اگر زیاد عرق می کنید
اگر بیش از اندازه عرق می کنید احتمالا باید ایرادی در رژیم غذایی تان وجود داشته باشد. غذاهایی وجود دارند که موجب می شوند روند عرق کردن زیاد شود.

خوراکی های موثر بر تعریق بدن

جالب است بدانید که عرق بدن به تنهایی بو ندارد.ولی تعریق در ناحیه هایی از بدن مانند کشاله ران و زیر بغل به علت وجود میکروب هایی در چین های پوست این نواحی موجب تجزیه عرق و ایجاد بوی نا خوشایند می شود.اگر بیش از اندازه عرق می کنید احتمالا باید ایرادی در رژیم غذایی تان وجود داشته باشد. غذاهایی وجود دارند که موجب می شوند روند عرق کردن زیاد شود.

 

- آب

اگر بیش از اندازه عرق می کنید احتمالا به اندازه کافی آب نمی نوشید. اگر بدن شما بتواند به درستی هیدراته شود نیازی ندارد تا به سختی کار کند تا دمای بدن را تنظیم کند. بنابراین کار کمتر بدن، مساوی با کمتر عرق کردن است. راه حلی ساده اما بسیار موثر!

 

- شیر کم چرب یا بدون چربی

موافقم که نوشیدن شیر پرچرب و کامل بسیار لذت بخش است، اما متاسفانه این نوع شیر باعث تعریق می گردد. بنابراین اگر می خواهید کمتر عرق کنید شیر کم چرب و یا بدون چربی مصرف کنیددر روز ۳ لیوان شیر برای کم کردن تعریق استفاده کنید.

 

- غذاهای غنی از کلسیم

کلسیم مانند دیگر مواد مغذی برای حفظ سلامتی بدن ضروری است. اما جالب است بدانید که مصرف غذاهای حاوی کلسیم عرق ریزی را کم می کند. با خوردن غذاهای حاوی کلسیم تجهیزات لازم برای تعدیل درجه حرارت بدن فراهم شده و بدن نیازی به تلاش زیادی برای این کار ندارد، بنابراین تعریق کمتر می شود. ماست کم چرب، پنیر چدار، پنیر، بادام، لوبیا پخته، کلم پیچ و خربزه و … حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند.

 

- میوه و سبزیجات

یک رژیم سالم و متعادل راز حفظ سلامتی بدن است. علاوه بر این که میوه و سبزیجات غنی از ویتامین و فیبر و آب هستند و کمک به هضم غذای دریافتی کرده، در حفظ تناسب اندام ضروری می باشند، همچنین به علت کمک به هیدراته شدن بدن میزان عرق را نیز کم می کنند. بنابر این حتما در رژیم غذایی تان میوه و سبزیجات را به حد کافی بگنجانید.

 

- روغن زیتون

هر جا صحبتی از سلامتی در میان است معمولا رد پای روغن زیتون هم در آنجا وجود دارد! همانطور که قبلا بارها اشاره کرده ایم هر چه بدن سخت تر برای هضم برخی مواد غذایی تلاش کند میزان عرق هم بیشتر می شود. روغن زیتون در دستگاه گوارش بدن به هضم غذا کمک شایانی می کند. علاوه بر این موجب تنظیم فشار خون و پایین آمدن کلسترول خون نیز می شود. هر چه زودتر روغن زیتون و روغن های گیاهی را وارد رژیم غذایی تان کنید تا بدن و قلبی سالم را برای خودتان به ارمغان بیاورید!

 

- ویتامین B

ویتامین B یک ویتامین فوق العاده ضروری برای بدن انسان است. اگر بدن انسان را به یک ماشین تشبیه کنیم می توانیم بگوییم ویتامین B در بدن انسان نقش روغن موتور را ایفا می کند. اگر روغن موتور در ماشین نباشد و یا به موقع تعویض نشود ماشین به شدت آسیب خواهد دید. کمبود ویتامین B نیز دقیقا همین بلا را بر سر بدن می آورد.

این ویتامین ارزشمند موجب سهولت ارتباطات اعصاب و عملکردهای متابولیک بدن می شود. بنابراین اگر این ویتامین حیاتی در بدن باشد دیگر نیازی به تلاش بیش از حد برای کاردکرد مناسب وجود ندارد و این به نوبه خود موجب کاهش تعریق می شود

عوارض کمبود ویتامین B در بدن را جدی بگیرید و به منابع غنی از این ویتامین چنگ بزنید. غلات سبوس دار، پروتئین و سبزیجات از منابع این ویتامین ارزشمند به شمار می آیند.

 اگر تصمیم دارید که از شر عرق کردن های بی اندازه رها شوید سعی کنید که این تغییرات ساده در رژیم غذایی تان را اعمال کنید. اگر تمام این موارد را رعایت می کنید ولی همچنان بیش از اندازه عرق می کنید به پزشک مراجعه کنید. برخی شرایط خاص بدنی و برخی داروها باعث افزایش تعریق می گردند.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:pezeshk.us