تتت

آیا وقتی برای مدتی روی مبل یا پشت میز کارتان می‌نشینید، احساس می‌کنید پاهایتان سنگین شده و ورم کرده است ممکن است آن را چندان جدی نگیرید اما در نهایت این مشکل شما را مجبور می‌کند با پزشک مشورت کنید.


 پزشکان مختلف ممکن است نظرات مختلفی در این خصوص داشته باشند و در رابطه با نارسایی عروق لمفتیک با شما صحبت کنند. با این حال آنچه خانم‌ها را آزار می‌دهد، در واقع حبس آب است که در نهایت ورم پا ایجاد می‌کند. بدن ما از 60 درصد آب تشکیل شده است و این آب قسمتی از فواصل داخل سلولی و خارج سلولی را فرا گرفته است. به عبارتی خانمی که 55 کیلوگرم وزن دارد در بدن‌اش 30 لیتر آب جمع شده که 8 تا 10 لیتر آن خارج سلولی و متحرک است. وقتی که عروق بیش از اندازه آب را به سمت خود بکشند، این امر در ابتدا سبب حبس آب در عروق و بعد از آن ورم می‌شود. یکی از نشانه‌های ابتلا به ورم باقی‌ماندن جای فرورفتگی با فشار دادن انگشت روی موضع یا بزرگ شدن پا در روزهای گرم یا ساعات پایانی روز است.
ورم ناراحتی خیلی حادی نیست اما می‌تواند هراز چندگاهی مشکل‌ساز شود. دلیل آن هر چه باشد در نهایت درمان مشخص است. یا باید از جوراب‌های مخصوص کمک گرفت یا به کمک درمان‌های دارویی  آب را خشکاند. در این میان نوع تغذیه و فعالیت بدنی هم اهمیت ویژه‌ای دارد.
جالب است بدانید راه رفتن با پای برهنه روی شن‌های خشک ساحل، ماساژ دادن و کشیدن آرام ماهیچه‌های داخلی، ریختن آب خنک و پوشیدن جوراب‌های کشی فشرده در صورتی که کارتان ایستاده است، می‌تواند سبب کاهش میزان ورم شود، در حالی که زندگی در نواحی خیلی گرم، استفاده از سیستم‌های گرمایشی از کف، پوشیدن کفش‌های تنگ یا پاشنه بلند، داشتن اضافه وزن و مصرف برخی داروها مانند استروژن، کورتیکویید و... می‌تواند این مشکل را شدیدتر کند.
در صورتی که شما مبتلا به ورم پا هستید، پیشنهاد می‌کنیم به پزشک مراجعه کنید تا ابتدا آزمایشات لازم را تجویز و درمان‌های دارویی را آغاز کند. در کنار آن لازم است تحت نظر یک متخصص تغذیه و متخصص طب ورزشی هم باشید تا رژیم غذایی و حرکات ورزشی لازم را به شما یادآوری کنند.
در اینجا به خلاصه‌ای از آنچه برای شما تجویز می‌شود اشاره می‌کنیم.
 ****به رژیم غذایی خود توجه کنید:
این اشتباه بزرگی است که فکر کنید نوع رژیم غذایی در بروز یا بهبود ورم پا بی‌تاثیر است. به طور معمول افرادی که به ورم پا دچارند، تغذیه درست و خوبی ندارند. به عنوان مثال چربی‌های اشباع و مواد غذایی تصفیه شده زیادی مصرف کرده و در مقابل علاقه‌ای به مصرف میوه و سبزیجات تازه ندارند. این در حالی است که بسیاری از رژیم‌های غذایی می‌تواند از حبس آب و در نتیجه ورم پیشگیری کند.
 1- هر روز به قدر کافی پروتئین بخورید:
بهترین مقدار مصرف روزانه پروتئین 7/5 تا یک گرم پروتئین برای هر کیلوگرم از وزن است. مثلا اگر وزن شما 55 کیلوگرم است، شما روزانه به 5/38 تا 55 گرم پروتئین نیاز دارید. 100 گرم گوشت مرغ حاوی 25 گرم و 100 گرم گوشت ماهی پخته حاوی 20 گرم پروتئین است. زمانی آب درون پاها و عروق حبس می‌شود که خون به اندازه کافی پروتئین نداشته باشد.
2- از منابع غنی ویتامین E و D استفاده کنید:
گردو، بادام، دانه انگور و ماهی‌های آب‌های سرد منابع غنی ویتامین E بوده و همان‌طور که ویتامین D محافظ استخوان‌هاست می‌توانند محافظ عروق خونی باشند. ویتامین D نیز در میوه‌های قرمز رنگ یافت می‌شود و می‌تواند سبب کاهش نفوذپذیری سلولی شود.
3- مصرف مواد غذایی اسفنجی را کاهش دهید:
برخی از مواد غذایی مانند گلوتن، کازئین و برخی افزودنی‌ها مانند امولیاست و امولزیفیانت می‌توانند حبس آب را افزایش دهند. به همین علت مصرف آنها توصیه نمی‌شود.
****زیاد سر پا نایستید :
در صورتی که دچار ورم پا هستید مسلما اولین توصیه پزشک به شما پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس است. این جوراب‌ها چندان زیبا و راحت نیستند اما پوشیدن آنها ضروری است. می‌توانید این نوع جوراب‌ها را از داروخانه تهیه کنید. در ضمن بهتر است بدانید زیاد ایستادن می‌تواند ورم را شدیدتر کند، پس سعی کنید از ایستادن‌های طولانی‌مدت در طول روز خودداری کنید.
 ***5 ورزش مناسب برای ورم پا :
هر روز این تمرین‌ها را باید مرتب و پشت هم انجام دهید
1- روی یک صندلی بنشینید و یک توپ تنیس را زیر کف پا گذاشته و بدون آنکه به آن فشار بیاورید آن را حرکت دهید و بچرخانید. این حرکت را برای هر پا به مدت یک دقیقه در روز انجام دهید.
2- سرپا جلوی یک پنجره یا هوای آزاد بایستید و در حالی که به دوردست نگاه می‌کنید، دست‌ها را به عقب برده تا قفسه سینه باز شود و برای یک دقیقه نفس عمیق بکشید.
3- سرپا بایستید. یک پا را لبه پله قرار دهید، به طوری که فقط پنجه روی پله باشد و پاشنه بالاتر قرار گیرد. پای دیگر را پشت پایی که روی پله است قفل کنید و خود را تا جای ممکن بالا بکشید. بعد به حالت طبیعی اول برگشته و این بار پاشنه را که زیر آن چیزی نیست پایین‌تر از بلندی پله بیاورید. این کار را روی هر پا 20 مرتبه تکرار کنید.
4- سرپا بایستید. دست ها را از هم باز کنید. یکی از زانوها را تا جایی که می‌توانید بالا آورده و به سینه نزدیک کنید و یک دقیقه در این حالت بمانید. برای پای دیگر هم همین کار را تکرار کنید.
5- روی زمین بنشینید. پاها را بکشید. دست‌ها را دو طرف خود روی زمین بگذارید. بعد به مدت یک دقیقه سرپنجه‌ها را تا جای ممکن به سمت خود بکشید. این تمرین را برای یک دقیقه در روز انجام دهید.
گردآوری :گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamt.ir
مطالب پیشنهادی :
پاهایتان درد می کنند و بی حس می شوند؟
7 دردی که نباید نادیده گرفته شوند
چگونه زانو درد خود را با ورزش کنترل کنیم؟
ده ورزش برای تقویت زانو
زانو و زانو درد
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X