چربی های اشباع شده می تواند دیابت را بدتر کند
از آنجایی که تغذیه ما تاثیر زیادی روی ابتلا به دیابت دارد محققان می گویند چربی های اشباع شده می تواند دیابت را بدتر کند

بدتر شدن دیابت با چربی های اشباع شده

در یک تحقیق جدید، دانشمندان مسیر سلولی جدیدی را ترسیم کرده اند که بر نقش چربی اشباع شده در بیماری های متابولیک تاکید دارد و نشان می دهد این نوع چربی، به پیشرفت دیابت کمک کرده و آن را بدتر می کند.

دیابت نوع دو، وضعیت متابولیکی است که 95 درصد موارد دیابت را به خود اختصاص می دهد و حدود 462 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر خود قرار داده است.

دانشمندان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور (NTU) از طریق آزمایش‌های انجام شده بر روی سلول‌های موش کشت‌شده در آزمایشگاه و روی موش‌هایی که با رژیم غذایی غنی از چربی‌های اشباع شده تغذیه می‌شدند، دریافتند که اسیدهای چرب اشباع شده می‌توانند پروتئینی به نام FIT2 را تخریب کنند و زنجیره‌ای از رویدادهای مولکولی را تحریک کنند که باعث از بین رفتن سلول‌های تولیدکننده انسولین می‌شود. 

وقتی این سلول ها می میرند، توانایی بدن برای ترشح انسولین کافی در پاسخ به کربوهیدرات ها مختل می شود و در نتیجه دیابت ایجاد می شود. دانشمندان فوق دریافتند که بازگرداندن نسبی سطوح FIT2 در سلول های تولید کننده انسولین، می تواند آسیب ناشی از چربی اشباع شده را کاهش دهد.

این یافته ها به پتانسیل افزایش تولید FIT2 در بدن به عنوان روشی جدید برای مدیریت دیابت ناشی از رژیم غذایی اشاره می کنند. 

 این مطالعه همچنین اهمیت تعدیل مصرف گوشت و لبنیات، علاوه بر قند و کربوهیدرات ها را برای بیماران دیابتی تقویت می کند، زیرا چربی اشباع شده در مقادیر زیادی در گوشت قرمز، گوشت های فرآوری شده و محصولات لبنی یافت می شود.

به گفته آن ها، مطالعات پیشین، چربی اشباع شده را به عنوان چربی ناسالمی که منجر به دیابت می‌شود، شناسایی کرده‌اند، اما مکانیسم‌های اثر این نوع چربی نامشخص بوده است. مطالعه ما این پیوند را تأیید می کند و مسیری را نشان می دهد که از طریق آن این اتفاق می افتد. ما همچنین پروتئین جدیدی را شناسایی کرده ایم که می‌تواند با درمان‌های جدید برای کمک به مدیریت بیماری مورد هدف قرار گیرد.

 معمولا بیماران دیابتی به جای مصرف نان و برنج سفید به پروتئین روی می‌آورند، اما آن ها ممکن است از این طریق چربی‌های اشباع شده را در سطوح بالایی از طریق گوشت قرمز و سایر گوشت‌ها و محصولات لبنی دریافت کنند. 

 بیشتر مردم می دانند که رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع شده می تواند به مشکلات قلبی منجر شود. اما تعداد بسیارکمی از افراد ممکن است بدانند که چربی اشباع شده در رژیم غذایی نیز می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد یا کنترل دیابت را سخت تر نماید.

بیشتر بدانید : دیابت،مادر برخی بیماری‌ها

بیشتر بدانید :  چند علت غیر شیرین برای دیابت

بیشتر بدانید :  اگر دیابت درمان نشود این اتفاقات وحشتناک برایتان می افتد!

بیشتر بدانید : دیابت، 20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

گردآوری : گروه  سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :sinapress.ir