با برنامه غذایی امید نوروزی سالم شوید!
امید نوروزی یکی از کشتی گیر فرنگی کارهایی است که با توجه به رژیم غذایی خاصی که دارد در این 15 سال فعالیت ورزشی اش از هیچ مکمل ورزشی ای استفاده نکرده است

به سبک امید نوروزی برنامه غذایی تان را سالم کنید

امید نوروزی کشتی گیر فرنگی کاری است که در محافل ورزشی او را به عنوان یک ورزشکار رک گو می‌شناسند. خصوصیتی که حواشی زیادی برای این ورزشکار ایجاد کرده است. با این همه منتقد و موافق نوروزی او را یکی از ستارگان مسلم ورزش ایران می‌دانند که با پشتوانه طلای المپیک 2012 و طلا و نقره رقابت‌های جهانی از امیدهای مسلم ورزش ایران برای درخشش در المپیک 2016 ریو محسوب می‌شود. این جوان شیرازی در کنار نقش پر رنگی که برای محمد بنا در موفقیت خود متصور است، تمرکز بر روی ورزش و پرهیز از مصرف مکمل‌ها را نیز از جمله عوامل موفقیت خود می‌داند.

در این مقاله با امید نوروزی گفتگویی داشته ایم که در پی می‌آید.


به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای قطعاً سلامت جسمی و بدنی از اهمیت زیادی برای موفقیتت برخوردار است. چگونه سلامت خود را حفظ می‌کنی تا بتوانی با قدرت به تمرینات خود بپردازی؟

من از جمله ورزشکارانی هستم که به طور کلی اعتقادی به مکمل و دارو و این گونه موارد ندارم. با دکتر تیم هم که صحبت کنید وی و دوستان و کسانی که مرا می‌شناسند، تأیید می‌کنند که در تمام این 15 سالی که در کشتی هستم هیچ گونه دارو و مکملی مصرف نمی‌کنم.


یعنی واقعاً هیچ گونه مکملی مصرف نمی‌کنی؟ حتی مکمل‌های پروتئینی؟ زیرا بسیاری از کارشناسان معتقدند که ورزشکار حرفه‌ای نیاز به مکمل دارد.
تناسب اندام

باید تاکید کنم که شاید در یک دوره زمانی این مکمل‌ها کمک کند که ورزشکار را از 99 به 100 برساند. اما قطعاً 50 را 100 نمی‌کند. بنده به جرات می گویم و کسانی هم که مرا می‌شناسند تأیید می‌کنند که من حتی ویتامین هم مصرف نمی‌کنم. الان در حال کشتی گرفتن در وزن 66 کیلو هستم در حالی که تنها دو سه کیلو برای رسیدن سر این وزن باید وزن کم کنم. اما دیگر حریفانم حدود 75 کیلو هستند که ساعتی پس از وزن کشی دوباره وزن واقعی انها همین 75 کیلو می‌شود در نتیجه کار من نسبت به بقیه سخت تر است و شاید برخی تصور کنند برای رفع این کمبود باید مکمل مصرف کنم.


پس چگونه انرژی لازم را برای تمرینات خود تأمین می‌کنی؟

یک ورزشکار اگر سالم زندگی کند، وقتش را به بطالت و خوشگذرانی و شرکت در این مجلس و آن مجلس نگذارد، خواب خوبی داشته باشد، تغذیه سالمی دنبال کند و روح و روان خود را از هر نظر آرام نگه دارد، با یک تمرین خوب و ایده آل می‌تواند به اهداف عالی خود برسد. من هم تلاش می‌کنم این اصول را در زندگی شخصی و ورزشی خود رعایت کنم تا دچار مشکلات ناشی از یک زندگی ناسالم برای ورزشکار نشوم.


چقدر اهل فست فود هستی؟

هیچ علاقه‌ای به فست فود ندارم و همیشه به دوستانم هم توصیه می‌کنم که اصلاً به سمت این غذاها نروند. غذای سنتی را به همه چیز ترجیح می‌دهم. به ویژه غذاهای حاوی حبوبات، پروتئین و کربوهیدرات که باید در برنامه غذایی یک ورزشکار حرفه‌ای و قهرمان ملی باشد و حداقل 4 تا 5 بار در هفته از این مواد استفاده کند تا بتواند نیاز بدنش را تأمین کند.


میانه‌ات با دکترها چطور است؟

زیاد دکتر نمی‌روم. به ویزه وقتی دچار بیماری‌های ساده‌ای مانند سرماخوردگی می‌شوم به صورت تجربی یاد گرفتم که چگونه خودم را درمان کنم. سعی می‌کنم زیاد دکتر نروم چون پزشکان ممکن است قرص و آمپول‌هایی برایم تجویز کنند که ضررش بیشتر از سودش است. برای همین ترجیح می‌دهم با مواد طبیعی مانند آب پرتقال و آب لیموشیرین خودم را درمان کنم.


از داروهای سنتی هم استفاده می‌کنی؟

بله داروهای گیاهی را خیلی قبول دارم. جوشانده‌ها و عرقیات سنتی بسیار مفید هستند. هرچند به نظر من تغذیه سالم مهم‌ترین نقش را در سلامتی دارد و اگر کسی تغذیه خوبی داشته باشد دیگر کمتر دچار بیماری خواهد شد.


این روزها فضای کشتی حسابی تحت تأثیر بازگشتن محمد بنا به کشتی فرنگی قرار دارد. نظرپت در این خصوص چیست؟

محمد بنا مربی موفقی است که کارنامه درخشان او گویای همه چیز است. مطمئناً با بازگشتش همه حواشی که پیرامون کشتی فرنگی شکل گرفته بود از بین خواهد رفت و ما همگی با تمرکز کامل برای موفقیت در المپیک تلاش خواهیم کرد.


بیشتر بدانید : 5 دشمن تناسب اندام را بشناسید

بیشتر بدانید : کاهش وزن و تناسب اندام با ورزش چه مدت طول می کشد

بیشتر بدانید : بهترین روش برای رسیدن به تناسب اندام کدام است؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : salamaneh.com