آیا شما می‌دانید كه چگونه برای خود یا مهمانان گیاه خوارتان غذای گیاهی بپزید. گزینه‌های زیادی از قبیل بخار پز كردن گیاهان ، دودی كردن برنج یا سبزیجات دارید.
                                                                       
آیا شما می‌دانید كه چگونه برای خود یا مهمانان گیاه خوارتان غذای گیاهی بپزید. گزینه‌های زیادی از قبیل بخار پز كردن گیاهان ، دودی كردن برنج یا سبزیجات دارید.
 
كلید پخت غذا‌های گیاهی با غذا‌های گوشتی و یا غذا‌هایی كه حاوی دیگر آثار حیوانی اند بسیار  متفاوت اند، در درست كردن غذای گیاهی منبع پروتئین از حبوبات و سبزیجات متنوع و تازه تامین می‌شود.

در غذا‌های گیاهی تمركز روی گوشت قرمز یا ماهی ندارند. بنابر این اولین چیزی كه لازم خواهید داشت كه یاد بگیرید چگونه از قبل به غذایتان نگاه كنید. امروزه برای گوشت جایگزین‌های مناسبی در فروشگاه‌ها و سوپر ماركت‌ها در دسترس هستند. اگر می‌خواهید پخت غذا را آغاز كنید در دستور العمل آن از جایگزین‌های گوشت قرمز به به جای خود آن استفاده كنید.

ماده ی چسبنده ای از گندم وجود دارد كه جایگزین مناسبی برای مرغ است به طوری كه در ساخت بو و مزه به خوبی شبیه مرغ است. به علاوه تفو بكی از بهترین شركت‌های نام آشنا در فعالیت‌های پخت گوشت‌های كبابی  و سرخ كردنی است. ( به جز این مواد نرم تفو چاشنی‌های مناسبی برای سالاد و دسر است.) كه این مواد به وسیله سویا و مخلوتی از حبوبات درست می‌شوند. نوع غلیظ آن در پخت غذا مفید است برای این كه پیش از مصرف با آتش ملایم سرخ شده اند.

دیگر منابع خوب پروتئین در غذای گیاهی شامل همه حبوبات مثل باقالا، لوبیا و سبزی است. برای درست كردن یك غذای گیاهی مثل خوراك لوبیا ، می‌توان سبزی‌های خورد شده و حبوباتی مثل باقالا و لوبیا به جای گوشت گاو افزود . باقالا ، لوبیا، عدس‌های رنگارنگ و لپه سالم و مقوی هستند و می‌توان آن‌ها را به سوپ ، تاس كباب و غذا‌های مركب گوشتی افزود. همچنین می‌توانید باقالا و لوبیا و سبزی‌های خوردنی را به سالاد و برنج‌ها اضافه كنید.

 خوب است اگر یك بار خوردن غذای گیاهی را به برنامه غذایی خود اضافه كنید. برای نحوه پخت آن‌ها می‌توانید به صورت آن لاین در اینترنت، داخل كتاب خانه ی شخصی،  كتاب فروشی بیابید یا از كسانی كه گیاه خوار اند بپرسید.

استفاده‌های گوناگون از حبوبات سالم و سبزیجات مغذی
طراحی غذا باید بر اساس ظرفی كه در آن است باید باشد. برای تامین پروتئین باید مقدار زیادی حبوبات سالم را در نظر داشت مانند لوبیا و محصولاتی مانند تفو. تركیب غذا با حبوبات باعث می‌شود غذایی با منبع پروتئین كامل سرو كنید.

سرانجام غذایتان با سبزیجات فشرده و طبیعی كامل می‌شود گیاهانی مثل: اسفناج و كلم پیچ، سیب زمینی شیرین ، شلغم و هویج وحشی ، گوجه فرنگی‌های تازه، فلفل، هویج شیرین، كلم بروكلی و اوكادو. این سبزیجات فقط برای تهیه غذا نیستند ، بلكه دارای آنتی اكسیدان‌های مفید و فیبر هستند كه به شما برای یك تغذیه خوب كمك می‌كنند.
 

شناخت ادویه‌ها:
شما با خوردن غذا‌های گیاهی انواع گوناگون پخت غذا را تجربه خواهید كرد. تنوع گیاهان وسیع و نا محدود است. در ظرف ، جایگزین‌های گوشت قرمز  به آسانی  از دیگر مواد مزه و بو می‌گیرند بنابرای در ابتدا شاید نیاز دارید از ادویه‌های سر هم بندی  در دستور غذای خود استفاده كنید: كاری، دار فلفل و ادویه‌های قومی، افزودن این ادویه‌ها به غذای گیاهی  هنگام گرم كردن، غذا را خوش مزه می‌كند.
هر چیزی شبیه سوپ كه این هم كه این هم می‌تواند ذخائر چرب و شیرین گاهی بسازد. پوره‌ها و شیره نارگیل مزایای زیادی دارند. گوجه در غذا‌هایی مثل آبگوشت ، تاس كباب و غذا‌های مركب گوشتی و سس همراه با ادویه مخلوط و استفاده می‌شود.
 

آشپز خانه گیاه خوران
گیاه خوران رژیم غذایی را تحمل می‌كنند. باید بیشتر مراقب باشید كه چگونه مواد را ذخیره كنید. یقینا مواد موجود در انبار شما باید دارای پروتئین، كلسیم و ویتامین D مناسب برخوردار باشد. اگر مواد آشپز خانه شما به شرح ذیل باشد پخت غذای گیاهی برای شما آسان خواهد شد:

- آجیل  و آجیل بو داده
- لوبیا خشك یا كنسرو شده
- سبزی‌های گوناگون
- جوی خشك
- 2 تا 3 نوع متفاوت برنج، شامل دودی، وحشی
- آب گوشت گیاهی
- كشمش‌ها، كشمش‌های بی دانه و دیگر میوه‌های خشك كرده
- سیب زمینی‌های شیرین
- مغز بادام یا شیر برنج
- چاشنی ماست
- میوه‌های فصلی تازه و گیاهان تازه، اگر در دسترس نبود فیرز شده
- تفو و دیگر چاشنی‌ها ی آماده
- روغن زیتون
- گیاهان خشك و ادویه
 

پخت غذای گیاهی برای مهمانان
همه گیاه خواران طرفدار رژیم غذایی مخصوص به خود هستند. اگر آشپز مهمانتان هستید باید از آن‌ها بپرسید كه چگونه گیاه خوارانی هستند و غذایتان را مطابق با نوع گیاه خواری آن‌ها بپزید.
- گیاه خوارانی كه گوشت قرمز مصرف نمی‌كنند اما به مصرف تخم مرغ و لبنیات و عسل تمایل دارند.
- گیاه خورانی كه لبنیات و عسل مصرف می‌كنند اما تخم مرغ نمی‌خورند.
- گیاه خورانی كه لبنیات مصرف می‌كنند اما عسل و تخم مرغ نمی‌خورند.
- گیاه خورانی كه نه از حیوانات و نه از فرآورده‌های آن‌ها شامل تخم مرغ ، لبنیات و عسل و بخش‌هایی مثل ژلاتین و دیگر فرآورده‌های فرعی حیوانات استفاده نمی‌كنند.
 

دستور یك غذای گیاهی
این مواد دارای بهترین نمونه از خوراك‌های هندوستانی است كه در آن ادویه ، برنج و سبزی‌ها به كار رفته و بو و مزه به دست آمده به واسطه استفاده از ادویه‌های هندی كه بیشتر در سوپر ماركت‌ها موجود است درست شده است.

مواد لازم :
1 فنجان بزرگ برنج بسمتی
1 كنسرو نخود
5/1 فنجان edamame فریزر شده
1 فلفل ( قرمز، زرذ، سبز)
10oz  اسفناج
1 پیاز كوچك ریز خورد شده
2 حبه سیر
2 فنجان سبزی خورد شده
2 قاشق چای خوری garam masala
4/3 فنجان كشمش بی دانه
4/3 فنجان نارگیل خشك
2 قاشق سوپ خوری روغن زیتون

سبزی خورد شده را با برنج مخلوط كرده و روی حرارت بالا گرم می‌كنیم. زمانی كه كاملا مخلوط شد و به جوش رسید درب آن را می‌گذاریم تا برای 10 دقیقه آرام بجوشد. آن‌ها را از روی حرارت بر داشته و روی آن را می‌پوشانیم تا زمانی كه لازم شد از آن استفاده كنیم.

 یخ edamame را آب كرده و همراه با نخود در زیر آب می‌ریزیم.
روغن زیتون را داغ كرده سپس پیاز،سیر، فلفل و garam mesala را در روغن سرخ كرده، زمانی كه پیاز نرم شد برنج را به آن در ماهی تابه اضافه می‌كنیم و هم می‌زنیم تا مخلوط شود و صبر می‌كنیم تا كاملا بجوشد.
Edamame نخود و كشمش مخلوط شده را اضافه می‌كنیم و حرارت می‌دهیم.
یك مشت اسفناج  را اضافه كرده و آن را حرارت می‌دهیم تا زمانی كه اسفناج‌ها كاملا پخته و پلاسیده شوند.
با پودر نارگیل آن را تزئین كرده و سرو می‌كنیم.
 

بیشتر بدانید : برگر گیاهی، یک برگر خوش طعم مخصوص کسانی که رژیم لاغری دارند

تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ