آمار واقعی مبتلایان به ایدز
آمار واقعی مبتلایان به ایدز با موارد ثبت شده بیماری کاملا متفاوت است. براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، آمار واقعی مبتلایان در ایران 3 تا 4 برابر موارد ثبت شده است.

تعداد مبتلایان به ایدز در کشور چقدر است؟

دکتر مسعود مردانی عضو کمیته کشوری ایدز, دبیرعلمی دومین گردهمایی بین المللی و ششمین سمینار سراسری ایدز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:  آمار واقعی مبتلایان به ایدز با موارد ثبت شده بیماری کاملا متفاوت است. براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، آمار واقعی مبتلایان در ایران 3 تا 4 برابر موارد ثبت شده است.

 بر همین اساس، پیش بینی می شود بین 90 هزار تا 120 هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد. تاکنون نزدیک به 30 هزار نفر مبتلا به ایذر در کشور ثبت شده اند که تعدادی از آنها متاسفانه فوت و تعدادی دیگر هم تحت درمان هستند.

 

سن ابتلا به HIV در کشور کاهش یافته است

در سال های گذشته زنان درصد کمی از ابتلا به HIV را به خود اختصاص می دادند اما این روند تغییر یافته و هم اکنوت درصد بالاتری را به خودشان اختصاص داده اند.
جوانان آسیب پذیرترین گروه مبتلا به این بیماری هستند. تا چندسال پیش بیشترین موارد انتقال بیماری از طریق استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی بوده که از چند مدت پیش این موضوع از اعتیاد تزریقی به روابط جنسی پرخطر تغییر یافته است.

هدف ما شناسایی به موقع مبتلایان است تا نگذاریم آنها به مرحله پیشرفته بیماری برسند.آمارها نشان می دهد که اگر آموزش و پیشگیری از راه های انتقال HIV و ایدز را به جدیت ادامه ندهیم، در آینده نزدیک با بحران روبرو خواهیم شد.

 

** آزمایش رایگان ایدز در مراکز بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی

براساس دستورالعمل کمیته کشوری ایدز در حال حاضر در اقصی نقاط کشور تشخیص سریع HIV صورت می گیرد. مردم با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی یا مراکز مشاره ای دانشگاه های علوم پزشکی، می توانند رایگان این آزمایش را انجام دهند.با این اقدام مردم در اسرع وقت می توانند از ابتلا به این بیماری مطلع و اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهند.

 

روش های ملکولی در تشخیص بیماری HIV یا ایدز

چند سالی است که در اغلب کشورها توجه خاص به روش های ملکولی در تشخیص بیماری HIV یا ایدز شده است. هرچند این روش درمانی در ایران نوپا است اما فعالیت های بسیار مناسب در این زمینه صورت گرفته و به نظر می آید این روش باید در استان ها عملیاتی شود.تشخیص سریع از مهمترین مزیت این روش است. با استفاده از این روش سریع تر می توانیم بیماری را تشخیص داده و نگذاریم افراد در مرحله پیشرفته به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

**توجه ویژه ششمین سمینار سراسری ایدز به آموزش همگانی

آموزش عمومی و فراگیر مردم در دومین گردهمایی بین المللی و ششمین سمینار سراسری ایدز مورد توجه خاص قرار گرفته و سعی شده با حضور بیماران درمان شده، شرکت کنندگان به صورت عملی با این بیماری آشنا شوند.

افزایش آگاهی بهترین راهکار برای مقابله با ایدز است. یکی از مهمترین وظائف این رویداد علمی افزایش آگاهی پزشکان و پرستاران. آشنایی پزشکان و پرستاران و پرسنل پزشکی با آخرین یافته های علمی، بیان دستاوردهای پژوهشی و تحقیقاتی، از مهمترین اهداف این سمینار است. ارائه آموزش های لازم به جامعه در ارتباط با بیماری HIV و ارتقا اطلاعات عمومی مردم از دیگر اهداف این مراسم است.

اگر این بیماری خوب مدیریت شود، می توان با آن مبارزه کرد.

 

محورهای اصلی ششمین سمینار سراسری ایدز

  • -اپیدمیولوژی HIV در ایران و جهان
  • -تازه های تشخیصی در بیماران HIV
  • -پیشگیری از HIV
  • - HIVدر گروه های آسیب پذیر به خصوص زنان و کودکان
  • -دارو درمانی در بیماری HIV 
  • -جنبه­ های روانشناختی HIV

 

زمان برگزاری ششمین سمینار سراسری ایدز

دومین گردهمایی بین المللی و ششمین سمینار سراسری ایدز از 17 تا 19 آذر سال جاری در سالن همایش های بین المللی امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.


بیشتر بدانید : پیشگیری اورژانسی از اچ آی وی ( ایدز )گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir.com