بستنی تاثیر ویژه ای بر تقویت عملکرد مغز می گذارد
 طبق مطالعات اخیر خوردن بستنی به میزان کافی می تواند تاثیرات خوبی روی سلامت شما بگذارد و عملکرد مغزتان را تقویت کند

بستنی می تواند بر عملکرد مغز تاثیر بگذارد

قبل از خواندن ادامه‎‌ مطلب و آشنایی با فواید بستنی توجه داشته باشید مصرف بیش از حد این خوردنی محبوب به دلیل قند بسیار بالایی که در خود جای داده است، با وجود تمام فوایدش می‌تواند به چاقی، فشار خون و دیگر مشکلات سلامتی منجر شود.

بستنی غنی از کلسیم

پایه اولیه بستنی، شیر و خامه است که این مواد غنی از کلسیم، فسفر، ریبوفلاوین، ویتامین A و D هستند.فواید ویتامین‌ها و مواد مغذی برای بدن برهیچ‌کس پوشیده نیست، همچنین نتایج تحقیقات نشان داده، زنانی که روزانه یک اسکوپ بستنی کم چرب خورده بودند، ۲۶ درصد بیشتر از افرادی که بستنی را در رژیم غذایی‌شان نداشتند وزن کم کردند. دلیل این موضوع را می‌توان به کلسیم موجود دربستنی ربط داد.علاوه بر این، کمبود کلسیم در تمام زنانی که مبتلا به سرطان سینه بودند، دیده می‌شود.

همان‌طور که قبل‌تر گفته شد بستنی منبع غنی از کلسیم است و با دریافت میزان کافی کلسیم می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد. کلسیم همچنین برای دندان و رشد و استحکام استخوان‌ها لازم است ، با تقویت استخوان‌ها بدن را قوی نگه‌ می دارد و باعث بهبود سوخت و ساز می‌شود. اگرچه همین نتیجه را با مصرف دوز مشخصی از قرص کلسیم می‌توان گرفت ولی تا وقتی بستنی هست ،چرا باید به دنبال جایگزین بود؟ همین موضوع بستنی را به یک محصول لبنی بامواد مغذی زیاد و تاثیر سلامتی‌بخش فراوان تبدیل کرده‌است.

خوشمزه‌ و شادی بخش

عصب ‌شناسان مؤسسه روان‌ شناسی لندن در تازه‌‌ترین بررسی‌های خود دریافته‌‌اند، خوردن بستنی موجب تحریک همان بخشی از مغز می شود که مسئول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.محققان با بررسی عملکرد مغز افراد هنگام خوردن بستنی وانیلی مشاهده کردند به محض این‌که افراد مورد مطالعه بستنی را قورت می‎دهند، تغییر فوری در مغز به خصوص در قشر اربیتوفرانتال آن‌ها رخ می‌دهد .به این بخش از مغز مرکز شادی می‌گویند و تنها هنگامی فعال می‌شود که فرد خوشحال باشد .

علاوه بر این بستنی بر تقویت عملکرد مغز هم تاثیر ویژه ای دارد. این نتایج طی بررسی‌هایی که در آن دسته اول ازافراد مورد آزمایش صبح به صورت ناشتا و قبل از هر چیز دیگر، بستنی و دسته دیگر یک لیوان آب سرد خورده‌بودند ،به دست آمد. یافته‌ها مبنی بر این بود که، دسته‌ اول هوشیار‌تر از دسته دوم بودند. متخصصان تغذیه این موضوع را با بالارفتن سطح دوپامین بعد از مصرف بستنی مرتبط ‌دانستند.

البته باید توجه داشت تاثیر این محصول محبوب روی مغز بسیار مشابه اثری است که مواد مخدر در مغز ایجاد می‌کند و باعث اعتیاد می‌شود ،در نتیجه نباید بستنی خوردن را به یک روند همیشگی تبدیل کنید و به آن معتاد شوید.

افزایش انرژی و تقویت کردن سیستم ایمنی بدن

از دیگر فواید بستنی می‌توان به غنی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین بودن آن اشاره کرد که سهم بالقوه‌ای در افزایش انرژی دارد. یکی دیگر از فواید بستنی که شاید تصورش را نمی‌کردید، تقویت سیستم ایمنی بدن است.

بستنی نوعی فراورده لبنی تخمیر‌شده است. فراورده‌های تخمیری باعث تقویت سیستم گوارشی و تنفسی در مقابل عفونت‌ها می‌شوند. هرچه سیستم گوارش و سیستم تنفسی قوی‌تر باشد، ایمنی بدن هم بالا‌تر می‌رود.

افزایش احتمال باروری و کمک به تشکیل استخوان در جنین

با مطالعه‌ای که روی ۱۸هزار خانم بین ۲۴ تا ۴۲ ساله صورت گرفت، ثابت شد که مصرف شیر کامل یا بستنی به دلیل وجود نوعی چربی، شانس باروری در زنان را افزایش می‌دهد .

خوردن بستنی پس از آن یعنی در دوران بارداری هم به تأمین مواد معدنی مورد نیاز برای تشکیل و استحکام استخوان در جنین کمک می‌کند. شایان ذکر است که نباید در مصرف بستنی در این دوران زیاده‌روی کرد و ترجیح برآن است که بستنی را خودتان با استفاده از میوه‌های یخ‌زده درست کنید.

بیشتر بدانید : بستنی می تواند جایگزین لبنیات شود؟

بیشتر بدانید : بستنی چند کالری دارد؟ منبع خوبی برای کلسیم است؟

بیشتر بدانید : اما و اگرهای بستنی سنتی را بدانید

بیشتر بدانید : بستنی ای که باعث ناباروری می شود

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com