در ترشی را بسته و 3 تا 4 هفته در دمای اتاق نگه دارید تا ترشی «بادنجان و تمبرهندی» آماده شود.
اگر بادنجان‌خور باشید، حتما تا به حال ترشی بادنجان را كه شكمش با سیر و سركه پر شده، امتحان كرده‌اید اما این بار پیشنهاد دیگری برای‌تان داریم؛ هشت قاشق سبزی معطر را ساطوری كرده و یك بوته كوچك سیر را پوست كنده، رنده كنید. حالا یك عدد فلفل تند را ریز خرد كنید و این مواد را با هم مخلوط كنید. 
سپس حدود 300 گرم بادنجان ریز را شسته، پوست‌كنده و خرد كنید. یك بسته تمبر هندی 150 گرمی را با دو لیوان آب و یك قاشق غذاخوری نمك مخلوط كرده و از صافی رد كنید تا هسته‌های آن جدا شود. سبزی و فلفل خردشده، موسیر رنده شده، بادنجان خردشده و موسیر خشك را لابه‌لای ظرف ترشی ریخته و روی آن را با آب تمبر هندی و دو لیوان سركه پر كنید. 

در ترشی را بسته و 3 تا 4 هفته در دمای اتاق نگه دارید تا ترشی «بادنجان و تمبرهندی» آماده شود. برخلاف معمول كه بادنجان در همه ترشی‌ها با پوست مصرف می‌شود، اما به توصیه متخصص تغذیه، بهتر است بادنجان پوستش به‌طور كامل گرفته شود یا اصلا به جای آن از میادین میوه و تره بار بادنجان‌های سفید تهیه كنید، چون در پوست سیاه بادنجان ماده‌ای به نام سولانین موجود است و این ماده برای افراد مبتلا به تالاسمی مینور، كم‌خونی همولیتیک یا کسانی که مشكل كلیوی داشته باشند و میزان فیلتراسیون كلیه‌های‌شان كاهش یافته باشد، مضر است. البته بادنجان حاوی هیستامین هم هست و برخی افراد در واكنش به این ماده كهیر می‌زنند، پس مصرف ترشی‌های حاوی بادنجان باید با دقت بیشتری صورت گیرد. 

درضمن به گفته دكتر عباسیان، بادنجان طبعی سرد و خشك دارد و ترشی آن هم بالطبع سرد و خشك‌تر از سایر ترشی‌هاست و به همین خاطر است كه معمولا ترشی بادنجان همراه سیر زیاد و ادویه‌ها و سبزی‌های تند تهیه می‌شود. اما با این حال افرادی كه طبع سرد و خشك دارند، باید در استفاده از این ترشی‌ها تعادل را رعایت كنند. گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله سیب سبزمطالب پیشنهادی :
ترشی انار و لبو
طرز تهیه ترشی قارچ و زیتون
طرز تهیه ترشی ازگیل
ترشی بادنجان کبابی
ترشی انبه، ترشی محلی جنوب ایران