یكی از تنقلاتی كه در ایام عید بسیار مصرف می‌شود آجیل است. در دید و بازدیدهای هر روزه، حتما مقدار قابل توجهی آجیل هم نوش جان می‌كنید. اما خوب است نكاتی در مورد آجیل و فواید آن هم بدانید.

 
مصرف آجیل به عنوان بخشی از یك رژیم غذایی سالم و متعادل، برای حفظ سلامت قلب بسیار مفید است. در حقیقت مصرف گردو، بادام و سایر مغزها باعث كاهش كلسترول خون می‌شود و از آنجا كه شرایط نگهداری و حمل این مواد به محل كار یا مدرسه نیز بسیار راحت است، می‌توان به عنوان میان‌وعده‌ای مغذی نیز از آنها استفاده كرد.
مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد در افرادی كه از آجیل به عنوان یك رژیم غذایی برای سلامت قلب استفاده می‌كنند، میزان كلسترول مضر خون كاهش می‌یابد. خوب است بدانید بالا بودن میزان این نوع كلسترول در خون از دلایل اصلی بیماری‌های قلبی است.
همچنین با مصرف مناسب این مغزها می‌توان از ایجاد لخته‌های خونی جلوگیری و از بروز حمله‌های قلبی نیز پیشگیری كرد.
البته تمام این موارد به عنوان یك پیشنهاد مطرح شده و هنوز صددرصد ثابت نشده‌اند.

آجیل، حافظ سلامت قلب
البته بسته به نوع آجیل، این موضوع فرق می‌كند؛ محققان بر این عقیده‌اند كه بیشتر انواع آجیل دارای مواد زیر هستند كه موادی مفید برای سلامت قلب می‌باشند.

چربی غیراشباع:
هنوز دلیل اصلی این مطلب مشخص نشده اما معلوم شده است كه چربی مفید موجود در آجیل سطح كلسترول مضر خون را كاهش می‌دهد.

اسیدهای چرب امگا3:
بسیاری از آجیل‌ها دارای میزان خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. امگا3 از انواع مفید اسیدهای چرب است كه به سلامت قلب كمك می‌كند. این اسیدهای چرب در مواد دیگری مانند گوشت بسیاری از ماهی‌ها نیز یافت می‌شوند ولی آجیل یكی از بهترین منابع گیاهی آن است.

فیبر:
همه انواع آجیل، میزان زیادی فیبر دارند كه باعث كاهش میزان كلسترول می‌شود. همچنین موجب حس سیری در فرد شده و باعث می‌شود كه كمتر غذا بخورد. مصرف فیبر در پیشگیری از دیابت نیز موثر است.

ویتامین E:
البته محققان هنوز به این مطلب اطمینان ندارند ولی فكر می‌كنند كه ویتامین E می‌تواند رشد و افزایش پلاك در شریان‌ها را كه موجب باریك شدن آنها و در نتیجه درد قفسه سینه و حمله‌های قلبی می‌شود را كنترل و متوقف كند.
مصرف آجیل به چه مقدار؟
آجیل شامل مقدار بسیار زیادی چربی است (حدود 80‌‌درصد آجیل را چربی تشكیل می‌دهد) و با وجود این كه بیشتر این میزان چربی برای سلامتی مفید است اما باز هم مقدار زیادی كالری دارد. به این دلیل است كه باید آجیل را در حد اعتدال مصرف كنیم. در حقیقت بهتر است آجیل را جایگزین بخشی از موادی بكنید كه چربی اشباع دارند مانند گوشت قرمز، تخم مرغ و محصولات لبنی.
طبق نتایج ارائه شده توسط موسسه غذا و دارو(FDA)، مصرف روزانه 5/ 42 گرم از انواع آجیل مانند بادام، فندق، بادام زمینی، گردو و پسته می‌تواند خطر احتمال به بیماری‌های قلبی را كاهش دهد. البته باز هم باید دقت كنید كه مصرف آجیل باید بخشی از رژیم غذایی شما باشد. به این معنی كه تصور نكنیم خوردن آجیل و كم نكردن مصرف چربی‌های اشباع موجود در لبنیات و گوشت می‌تواند سلامت قلب شما را بیمه كند.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
 آشنایی با مواد مغذی آجیل و تأثیرات آن بر بدن
جادوی آجیل
آجیل در تغذیه
تأثیر آجيل و خشکبار بر سلامتی بدن
آیا آجیل فقط کالری دارد؟