علت نفخ
نفخ به سراغ همه ما آمده و می آید، اما علت نفخ چیست؟

میوه ها و سبزیجات نفاخ

اتفاق‌هایی مانند خارج کردن باد معده از بدن، آروغ زدن و... به‌ علت نفخ به‌وجود می‌آیند و همه انسان‌ها هم این حالت‌ها را تجربه می‌کنند. محققان می‌گویند که این علائم طبیعی که امروزه باعث خجالت انسان‌ها می‌شوند، به‌ علت بلعیدن هوا درحین غذا خوردن یا تجزیه مواد غذایی درحین فرآیندهای هضم شکل می‌گیرند. مصرف مقدار کمتری از مواد غذایی خاصی که نفخ ایجاد می‌کنند، می‌تواند نفخ و علائم ناشی از آن را کاهش بدهد. در ادامه این مطلب با سبزی‌ها و میوه‌های ایجادکننده نفخ آشنا می‌شویم.

میوه‌ها و سبزی‌های حاوی فیبر زیاد نفاخ است

لوبیا، نخود فرنگی و بیشتر میوه‌ها حاوی فیبر محلول هستند که به‌راحتی در آب حل می‌شود و حالت نرم و ژل‌مانندی در روده‌ها به خود می‌گیرد. فیبر محلول تجزیه نمی‌شود، مگر این‌که به روده بزرگ برسد. در همین قسمت از بدن هم هست که هضم کردن فیبر به شکل‌گیری نفخ و گاز منجر می‌شود. کاهش استفاده از این مواد غذایی و بعد اضافه کردن همان‌ها به‌صورت تدریجی به رژیم غذایی، می‌تواند قابلیت بدن برای هضم فیبر، بدون ایجاد نفخ و مشکلات ناشی از گاز معده را تقویت کند.

سبزی‌های نشاسته‌ای نفاخ است

بدن نمی‌تواند سبزی‌های نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی و ذرت را به‌طور کامل هضم کند، چون آنزیم‌های مورد نیاز برای هضم آن‌ها عمدتا در بدن وجود ندارند یا به اندازه کافی نیستند. دقیقا در روده بزرگ است که ترکیبات باقی‌مانده از سیب‌زمینی و ذرت به‌واسطه باکتری‌ها هضم می‌شوند. این فرآیند هضم خاص، گازهایی از دی‌اکسید کربن،‌ هیدروژن و متان را ایجاد می‌کند که همگی درنهایت از طریق رکتوم از بدن خارج می‌شوند. افرادی که بیشتر از دیگران نفخ می‌کنند، معمولا با عدم تعادل در سطح دو نوع باکتری مواجه هستند که یکی از آن‌ها هیدروژن را تولید می‌کند و دیگری هم هیدروژن تولیدشده را از بین می‌برد.

لوبیا و سبزی‌های حاوی رافینوز نفاخ است

بیشتر مواد غذایی حاوی کربوهیدرات‌هایی هستند که می‌توانند باعث شکل‌گیری گاز در دستگاه گوارش شوند، خصوصا آن دسته از مواد غذایی که قند پیچیده‌ای به‌نام رافینوز دارند. این قند در لوبیا، لوبیای پخته‌شده و عدس یافت می‌شود و در این منابع غذایی هم وجود دارد: ‌کلم بروکسل، کلم بروکلی، کاهو، مارچوبه و گل کلم.

میوه‌ها و سبزی‌های حاوی فروکتوز نفاخ است

مواد غذایی حاوی قند فروکتوز نیز می‌توانند باعث شکل‌گیری نفخ و مشکلات ناشی از آن شوند. این قند در بیشتر میوه‌ها وجود دارد که بعضی از آن‌ها عبارت‌اند از گلابی، خرما، کشمش، انجیر،‌ آلو، انگور، آناناس، سیب و موز. فروکتوز موجود در میوه‌های خشک‌شده مانند برگه‌های هلو و زردآلو هم می‌توانند نفخ ایجاد کنند. گیلاس، بلوبری، کیوی و آب‌میوه‌ها نیز می‌توانند حاوی فروکتوز باشند. به‌علاوه، پیاز و کنگر فرنگی هم دو سبزی نفخ‌ساز هستند که فروکتوز دارند.

میوه‌های حاوی سوربیتول نفاخ است

هلو، گلابی، سیب و آلو حاوی قند سوربیتول هستند که نفخ‌ساز است. سوربیتول در مواد غذایی بدون قند و رژیم نیز به‌عنوان یکی از ترکیبات افزودنی یافت می‌شود. این قند به‌طور کامل در روده کوچک هضم نمی‌شود و در ادامه به کولون می‌رود. زیاده‌روی در مصرف سوربیتول می‌تواند باعث نفخ شدید و دفع مدفوع آبکی شود. 


بیشتر بدانید : مهم ترین علل نفخ کردن چیست؟

بیشتر بدانید : از بین بردن نفخ شکم بدون دارو و با 25 خوراکی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatism.com