آیا غذاهای مصرفی شما شامل تركیب‌های شیمیایی و سمی هستند؟ شما باید از خوردن كدام یك از خوراكی‌ها پرهیز كنید؟

 

و... تغذیه سالم به معنی مصرف میوه‌‌‌ها، سبزی‌ها و گوشت‌هایی است كه با حداقل فرآوری پرورش می‌یابند و اغلب غیرشیمیایی هستند و به ندرت به آنها مواد افزودنی اضافه می‌شود، اما در چند مورد روش‌های امروزی تولیدكنندگان موادغذایی، نه سالم است و نه مورد تایید و نتیجه اینكه به سلامت ما و محیط‌زیست یا هر دو صدمه‌های فراوانی وارد می‌كند...

بنابراین غذاها را باید از نگاه افرادی كه زندگی خود را صرف این می‌كنند كه چه غذاهایی سالم و كدام یك ناسالم هستند، بررسی كرد.


رب‌گوجه‌فرنگی بسته‌بندی شده در قوطی

ساختار و بافت قوطی‌های كنسرو از بیسفنول A كه یك استروژن مصنوعی است و باعث ابتلا به بیماری‌های تناسلی می‌شود، تشكیل شده است. متاسفانه خاصیت اسیدی گوجه‌فرنگی باعث می‌شود كه سطح بیسفنول A در بدن مردان بالا برود و تولید اسپرم را متوقف كند. همچنین اختلال‌های كروموزومی در تخم حیوانات ایجاد می‌كند. در هر لیتر رب‌گوجه‌فرنگی، 5 میكروگرم بیسفنول A وجود دارد كه می‌تواند روی بدن افراد، به‌خصوص جوانان تاثیر بگذارد.

رب گوجه‌فرنگی‌‌هایی كه در ظروف شیشه‌ای بسته‌بندی شده‌اند، انتخاب كنید.


گوشت‌ گوساله‌ تغذیه شده با ذرت

گاو باید با خوردن علف پرورش ‌یابد نه با غلات اما دامداران امروزه این حیوانات را با غلاتی مانند ذرت و دانه سویا تغذیه می‌كنند تا هر چه سریع‌تر برای كشتار پروار شوند. اما این كار میزان مواد مغذی موجود در موادغذایی تولیدشده از گاو را كاهش می‌دهد. طی تحقیقات جامع و گسترده‌ای كه اخیرا سازمان كشاورزی ایالات متحده (USDA) و محققان دانشگاه كلمسون انجام داده‌اند، مشخص شده گوشت گوساله‌ای كه تغذیه آن علوفه بوده، مقدار بالاتری بتاكاروتن، ویتامین E، امگا3، لینولئیك اسید، كلسیم، منیزیم و پتاسیم و میزان كمتری امگا6 و چربی‌های اشباع شده كه باعث بیماری‌های قلبی می‌شوند، دارد. واقعیت این است كه گاوها، گیاهخوار و علفخوار هستند و نباید به آنها ذرت و پودر استخوان مرغ و جوجه داد!

گوشت گوساله‌ای را بخرید كه احتمال می‌دهید با علوفه‌ تغذیه‌ شده باشد.


پاپ كورن تهیه‌شده در مایكروفر

مواد شیمیایی‌ای مانند اسید پرفلوئوركتانوییك موجود در كیسه و پاكت كیسه‌های محتوی پاپ‌كورن، باعث ناباروری انسان می‌شود. براساس مطالعه‌های اخیر دانشگاه UCLA و آزمایش‌هایی كه روی حیوانات انجام داده، مشخص شده است كه مواد شیمیایی موجود در كیسه‌ها باعث ابتلا به سرطان كبد و سرطان پانكراس می‌شود و استفاده از مایكروفر این مواد را آزاد و به پاپ‌كورن منتقل می‌كند. این مواد سال‌ها در بدن می‌مانند و در آن انباشته می‌شوند. محققان نگران هستند كه مقدار این مواد شیمیایی در بدن انسان به حدی برسد كه در بدن حیوانات آزمایشگاهی باعث سرطان می‌شود.

مغزها از جمله بادام، پسته، فندق و... را به روش قدیمی در ‌تابه بو دهید و برای طعم‌دار كردنشان از كره یا ادویه‌هایی مانند فلفل و سبزی‌های خشك معطر استفاده كنید.


سیب‌زمینی غیرارگانیك

ریشه سبزی‌ها، مواد سمی و ضدقارچ موجود در خاك را جذب می‌كند. سیب‌زمینی یكی از پرمصرف‌ترین سبزی‌هاست كه در طول رویش فصلی به این مواد آغشته و با مواد سمی قبل از درو و برداشت محصول اسپری می‌شوند. این كار برای از بین‌بردن علف‌های هرز انجام می‌شود. بعد از اینكه سیب‌زمینی‌ها از دل زمین بیرون كشیده می‌شوند، برای جلوگیری از سبزشدن و جوانه‌زدن هم دوباره‌ سم‌پاشی می‌شوند. برای امتحان این موضوع، یك سیب‌زمینی معمولی از مغازه بخرید و بگذارید جوانه بزند، می‌بینید كه این اتفاق نخواهد افتاد.

سیب‌زمینی‌های ارگانیك مصرف كنید. یادتان باشد شستن، روش مناسبی برای از بین‌بردن مواد شیمیایی جذب شده نیست.


ماهی‌های پرورشی

دیوید كارپنتر، مدیر موسسه سلامت و محیط‌زیست در دانشگاهی در آلبانی و نویسنده یك تحقیق مهم در مجله ساینس، درباره آلودگی در ماهی‌ها نكته‌هایی را مطرح كرده است. نگهداری ماهی‌ در استخرها و تغذیه آنها با سویا و پودر پرندگان روش مناسبی نیست و با طبیعت زندگی آنها مغایرت دارد. گوشت ماهی پرورشی‌ای كه به این روش رشد می‌كند، ویتامین D كمتر و مقدار آلودگی بیشتر نظیر PCB‌های سرطان‌زا و سمومی مثل دیوكسین و د.د.ت دارد. تحقیقات كارپنتر درباره ماهی‌های‌ آلوده در سال 2004 توجه گسترده رسانه‌ها را به خود جلب كرد.

نتایج تحقیقات اولیه‌ نشان داد د.د.ت باعث ابتلا به دیابت و چاقی می‌شود اما تعدادی از كارشناسان تغذیه معتقدند مزایای امگا3 به خطرهای آن فزونی دارد. نگرانی‌هایی درباره سطح بالای آنتی‌بیوتیك و آفت‌كش‌هایی كه به ماهی منتقل شده است، نیز وجود دارد. به این ترتیب وقتی ماهی‌پرورشی می‌خورید، گویی بدنتان دارو و مواد شیمیایی دریافت می‌كند.

ماهی‌های صید شده از آب‌های سرد را مصرف كنید.


شیر تولیدشده با هورمون

تولیدكنندگان شیر برای اینكه تولید شیر را افزایش دهند، به گاوهای شیرده هورمون‌های رشد گاوی نظیر rBST یا rBGH تزریق می‌كنند. در انسان میزان بالای rBGH ممكن است باعث ابتلا به سرطان پستان، پروستات و روده بزرگ شود. البته این اثر هنوز صددرصد به اثبات نرسیده اما در صنعت شیر كشورهای صنعتی، استفاده از این هورمون‌ها ممنوع شده است.

برچسب‌های این نوع محصولات را كنترل كنید كه فاقد rBST یا rBGH و بدون هورمون‌های مصنوعی باشند.


سیب‌های رسمی

در میان میوه‌های پاییزی، سیب بیشتر از سایر میوه‌ها در معرض آفت‌كش‌ها قرار می‌گیرد. زیرا در مقابل آفت مقاومت ندارد.

سیب‌های ارگانیك بخرید.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:
فایده مهمی برای لیمو شیرین
خواص درمانی آب ليمو
ليمو ترش
در هنگام سرماخوردگی چه بخوریم؟
کدام مواد غذایی سرشار از آهن هستند؟
 
 

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X