برخی از عادت‌های غذایی كه تصور می‌كنید موجب كاهش وزن می‌شوند، در واقع ممكن است كاملا نتیجه برعكس داشته باشند و منجر به افزایش وزن شوند.
 
نخوردن صبحانه :
نخوردن صبحانه یك اشتباه بزرگ است.صبحانه سالم نه ‌تنها باعث افزایش انرژی و باز شدن فكر و ذهـن می‌شود بلكه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده‌های غذایی دیگر در ادامه روز خواهد شد.همچنین خوردن صبحانه ممكن است به شما در مـصرف كمتر كالری در ادامه روز كمك كند. یك تحقیق دانشگاهی نشان داده كه مصرف مقدار كالری مشخص ابتدای روز اثر سیركنندگی بیشتری نسبت به مصرف همان مقدار كالری در ساعت‌های دیرتر خواهد داشت كه این امر موجب كاهش مجموع كالری مصرفی در روز می‌شود.
راه حل این اشتباه آن است كه خوردن صبحانه مناسب احتمال به‌ كار‌گیری عادت‌های نادرسـت غذایی را در وعده‌های دیگر كاهش می‌دهد.پس صبحانه را كامل صرف كنید.از مواد لبنی كم چرب،تخم مرغ و نان‌های سبوس‌دار هم استفاده كنید.
 
غذا خوردن پیش از خواب :
اگر می‌خواهید خواب‌های شیرین ببینید،پیش از خواب از
غذا خوردن پرهیز كنید.با اینكه نتایج قطعی‌ای مبنی بر افزایش وزن بر اثر خوردن غذا پیش از خواب وجود ندارد،پرخوری،مصرف غذاهای ادویه‌دار و چرب،یك تا 3ساعت پیش از خواب منجر به كاهش كیفیت و مدت خواب و موجب كسالت، خـستگـی و كوفـتگی در روز بعد خواهد شد.
خوردن غذاهای چرب پیش از خواب سبب كند شدن تخلیه معده و تشدید سوءهاضمه شده و
مصرف غذاهای ادویه‌دار باعث صدمات و سوزش‌های قلبی و نیز سوء هاضمه خواهد شد
.سعی كنید حداقل 4 ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا كرده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی كردید مقداری میوه‌ تازه مصرف كنید.
 
پرخوری : 
شاید اگر پرخوری‌های رایج مربوط به سبزیجات می‌شد،متخصصان تغذیه مشكلی با این نوع خوردن پیدا نمی‌كردند اما متأسفانه پرخوری معمولا در مورد غذاهای چرب و نشاسته‌دار نمایان می‌شود.زیاده روی در این نوع مواد غذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به‌دنبال نخواهد داشت.
وعده‌های غذایی خود را به جای 3 وعده پر‌حجم به 5 یا 6 وعده كم حجم‌تر تقسیم كنید.خوردن غذاهای سالم و كم‌حجم حاوی كربوهیدرات‌های كمپلكس و پروتئین در طول روز نه تنها اشتهای شما را كنترل می‌كند بلكه احتمال پرخوری را نیـز كـاهـش خواهـد داد.تعداد وعده‌های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری كالری می‌شود؛چرا كه متابولیسم بدن همواره به فعالیت می‌پردازد

گرسنه ماندن :
برخلاف تصور،گرسنه ماندن باعث می‌شود وزن بدن به ‌دلیل ذخیره‌سازی چربی افزایش پیدا كند.هنگامی كه برای مدتی طولانی غذا نمی‌خورید،بدن شما به ‌دلیل محروم ماندن از مواد غذایی دچار آشفتگی می‌شود و در انتها هنگامی كه دوباره شروع به خوردن می‌كنید،بدن شما گمان می‌كند كه باید كالری مصرفی را به چربی تبدیل كند چون نمی‌داند چقدر طول می‌كشد كه دوباره غذا بخورید؛بنابراین چربی‌ها با شما باقی می‌مانند.
اگر هدفتان از گرسنگی كشیدن،كاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدید نظر كنید.به جای گرسنگی یك برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین كرده و بـیشـتـر بـه باشگاه بروید.از میوه‌جات، سبزیجات،حبوبات،گوشت‌های كم‌چرب و ماهی استفاده كنید. سعی كنید 4 یا 5 بار در هفته طبق یك برنامه منظم ورزش كنید.بهترین روش كاهش وزن، تمرینات مرتب و رژیم‌غذایی مناسب است و نه محـروم كـردن بـدن از مواد غذایی مورد نیاز،آن هم به‌مدت طولانی.
 
انجام كاری دیگر حین غذا خوردن:
 نه تنها پرداختن به كاری دیگر همزمان با غذا خـوردن مـوجب ریخت و پاش آن در اطراف شما می‌شود بلكه به پرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیز منجر خواهد شد.اگر هنگام تماشای تلویزیون،صحبت با تلفن یا بازی ویدئویی،مشغول غذا خوردن شوید،این عوامل خارجی پرت‌كننده حواس باعث می‌شوند شـما توجه كمتری به گـرسنگی و نشانه‌های سیرشدن كه بیان‌كننده كافی بودن مقدار غذا و احساس سیری هستند،كنید.
به علاوه وقتی حین انجام كاری شروع به غذا خوردن می‌كنید،دیگر توان توقف نخواهید داشت؛چراكه عمل خوردن تبدیل بـه حركتی غیر‌هوشیارانه و مكانیكی بدون توقـف می‌شود.
سعی كنید در هر لحظه فقط روی یك چیز تمركز كنید.چرخ زدن در آشپزخانه هـنگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست.اگر فقط می‌خواهـید دست یا دهانتـان مشغول باشد،سرگرمی‌ای غیر از مواد خوراكی پیدا كنید. مثلا آدامس بجوید یا ‌سازی‌ بنوازید.
 
سریع خوردن:
زندگی به سرعت می‌گذرد ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید اسـت.دفعه بعد سعی كنید غذای خود را آهسته‌تر بخورید چون سریع غذا خوردن كمكی به شما نكرده و برعكس باعث افزایش وزن می‌شود.از زمان شروع غذا تقریبا 20 دقیقه طول می‌كشد تا علائم سیری به مغز برسند بنابراین اگر شما ظرف 5 یا 6 دقیقه غذای خود را تمام كنید،مغز فرصتی پیدا نمی‌كند كه به بدنتان بگوید كه سیر شده‌اید و این باعث زیاده‌خوری و پركردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد شد.آهسته غذا بخورید،آرام باشید،خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید.به این صورت مغز شما متوجه می‌شود كه در حال غذا خوردن هستید و بنابراین می‌تواند به بدنتان بگوید كه سیر شده‌اید.

آب نخوردن به اندازه كافی :
آب مایعی حیات‌بخش برای همه موجودات طبیعت از جمله انسان است.نكته جالب اینجاست كه ننـوشـیدن مقدار كافی آب در طول روز متابولیسم و سـوخت‌ و ساز بدن را كنـد كرده و مـمكن است باعث اضافه وزن نیز بشود.آب ماده‌ای ضروری برای فعالیت‌های متابولیك بدن،ازجمله سوزاندن كالری محسوب می‌شود.
تا زمانی كه در كویر زندگی نمی‌كنید،آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بنوشید. چیزی حدود 8 تا 10 لیـوان و اگر ورزش می‌كنید حتی بیشتر از این مقدار آب بنوشید.خوردن آب به جای انـواع نـوشـابه نیز بسیار مناسـب است.نوشابه‌ها معمولا زودتر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می‌برند و دارای كالری‌های بی‌ارزش بوده و باعث می‌شوند بعد از 30 دقیقه مجددا احساس تشنگی كنید.
 
نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار كافی:
بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز بدن در انواع میوه و سبزی وجـود دارند كه امتناع از خوردن آنها باعث كمبودها و مشكلاتی در بدن خواهد شد.تنها راه تامین مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بـدن،مصرف میوه و سبزیجات تازه و خالص است.بنابراین باید سعی شود این مواد را جزء لاینفك رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار كافی از آنها استفاده كنید.
 
خوردن تنقلات هنگام گرسنگی :
خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادت‌های غذایی ناسالم می‌شود.استفاده از مواد غذایی كم ارزش و شكم پركن مانند شكلات،چیپس و پفك،تنـها باعث بر هم خوردن رژیم غذایی شده و مشكلاتی را برای بدن به همراه خواهد داشت.با شكم سیر از خانه خارج شوید. گرسـنگی ممكن است منجر بـه خریدن و خوردن تنقلات شود.شكلات،پفك و چیپس هیچ كدام نمی‌توانند جای یك صبحانه،ناهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند؛بنابراین خوب بخورید تا خوب زندگی كنید. برنامه‌های غذایی ساده و داخل كردن خوردنی‌های سبك و سالم می‌تواند دنیایی از تغییرات در رژیم غذایی ایجاد كند.متناسب بمانید،انرژی خود را افزایش دهید و از غذا خوردن لذت ببرید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
هشدار درباره رژیم های غذایی غلط
9 تصور اصلی و غلط در مورد كاستن وزن شناسایی شدند!
9 عادت اشتباه در تغذیه
غذاهای معجزه گر!
غذایی که شما را سیر می کند؟
 
 
 

X