چند نکته برای رهایی از شر یبوست مزمن
یبوست یک مشکل گوارشی است که علاوه بر آزردگی، پیامدهایی هم به دنبال دارد که در ادامه به چند راه حل ساده برای درمان یبوست مزمن اشاره می شود

درمان یبوست مزمن با این روش ها

عوامل بسیاری موجب یبوست می‌شوند. از این عوامل می‌توان به مصرف کم فیبرهای رژیمی، کم‌آبی و عدم تحرک اشاره کرد. البته مواقعی هم که زندگی روزمره افراد دستخوش تغییر موقتی می‌شود، مانند روزهای تعطیلات یا ابتلا به برخی از بیماری‌ها می‌تواند موجب یبوست شود.

داروهای خاص مانند مکمل‌های آهن، مسکن‌ها، داروهای ادرارآور که منجر به کاهش سدیم و آب در بدن می‌شوند، داروهای درمان بیماری‌های قلبی، افسردگی و حساسیت‌ها هم می‌توانند یبوست مزمن ایجاد کنند.

محققان استرالیا و نیوزیلند در بررسی‌های خود به چهار روش قطعی درمان یبوست دست یافتند و آنها را برای بهبود عملکرد روده به افراد مبتلا به یبوست پیشنهاد می‌کنند:

بیشتر بدانید : علت یبوست چیست؟+ درمان سریع یبوست با چند مکمل

۱. مصرف خوراکی‌های سرشار از فیبر

فیبرهای رژیمی، کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای هستند که در روده هضم یا جذب نمی‌شوند. این فیبرها در روده دچار تخمیر شده و آب و مولکول‌های دیگر تولید می‌کنند و مدفوع از روده راحت‌تر عبور می‌کند.

بیشتر بدانید : فیبر چیست؟ شناخت انواع فیبر غذایی

بیشتر بدانید : کربوهیدرات چیست و چه نقشی در سلامت دارد؟


۲. میوه کیوی 

 میوه کیوی، سه برابر حجم خود، آب جذب می‌کند و بدین ترتیب مدفوع نرم‌تر شده و با افزایش آب در آن، مدفوع راحت‌تر از روده عبور می‌کند.


۳. انواع آلوهای خشک

آلوها حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات پیچیده سوربیتول هستند که هضم‌نشده به روده می‌رسند و باکتری‌های روده آنها را تخمیر می‌کنند. این وضعیت تولید گاز و آب می‌کند و در نهایت موجب حرکات دودی شکل روده و عبور راحت مدفوع از روده می‌شود.

 

۴. نوشیدن آب

افراد مبتلا به یبوست‌های حاد باید تا حد امکان آب بنوشند. وقتی بدن دچار کم‌آبی می‌شود، روده هم دچار کم‌آبی و خشک می‌شود. بدین ترتیب مدفوع به سختی از درون روده عبور می‌کند. بنابراین مصرف روزانه ۱,۵ تا لیتر آب برای رفع یبوست لازم است. البته این مقدار آب را می‌توان با مصرف سوپ، آبمیوه، چای و قهوه هم تامین کرد. با توجه به راهنمایی‌های فوق می‌توانید از شر یبوست مزمن خلاص شوید.


بیشتر بدانید : هر آنچه لازم است در مورد یبوست بدانید + نکاتی مهم در مورد یبوست

بیشتر بدانید : یبوست را به راحتی درمان کنید!!

بیشتر بدانید : مصرف کدام داروها باعث یبوست می شوند؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khabaronline.ir