بهبود حساسیت به انسولین با این خوراکی ها
مصرف خوراکی های غنی از فیبر که قند کمی دارند در رژی غذایی افراد دیابتی که نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند از اهمیت بالایی برخوردار است.

 بهبود حساسیت به انسولین با رژیم غذایی

مقاومت به انسولین معمولا منجر به بروز دیابت تیپ ۲ می‌ شود. در حالت مقاومت به انسولین مقدار انسولین تولید شده در بدن طبیعی و حتی بیشتر از مقدار طبیعی است اما مشکل در پاسخ سلول ‌ها به انسولین است.

با این حال مصرف منظم برخی از مواد غذایی به بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند.
مبتلایان به مقاومت به انسولین باید به یاد داشته باشند که پیش از هر گونه تغییر در رژیم غذایی و یا ورزش برای کاهش وزن، با متخصص تغذیه مشورت کنند تا یک منوی سالم رژیم و ورزش بر حسب نیازهایشان در اختیار آنها قرار گیرد.


 بهبود حساسیت به انسولین با سبزیجات

سبزیجات کم کالری و کم کربوهیدرات هستند و یک غذای ایده آل برای تمام مردمی محسوب می شوند که به دنبال مدیریت قند خون هستند. گزینه های سالم برای مدیریت قند خون عبارتند از گوجه فرنگی، اسفناج، سیب زمینی شیرین، خربزه، ذرت و کلم پیچ. در انتخاب نوع کنسرو شده سبزیجات باید نوع کم سدیم آنها را انتخاب کرد.


 بهبود حساسیت به انسولین با میوه ها

میوه هایی که به آرامی قند خون را بالا می برند از قبیل سیب، موز، انگور، آلو و هلو مفید هستند. از نوشیدن بیش از حد آّب میوه باید پرهیز کرد چون به شدت قند خون را افزایش می دهد.


 بهبود حساسیت به انسولین با لبنیات

حساسیت به انسولین را با این خوراکی ها برطرف کنید

لبنیات علاوه بر این که کلسیم مورد نیاز برای استخوان ها را فراهم می کند، نوع کم چربی آن و یا بدون چربی، می تواند برای مدیریت قند خون مفید باشد. به یاد داشته باشید که استفاده از شیر یا لبنیات پرچرب خود عاملی برای بدتر شدن مقاومت به انسولین است و آنهم به دلیل وجود چربی های اشباع اگر عدم تحمل لاکتوز را تجربه می کنید، می توانید از شیر برنج، شیر بادام، شیر سویای غنی شده و ... به جای لبنیات استفاده کنید.


 بهبود حساسیت به انسولین با غلات سبوس دار

سبوس غلات غنی از ویتامین ها، فیبر و مواد معدنی است و یک رژیم غذایی دیابت پسند محسوب می شود. سعی کنید در انتخاب غلات هنگام خرید، نوع سبوس دار آنها مانند آرد کامل گندم، بلغور ذرت، بلغور جو، برنج قهوه ای و ... و یا طیف چاودار را انتخاب کنید.


 بهبود حساسیت به انسولین با آجیل

آجیل، دانه ها و مغزها حاوی چربی های سالم، منیزیوم، پروتئین و فیبر است. آجیل و دانه ها نیز از کربوهیدرات کمی دارند و برای مدیریت قند خون مفید هستند. اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در آنها برای سلامت قلب مفید است و بخصوص اسیدهای چرب موجود در دانه کتان و گردو. فقط باید آگاه باشید که نوع کم سدیم و کم قند آجیل را انتخاب کنید.


 بهبود حساسیت به انسولین با لوبیا

لوبیا منبع خوبی از فیبر است که منجر به افزایش آهسته قند خون می شود و این یک مزیت دیگر برای افراد مبتلا به مقاومت به انسولین است.


 بهبود حساسیت به انسولین با ماهی

حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : دیابت، 20 غذایی كه دشمن دیابت هستند 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دستور غذایی برای بیماران دیابتی 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آنچه برای دیابتی ها حیاتی است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ارتباط میزان انسولین خون و ابتلا به سرطان سینه گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

seemorgh.com/health
منبع: iec.behdasht.gov.ir