خوردن بادام برای سرطان بسیار مفید است، اما آیا می دانید برای چه نوع سرطانی مفید است؟

بادام منبع خوبی از موادضد سرطان[1] (لتریل) است

مطالعه سلامت ادونتیست سال 1990 که در قالب ادونتیستهای هفت روز کالیفرنیا انجام گرفت نشان داد که خوردن بادام یکی از چهار عامل اصلی افزایش طول عمر است. این تأثیر مفید در مردان، زنان، افراد گیاه خوار، گوشت خوار، چاق ،لاغر، پیر، جوان، ورزشکار و یا غیره مشاهده شده است.

یکی از دلایل احتمالی این نتیجه بالا بودن میزان لتریل موجود در بادام است. لتریل که با نام ویتامین B-17 شناخته می شود ماده ای ضد سرطان است که فساد زودهنگام آن مانع از رسیدن آن به بازارهای آمریکا می شود. کار تهیه تجاری لتریل از هسته زردآلو، هلو و بادام انجام می شود. جزء فعال آن یعنی آمیگدالین از واژه ای یونانی به معنی بادام گرفته شده است. لتریل از زمان قرن دوم میلادی به عنوان یک ماده ضد سرطان مطرح بوده است.

بادام دارای مشخصه های پریبیوتیک است
کاری که اخیراً توسط انستیتوی تحقیقات غذا منتشر شده است نشان می دهد که بادام دارای مشخصه های احتمالی پریبیوتیک می باشد که با کمک به رشد باکتریهای روده می تواند در سلامت دستگاه گوارش موثر باشد. وجود تعداد زیادی باکتری سالم و خوب در روده موجب افزایش دفاع بدن در برابر باکتریهای مضر می شود و در واقع بخشی از سیستم ایمنی بدن به شمار می رود. پریبیوتیکها بخش غیر قابل هضم غذاها هستند که بدون ته صورت هضم نشده به بخش بالایی روده راه پیدا می کنند.
کالیفرنیا یک مطالعه را با موضوع بادام برای بررسی وضعیت شکم و روده کوچک ترتیب داد. آنها با اضافه کردن بادام هضم شده در محیط آزمایشگاه به بررسی تخمیر باکتریایی در روده بزرگ و تأثیر آن بر سایر باکتریهای روده پرداختند. یک مطالعه که نتایج آن در مجله میکروبیولوژی محیطی و کاربردی منتشر شد نشان داد که بادام به وضوح موجب افزایش سطح باکتریهای مفید می شود. در جریان این بررسی محتویات چربی موجود در بادام از آن حذف نشده بود و به نظر می رسد باکتری مفید از روغن موجود در بادام برای رشد خود استفاده می کند. از اینرو می توان آنرا اساس خواص پریبیوتیک بادام دانست.

بادام بیش از حد انتظار دارای مواد مغذی و مفید است
بادام سرشار از مواد معدنی ای است که عامل تولید کننده سوپراکسید دیسموتاز (SOD) که یکی از آنتی اکسیدان های درون بدن می باشد هستند. این SOD در میتوکندری عمل می کند تا بتواند میزان رادیکالهای آزاد را که در تولید انرژی سلول اختلال ایجاد می کنند پایین نگاه دارد. بادام همچنین منبع خوبی از ویتامینهای B لازم برای گلوتاتویین جهت از بین بردن سایر رادیکالهای آزاد بدن نیز هست.
مطالعات نشان می دهند که مصرف آجیل می تواند خطر تولید سنگ کیسه صفرا را تا 25 درصد کاهش دهد. این ماده به پیشگیری از صرع، سکته، و پیشرفت حاد شدن خالهای پوستی کمک می کند.

گرفتن بیشترین ماده مغذی از بادام
استفاده از بادامی که در فروشگاه ها عرضه می شود بهتر از مصرف نکردن آن است، اما هضم کردن آن مشکل بوده و مصرف زیاد آن به لوزالمعده فشار می آورد. بادام مانند سایر مواد آجیل حاوی فیتات است که موجب حفظ شدن بادام در زمستان جهت جوانه زدن آن در بهار می گردد. برای بدست آوردن بیشترین ماده غذایی و قابل هضم از بادام بهتر است آنرا قبل از خوردن بخیسانیم. بادام یکی از معدود خشکباری است که پس از خیساندن واقعاً جوانه می زند. جوانه زدن موجب خنثی شدن فیتات گردیده و موجب آزاد شدن مواد مغذی موجود در آن می شود.
بادام پالایش نشده و تازه را تهیه نموده و آنها را با کمی نمک در آب حدود 12 ساعت خیس کنید. سپس در دمای کمتر از 105 درجه فرنهایت آنرا خشک کنید. مطمئن شوید که قبل از مصرف کاملاً خشک شده است.

دیوانه بادام باشید
بادام خوراک تنقلاتی خوبی برای کودکان و بزرگسالان است. استفاده از کره بادام در صبحانه و بر روی نان داغ و یا نهار خوراک خوشمزه ای خواهد بود. کودکان ساندویچ کره بادام و میوه را دوست دارند. بادم جوانه زده ترد و شکننده است و می توانند یکی از اقلام موجود در سالاد، پاستا، سبزیجات و گوشت باشد. با اضافه کردن دارچین و یا سایر گیاهان و ادویه جات به بادام می توانید خاصیت غذایی آنرا حتی بیشتر کنید. بادام را به بشقابهای برنج چینی اضافه کنید. آنرا با عسل، گیاهان ، ادویه و یا کاکائوی خام بپوشانید. از خلاقیت خود کمک بگیرید.

بیشتر بدانید : بادام سرد است یا گرم ؟ + طرز تهیه حلوای بادام

 

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health

اختصاصی سیمرغ

[1] laetrile