فریز کردن انواع سبزیجات با حفظ خواص، همه آنچه باید بدانید
فریز کردن سبزیجات شاید به نظر همه خانم ها کار ساده ای باشد ولی برای این که خواص آن حفظ شود چند نکته ساده را بهتر است بدانید. با ما همراه شوید تا شما را با این نکات ساده و کاربردی آشنا کنیم

روش فریز کردن انواع سبزیجات با حفظ خواص

گفته می‌شود که سبزیجات خام و پخته‌ نشده، مغذی‌ ترین شکل سبزیجات است ولی برای همه انواع سبزیجات به این صورت نیست. تحقیقات نشان می دهد خوشبختانه برای آن‌ ها که عادت به خرید محصولات فریز شده از فروشگاه دارند، سبزیجات فریز شده به همان میزان سبزیجات تازه مواد مغذی در خود دارند. دوست دارید بدانید که بهترین روش پخت سبزیجات برای بهره‌مند شدن از بالاترین سطح مواد مغذی در آن‌ ها چیست؟ کافی است دما را پایین بیاورید ، مدت پخت را بیشتر کنید و میزان آب مورد استفاده خود را برای پخت سبزیجات حاوی ویتامین‌های B و C محدود کنید.

بیشتر بدانید : در فریز کردن مواد غذایی مراقب این اشتباهات باشید

در آماده‌ سازی و نگهداری سبزیجات حتماً به نکات زیر توجه کنید

  • مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ های B و C بهتر است به صورت تازه مصرف شوند زیرا این ویتامین‌ ها محلول در آب هستند و این یعنی در مراحل فراوری از بین می‌روند. فلفل دلمه‌ای، مرکبات، کلم و توت‌ ها از جمله این میوه‌ها و سبزیجات هستند.

  • تحقیقات نشان می‌دهد که سبزیجات فریزشده به همان اندازه سبزیجات تازه ویتامین و موادمغذی در خود دارند.

  • مواد غذایی که بهتر است به صورت فریزشده مصرف شوند آن‌هایی هستند که سطح بالایی از ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین A، کاروتینوئید و ویتامین E در خود دارند زیرا این ویتامین‌ها حین فراوری موادغذایی (مثل فریزکردن) با ثبات‌تر هستند. هویج، سبزیجات برگدار و بروکلی از جمله این سبزیجات هستند.

  • آب‌پز و بخارپز کردن بعضی سبزیجات (مثل بروکلی و هویج) سطح آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتوکمیکال‌هایی مثل کاروتینوئید و پلی‌فنول را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

  • بهترین روش پخت سبزیجات برای بهره‌مند شدن از بالاترین سطح موادمغذی در آن‌ها پایین‌ آوردن دما، افزایش زمان و محدود کردن آب مصرفی برای پخت است.

میوه‌ ها و سبزیجاتی که بهتر است به‌ صورت فریز نگهداری شوند,فریز کردن انواع سبزیجات با حفظ خواص، همه آنچه باید بدانید

میوه‌ ها و سبزیجاتی که بهتر است به‌ صورت فریز نگهداری شوند

  • فریز کردن کلم بروکلی و دیگر کلم‌ ها

 کلم بروکلی را به اندازه دلخواه خرد کنید. سپس آن‌ها را به مدت 3دقیقه در آب در حال جوش بریزید. کلم‌ها را آب کش کنید و یک دقیقه زیر آب سرد بگیرید. بعد آن‌ها را کاملا خشک کنید و در کیسه فریزر قرار دهید. فراموش نکنید نام ماده غذایی و تاریخ شروع زمان انجماد را روی آن‌ها بنویسید. کلم‌های شما سه ماه بدون هیچ صدمه‌ای باقی خواهند ماند.

  • فریز کردن لوبیا سبز

لوبیا سبز‌ها را با آب سرد بشویید و سر و ته آن ها  را کوتاه کنید یا اگر مایل بودید آن‌ها را به طول2 سانتی متر قطعه قطعه کنید سپس به مدت 2دقیقه در آب جوش قرار دهید و یک دقیقه زیر آب سرد نگه دارید. آن‌ها را آبکش و با حوله تمیزی خشک کنید. سپس لوبیا سبزها را در کیسه فریزر قرار دهید و زمان آغاز انجماد را روی بسته‌بندی‌ها بنویسید. زمان نگهداری این سبزیجات سه ماه است.

  • فریز کردن اسفناج

اسفناج‌ها را با آب سرد بشویید و ساقه‌های اضافی آن را جدا کنید. بعد آن‌ها را در آب جوش بریزید و به مدت یک دقیقه با حرارت بالا بجوشانید. سپس بلافاصله آن‌ها را به مدت یک دقیقه زیر آب سرد بگیرید. آب اضافی را کاملا بگیرید. بعد آن‌ها را در یک سینی پهن کنید و به مدت30 دقیقه در فریزر قرار دهید . اسفناج‌های یخ زده را در کیسه فریزر بگذارید و پس از درج نام و زمان شروع انجماد در فریزر قرار دهید و تا سه ماه با خیال راحت نگه دارید.

  • فریز کردن هویج

سطح بیرونی هویج‌ها را با چاقوی تیز بتراشید و با آب سرد بشویید. بعد آن‌ها را داخل آب در حال جوش قرار دهید. این عمل باید برای هویج‌های حلقه‌حلقه شده 2دقیقه و برای هویج‌های کامل5دقیقه طول بکشد. آن‌ها را آبکش کنید و به مدت یک دقیقه زیر آب سرد بگیرید و هویج‌ها را خشک کنید. سپس آن‌ها را در ظروف مخصوص یا کیسه فریزر قرار دهید و نام ماده غذایی و تاریخ شروع انجماد را روی آن بچسبانید. در این حالت هویج‌ها به مدت سه ماه بدون این‌که خواص خود را از دست بدهند سالم خواهند ماند.
می توان نخود فرنگی و ذرت را به همین روش فریز کرد.


بیشتر بدانید : تازه کردن سبزی پژمرده با چند ترفند ساده خانگی!!

بیشتر بدانید : 11 نکته برای فریز کردن صحیح مواد غذایی

بیشتر بدانید : روش صحیح فریز کردن مواد غذایی

بیشتر بدانید : 8 ماده غذایی که می توانید فریز کنید، اما نمی دانستید!!


گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: khorasannews.com