با مصرف نوشیدنی انرژی زا چه اتفاقی در بدن می افتد
 قبل از این که یک رد بول دیگر باز کنید باید بدانید که نوشیدنی های انرژی زا آن طور که فکر می کنید بی ضرر نیستند

وقتی نوشیدنی انرژی زا می خورید واقعا چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

قبل از این که یک رد بول دیگر باز کنید باید بدانید که نوشیدنی های انرژی زا آن طور که فکر می کنید بی ضرر نیستند.

به رغم شناخته بودن خطرات نوشیدنی های انرژی زا، بازار آن ها پر رونق است و انتظار می رود ارزش بازار جهانی نوشیدنی های انرژی زا تا سال 2024 به 72 میلیارد دلار برسد. این خبر خوبی برای سازندگتن نوشیدنی های انرژی زا است ولی آیا برای مصرف کنندگان هم خبر خوبی محسوب می شود؟ بسیاری از مارک های اصلی نوشیدنی های انرژی زا مثل رد بول Red Bull، مانستر انرژی Monster Energy ، راک استار انرژی Rockstar Energy Drink و ان او اس انرژی NOS Energy Drink مواد مشابهی دارند. ما از متخصصین سوالی پرسیدیم که مواد تشکیل دهنده آن ها واقعا با بدن ما چه می کند.

بیشتر بدانید : چرا نوشابه انرژی زا خوب نیست؟


نوشیدنی های انرژی زا باعث کم آبی بدن می شوند

نوشابه انرژی زا

مبع اصلی انرژی در اغلب محصولات انرژی زا کافئین است و معمولا حدود  80 تا 160 میلی گرم کافئین در یک قوطی نوشیدنی انرژی زا وجود دارد. کافئین اثر دیورتیک دارد که به معنی افزایش تولید ادرار است که در موراد شدید می تواند منجر به کم آبی بدن شود. به گفته متخصص تغذیه بث وارن Beth Warren ، این ثر به ویژه در افرادی که برای اولین بار این محصولات را مصرف می کنند و نمی دانند باید آبی که از بدنشان دفع شده را جبران کنند می تواند بسیار مضر باشد. موضع رسمی سازمان غذا و داروی آمریکا در این مورد این است که نباید روزانه بیشتر از 400 میلی گرم کافئین مصرف شود ولی تولید کنندگان مواد غذایی و نوشیدنی طبق قانون نیازی به ذکر مقدار کافئین در فهرست مواد تشکیل دهنده ندارند.


نوشیدنی های انرژی زا باعث افزایش تپش قلب می شوند

به گفته متخصص تغذیه لیزا کوهن Lisa Cohn ، کافئین علاوه بر اثر دیورتیکی که دارد باعث افزایش خطر تپش قلب می شود. مطالعه ای که در مجله کانادایی کاردیولوژی Cardiology در سال 2015 منتشر شد، تغییرات ایجاد شده در قلب پس از مصرف نوشیدنی های انرژی زا بین نوجوانان را مورد بررسی قرار داده بود.

آن ها دریافتند که مصرف نوشیدنی های انرژی زا در میان نوجوانان سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به خصوص در افراد مستعد دارد.

حتی در برخی از موراد نوشیدنی های انرژی زا سبب تغییر در ریتم قلب در میان نوجوانان با قلب سالم می شد. این خطر هنگام فعالیت های ورزشی افزایش پیدا می کند.

در برخی موراد میزان بالای کافئین این نوشیدنی باعث ایجاد بیماری های ناشناخته قلبی می شود. در یکی از موراد ذکر شده نوجوانی 17 ساله قبل از ورزش در باشگاه نوشیدنی انرژی زا مصرف کرده بود و کارش به اورژانس کشید.


نوشیدنی های انرژی زا می توانند به دندان آسیب بزنند

سلامت دندان

نوشیدنی های انرژی زا حاوی اسید سیتریک citric acid هستند که برای دندان بسیار خورنده است. در مطالعه ای با مقایسه نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا نشان داد که محصولات انرژی زا به میزان قابل توجهی اسیدیته بالاتری دارند که تخریب مینای دندان را دو برابر می کند.

بیشتر بدانید : نوشابه انرژی زا همان نوشابه ورزشی نیست


نوشیدنی های انرژی زا، انرژی واقعی به شما نمی دهند

حقیقت این است که مواد اصلی تشکیل دهنده نوشیدنی های انرژی زا یعنی تائورین taurine، ال کارنیتین L-carnitine و گلوکورنولاکتون glucuronolactone، سبب تقویت انرژی واقعی نمی شوند. تائورین و ال کارنیتین، اسید آمینه هایی هستند که در متابولیسم انرژی دخیل بوده و به طور طبیعی در بافت عضله و اندام یافت می شوند ولی مقدار مورد استفاده آن ها در محصولات انرژی زا برای تقویت انرژی، بسیار کم است. گفته می شود گلوکورونولاکتون به دلیل تاثی متقابل بر متابولیسم انرژی باعث ا فزایش آن می شود ولی تاثیری بر میزان انرژی ندارد. بهبود انرژی ای که شما بعد از مصرف نوشیدنی های انرژی زا احساس می کنید احتمالا به دلیل قند موجود در آن است. این نوشیدنی ها معمولا حاوی 13 قاشق جایخوی شکر هستند که بیش از دو برابر میزان  توصیه شده روزانه است. با گذشت زمان این مقدار جذب قند ساده باعث چاقی و مقاومت به انسولین می شود. ضمن این که طبق مطالعات مصرف روزانه این مقدار قند باعث افزایش عوارض در افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و فشار خون هستند می شود.


نوشیدنی های انرژی زا می توانند منجر به سردرد و نوسانات خلقی شوند

زن ناراحت و افسرده

گوارانا Guarana، یکی دیگر از مواد رایج در نوشیدنی های انرژی زا است، با یان که گیاه است ولی به معنی خوب بودن آن برای بدن نیست. مقدار کافئین موجود در گوارانا از قهوه هم بیشتر است. گوارانا سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند که باعث احساس افزایش انرژی و فکری و کاهش اشتها می شود. با این حال می تواند عوارض جانبی از جمله مشکلات قلبی و گوارشی و اختلال در تصمیم گیزی می شود و مشکل اینجاست که گوارانا به عنوان منبع اضافه کافئین در لیست مواد تشکیل دهنده ذکر نمی شود. گزارش های زیادی به دلیل مصرف بیش از حد کافئین در نوشیدنی های حاوی گوارانا که منجر به بستری شدن در اورژانس شده است، وجود دارد.


بیشتر بدانید : نوشابه انرژی زا برای این افراد ممنوع!تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ