طرز تهیه سمنو
سمنو یکی از اجزای اصلی سفره هفت سین است. سمنو جزو یکی از دسرهای اصیل ما ایرانیان نیز هست. به جای خرید سمنوهای حاضری،  با این دستور سمنوی سفره هفت سین را در منزل تان درست کنید

مواد لازم برای سمنو سفره هفت سین

گندم : ۱ کیلو
آرد گندم : ۳ الی ۴ کیلو
بادام یا فندق یا پسته

بیشتر بدانید : شیرینی قارچی، ساده ترین شیرینی خشک برای نوروز

طرز تهیه سمنو سفره هفت سین
طرز تهیه سمنو سفره هفت سین

ابتدا گندم ها را خوب تمیز کرده شسته و در ظرفی می ریزیم و روی آنها را با آب سرد به مدت دو روز می پوشانیم .
در این فاصله چند بار آب آن را عوض می کنیم .
زمانی که نوک گندمها سفید شد  در صافی ریخته تا آب آن خارج شود .
سپس گندمها را در یک پارچه تمیز و مرطوب ریخته و در دیس قرار می دهیم و در جای نسبتاً گرمی گذاشته یکی دو روز به این صورت بماند.
در این فاصله روزی یکی دو بار کمی آب روی پارچه می پاشیم تا خشک نشود. (باید توجه داشته باشیم آب زیاد باعث ترشیدگی گندمها می شود )
بعد از دو روز که گندمها ریشه داد پارچه را از روی آنها برداشته و در ظرف مناسب می ریزیم , سپس پارچه ای مرطوب روی گندمها می کشیم و باز روزی یکی دو بار روی آنها را کمی آب می پاشیم تا زمانی که گندمها ساقه پیدا کنند و کمی بلند شوند .
پارچه را بر می داریم و زمانی که ساقه نقره ای رنگ شد , قبل از اینکه شکفته و سبز شود آن را برای سمنو استفاده می کنیم .
حال گندم نقره ای شده را چرخ کرده، آن را در ظرفی ریخته مقداری آب روی آن می ریزم و خوب مخلوط می کنیم .
از صافی رد کرده مواد موجود در صافی را بین دو دست فشار داده تا کاملاً شیره آن خارج شود .
 آردگندم  را در ظرفی ریخته شیره گندم تهیه شده را به تدریج به آرد اضافه کرده و هم می زنیم بطوری که گلوله نداشته باشد . (باید توجه داشت که مقدار شیره در حدی باشد که مایه را کاملاً رقیق کند) روی حرارت قرار داده و مایه را کاملاً هم می زنیم تا زمانی که به جوش آید و غلیظ شود . این مایه باید مرتب هم زده شود زیرا سمنو زود ته می گیرد. آنقدر زدن را ادامه می دهیم تا اب آن کاملاً تبخیر شده و به شکل حلوا در آید و رنگ آن کمی سرخ شود (باید متذکر شویم که در سمنو شکر یا روغن اضافه نمی شود , زیرا جوانه گندم بطور طبیعی مقداری شیرینی و چربی دارد) مجدداً بتدریج مقداری آب به سمنو اضافه کرده ,هم می زنیم تا گلوله نشود و مایه یکدست و رقیق شود. حرارت را ملایم نموده وگاهی آن را هم می زنیم تا زمانی که کاملاً غلیظ شود و به صورت سمنو در آید . در آخر پسته یا فندق یا بادام  رادر سمنو ریخته بعد از بیست الی سی دقیقه حرارت را خاموش کرده و مورد استفاده قرار می دهیم . قابل ذکر است که این غذای سنتی ایرانی برای کودکان بسیار مفید و مغذی می باشد.بیشتر بدانید : گلچین شیرینی های عید نوروز همراه با دستور پخت

بیشتر بدانید : شیرینی گل مینا، بهترین شیرینی خشک نوروزی

بیشتر بدانید : شیرینی نوروزی خانگی، شیرینی بیسکویتی شکلاتی درست کنید


 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemirgh.com/lifestyle
منبع : بهونه