پاسخ به سوالات در مورد واکسن HPV برای جلوگیری از زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم
در مورد فواید تزریق واکسن HPV برای بدنتان چه میزان اطلاع دارید این واکسن می تواند شما را از ابتلا به عارضه زگیل تناسلی در امان نگه دارد، زگیل تناسلی عامل اصلی ( 70 درصد ) ابتلای زنان به سرطان دهانه رحم می باشد

پرسش و پاسخ هایی در مورد واکسن HPV 

این واکسن برای ایمن سازی بدن در برابر بیماری های مقاربتی ( زگیل تناسلی ) استفاده می شود. اما رده سنی بالای ۲۶ سال نمی توانند از این واکسن استفاده کنند. می خواهیم به نحوه استفاده از این واکسن و پرسش و پاسخ های رایج در مورد آن اشاره کنیم با ما همراه باشید.

 

واکسن‌های HPV چند نوع هستند و چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

به‌طور کلی، دو نوع واکسن وجود دارند که از ما در مقابل انواع HPV (ویروس پاپیلومای انسانی که می‌تواند باعث بروز زگیل تناسلی شود) و سرطان‌های ناشی از آن‌ها محافظت می‌کنند: گارداسیل (Gardasil) و گارداسیل-۹ (Gardasil-۹۹). این واکسن‌ها از ابتلا به زگیل تناسلی هم جلوگیری می‌کنند. این‌که شما به کدام یک از این واکسن‌ها نیاز دارید، به نظر پزشک بستگی دارد،‌ اما در هر صورت مراحل واکسیناسیون باید کامل و دقیق انجام بگیرند.

 

آیا من هم باید واکسن HPV را دریافت کنم؟

لزوم استفاده از واکسن HPV به سن و محل زندگی هر فرد بستگی دارد. با این‌حال، دریافت این واکسن می‌تواند شیوع ابتلا به HPV را کاهش بدهد. HPV می‌تواند باعث ابتلا به سرطان‌های دهانه رحم، واژن، فرج، مقعد، آلت تناسلی و سرطان گلو شود. سرطان دهانه رحم به‌تنهایی در هر سال، جان ۴ هزار نفر از زنان آمریکایی را می‌گیرد. یک نفر از هر چهار نفر، در آمریکا به HPV مبتلا است، اما بیشتر آنان هیچ اطلاعی درباره بیماری‌شان ندارند. استفاده از واکسن گارداسیل، مانع از ابتلا به HPV-۱۶ و HPV-۱۸ می‌شود که علت اصلی در ۷۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم است. به‌علاوه، از ابتلا به HPV-۶ و HPV-۱۱ نیز جلوگیری می‌کند که علت اصلی در ۹۰ درصد از موارد ابتلا به زگیل تناسلی است. واکسن گارداسیل-۹ هم از ما در مقابل ابتلا به این چهار گونه از HPV محافظت می‌کند.

 

من باید ایمن‌سازی در مقابل HPV را چه زمانی شروع کنم؟

بهترین زمان برای دریافت واکسن HPV، قبل از شروع فعالیت‌های جنسی است. به همین دلیل است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، دریافت واکسن HPV را پس از طی کردن دوره بلوغ به همه افراد توصیه می‌کند. افرادی که هنوز این کار را انجام نداده‌اند، تا ۲۶ سالگی وقت دارند که واکسن HPV را دریافت کنند.

 

آیا استفاده از واکسن HPV بعد از ۲۶ سالگی امکان‌پذیر است؟‌

دریافت واکسن HPV به افراد بالای ۲۶ سال توصیه نمی‌شود، چون اثرات آن هنوز به‌خوبی در بین گروه‌های سنی بالای ۲۶ سال مورد بررسی قرار نگرفته است. اگر مطالعات آتی محققان، بی‌خطر بودن و موثر بودن واکسن HPV را در افراد بالای ۲۶ سال نشان بدهند، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌تواند دریافت این واکسن را به دیگر گروه‌های سنی نیز توصیه کند.  

 

واکسن HPV به چند شات نیاز دارد؟

واکسن HPV باید در سه شات و در طول یک دوره ۶ ماهه دریافت شود. نکته مهم این است که دریافت هر سه دوز تعیین‌شده برای محافظت کامل ضرورت دارد. شات دوم تقریبا ۱ تا ۲ ماه بعد از شات اول دریافت می‌شود، و شات سوم هم ۶ ماه بعد از شات اول. در ضمن، هر سه شات واکسن باید از یک نوع انتخاب شوند.


بیشتر بدانید : واکسن زگیل تناسلی برای چه کسانی مناسب است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatism.com