سفتی، گوشتالو و گرد بودن سینه آن می‌باشد. چه بخواهیم قسمتی از جوجه را خریداری نماییم و چه یک جوجه کامل را در نظر بگیریم باید گوشت آن در مقابل فشار انعطاف پذیر باشد و بوی بدی ندهد. اگر جوجه‌ بسته‌بندی شده را خریداری می‌نمایید به تاریخ مصرف آن توجه نمایید.
رنگ زرد و یا سفید جوجه هیچ نقشی در ارزش تغذیه‌ای آن ندارد و صرف نظر از رنگ آن پوست جوجه باید مات و بدون وجود لکه‌ای باشد.
اگر شما جزء افرادی هستید که جوجه یخ زده‌ استفاده می‌نمایید از منجمد بودن و سفت بودن جوجه به طور کامل مطمئن شوید . همچنین از خرید جوجه‌هایی که در کیسه‌ی آنها آب منجمد شده وجود دارد به این دلیل که امکان آب شدن و دوباره یخ زده  آنها وجود دارد صرف نظر نمایید.
برای فریز نمودن جوجه بهتر است ابتدا آنها راشسته و خشک نمایید و بعد آنها را در آلومینیوم فویل و یا کیسه فریزر قرار داده و در فریزر بگذارید در این صورت جوجه را میتوان برای مدت یکسال در فریزر نگهداری نمود.
 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت پرتال سیمرغ ـ مهرنوش نصوری
www.seemorgh.com/health
 
مطالب پیشنهادی:
راه‌های جديد حفاظت و تقويت مغز
10 علامت اولیه ابتلا به آلزایمر
پیشگیری از انواع سرطانها
چرا این‌قدر شیر خوردن توصیه می‌شود؟
موثر برای مقابله با پوكی استخوان و پيری زودرس