کمی پنیر بخورید تا قلب سالم داشته باشید
 پنیر یکی از محصولات لبنی است که محققان کشف کرده اند خوردن کمی از آن در روز به سلامت قلب کمک می کند.

 سلامت قلب خود را با پنیر حفظ کنید

شاید شما هیچ رابطه ای بین مصرف محصولات لبنی چرب و سلامتی قلب پیدا نمی کنید. اما خوب است بدانید که این تناقض بزرگ در مورد پنیر صدق نمی کند. مصرف روزانه پنیر، نه تنها برای قلب مفید است بلکه فواید دیگری نیز دارد.

مصرف روزانه پنیر به اندازه قالب های کوچک جعبه کبریتی می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا 14 درصد پایین بیاورد. حتی در مطالعه ای توسط محققان چینی ثابت شده است که این مقدار پنیر می تواند سکته مغزی را نیز تا 10 درصد کم کند.

کمی پنیر بخورید تا قلب سالم داشته باشید

پارادوکس فرانسوی، همان چیزی است که می گوید چطور مردم فرانسه با مصرف حجم زیادی از پنیر های سرشار از کلسترول و چربی های اشباع شده از معدود مردمانی هستند که از نرخ بالای بیماری قلبی رنج نمی برند. محققان دانشگاه زوچو در چین به تازگی دریافته اند که مصرف پنیر می تواند سطح کلسترول خوب بدن را بالا و میزان کلسترول بد را پایین بیاورد. با وجود غنی بودن پنیر از چربی اشباع شده که ظاهراً برای سلامت قلب خوب نیست، وجود کلسیم در این غذا به این معنی است که بدن، چربی کمتری را جذب می کند. علاوه بر این، پنیر حاوی یک اسید است که می تواند از لخته شدن خون در شریان ها جلوگیری کند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کلسترول خوب، کلسترول بد!؟


در سال جاری، مطالعه ای در انگلستان نشان داده بود که حدود یک میلیون نفر به رغم مصرف منظم پنیر دچار عارضه قلبی نبودند. این درحالی است که مطالعه محققان کشور چین نیز با تحلیل 15 پژوهش در مورد ارتباط مصرف پنیر و حمله قلبی به این نتیجه رسیده است. اما هنوز معلوم نیست مصرف طولانی مدت پنیر چطور و تا چه اندازه می تواند به بیماری قلبی عروقی منجر شود.

با مرور مطالعات گذشته شواهدی از مفید بودن پنیر را تأیید می کند: محققان دانشگاه ردینگ Reading University در انگلیس نشان داده بود که مصرف لبنیات، خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را بالا نمی برد. مرور 29 پژوهش در این مورد حتی نشان داد پنیر، ماست و شیر پرچرب هم خطری ندارند. این یافته ها تا جایی ادامه پیدا می کند که مطالعه محققان چینی می گوید پنیر سلامت قلب را افزایش می دهد اما سایر محصولات لبنی اثر خنثی دارند.

به گفته استاد زنجیره غذایی در دانشگاه ریدینگ، این باور عمومی به اشتباه در میان مردم رواج یافته است که محصولات لبنی برای شما بد هستند. این درحالی است که بسیاری از جوان ها به ویژه خانم های جوان از پایین بودن مصرف شیر و کمبود کلسیم در بدنشان از ضعف استخوان رنج می برند و در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لبنیات برای چه کسانی ضرر دارد؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لبنیات کم چرب، پرچرب یا بدون چربی، کدام یک را بخوریم؟


بنیاد قلب بریتانیا British Heart Foundation توصیه می کند که پنیر، منبع خوبی برای کلسیم حیاتی در بدن است اما هشدار می دهد که 30 گرم از این محصول می تواند هفت درصد از سهم کالری لازم برای یک روز را تأمین کند.


بیشتر بدانید : پنیر چاق کننده است؟ + خواص پنیرگردآورنده: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: life.shafaqna.com