زوج‏های جوان شباهت زیادی به دانشجوهای سال اول دانشگاه دارند. آنها تازه مشغول یادگیری خم وچم زندگی مشترك هستند.
 

زوج‏های جوان شباهت زیادی به دانشجوهای سال اول دانشگاه دارند. آنها تازه مشغول یادگیری خم وچم زندگی مشترك هستند. آنها انسان هستند و دچار اشتباه می‏شوند. اما آگاهی از اشتباهات معمول می‏تواند به شما كمك كند كه مانع بروز آنها شوید 

1- به دوران پس از ازدواج فكر نمی‏كنید :
بعضی از همسران جوان آن چنان سرگرم جشن ازدواج می شوند كه متوجه نمی شوند در گیر چه مسایلی شده اند. شما متاهل شده اید. جشن ازدواج شاید سرگرم كننده باشد اما فقط یك روز است. اكنون شما ناچار هستید با یكدیگر زندگی كنید، با هم كنار بیایید و خانواده خودتان را تشكیل دهید. از برنامه های جشن و بازتاب آن -از تماشای فیلم عروسی تا تجدید خاطرات با دوستان- لذت ببرید ، اما تمام مدت تصویر بزرگتری را در ذهن داشته باشید. 

2- سعی می‏كنید همسرتان را تغییر دهید.

به احتمال قوی، شما به این دلیل با همسر خود ازدواج كرده اید كه عاشقش بوده اید. اگر این طور باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد كه او را تغییر دهید. بدون شك، افراد بالغ به طرزی چشمگیر تغییر نمی كنند پس بهترین اطمینان شما این است كه همسر خود را قبول كرده و او را به خاطر منحصر به فرد بودنش و تفاوت هایی كه با دیگران دارد و نه علی رغم آنها، دوست بدارید. تلاش برای عوض كردن همسرتان فقط احساسات او را جریحه دار كرده و زندگی مشترك شما را خراب می كند.

3- با خانواه همسرتان رابطه بدی را آغاز می‏كنید.

اگر تا این لحظه به رابطه ی شما لطمه وارد شده، دست به هر كاری بزنید تا رابطه خود با خانواده همسرتان را بهبود بخشید. اولین نفری باشید كه صلح را برقرار می كند ، زیرا هنگام دعوای شما با خانواده همسرتان، تنها كسی كه آزرده خاطر می شود همسرتان است كه احساس می كند بین شما گیر افتاده است.


4- در مشاجرات اجازه می‏دهید احساسات شما پیروز شوند.

پرخاشگری و فریاد زدن و جیغ كشیدن در حل مشكل یا اختلاف نظرها به شما و همسرتان كمكی نمی كند. گفت و گوی آرام و منطقی شما را به پیش خواهد برد. اگر هنگام مجادله با همسرتان، نتوانید خودتان را كنترل كنید ، زندگی تان را به مخاطره می اندازید. پس هر كاری را كه شامل این موارد است – از استراحت در میانه بحث تا طلب كمك به وسیله روش های درمانی – انجام دهید.
 
5- از بحث های سنگین اجتناب می‏كنید.
هیچ كس دوست ندارد درباره مسایل سنگینی مثل كنترل مسایل مالی، راه های ممكن در صورت بچه دار نشدن، نحوه آمادگی برای اتفاقات پیش بینی نشده ای مثل مرگ، بحث كند. با این حال اكنون كه متاهل شده اید، چاره ای جز صحبت درباه این موضوعات ندارید. ازدواج شما به این مسایل وابسته است. عاقل باشید و در مورد تمامی این مسایل با همسر خود صحبت كنید. در صورت لزوم با دیگران مشاوره داشته باشید اما این مسایل را نا دیده نگیرید. زندگی تنها تفریح و مهمانی و خوشی نیست .درخود توانایی پذیرش مشكلات بزرگ تر را داشته باشید.

6- بر سر مسایلی بیهوده دعوا می‏كنید.

هر انسان متاهلی با همسر خود بر سر مسایلی بحث می كند – از باز گذاشتن سر خمیر دندان تا آویزان كردن لباس روی دستگیره در- كه در نظر دیگران بی معنی است. بحث های خود را برای مسایل مهم تری نگه دارید. این دلخوری ها را به حال خود بگذارید. به راستی اگر تنها اشتباه همسر شما انداختن جوراب های كثیف روی زمین است، باید خودتان را خوش شانس بدانید.
 

7- حسادت می‏ورزید.

همسرتان شما را برای زندگی انتخاب كرده است. حسادت باعث اتلاف وقت شده و موجب اهانت به همسرتان می شود كه تصور می كند شما به او اعتماد ندارید. اگر او همیشه قابل اعتماد بوده است، نباید با حسادت خود حتی برای او ایجاد مزاحمت كنید. این برای رابطه سم است.
 
8- مثل دوران تجرد خود رفتار می‏كنید
اكنون زمان آن رسیده كه بزرگ شوید. گردش شبانه رفتن با دوستان، زمانی اشكال نداشت كه شما مجرد بوده اید و هیچ كس در منزل منتظر شما نبوده است. به عنوان یك فرد متاهل، انجام بعضی كارها شایسته نیست. شما می دانید درست و غلط چیست. پس كار درست را انجام دهید.
 

9- غرور را به زندگی مشترك خود راه می‏دهید.

زن یا شوهری كه بعد از هر مشاجره بر عذرخواهی اصرار دارد، همیشه برنده است و كسی كه مهر و محبت همسر خود را انكار می كند، هیچ كار مفیدی برای زندگی مشتركشان انجام نمی‏دهد. او اجازه می دهد غرور و روش های حل مشكلات و عشق و علاقه او به همسرش راه پیدا كنید و رابطه شما به نتیجه برسد. باید ملایم تر باشید و راهی پیدا كنید كه مسوولیت اعمال خود را به گردن بگیرید.
 
10- اوقات بسیار كمی را در كنار یكدیگر سپری می‏كنید.
باید مانند یك گل از زندگی مشترك خود مراقبت كنید. گل، بدون آب، نور خورشید و مراقبت هرگز رشد نخواهد كرد. بنابراین، باید برنامه ریزی كنید تا مدت زمان بیشتری را در كنار همسر خود باشید.

 

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:e4persia.com
 
مطالب پیشنهادی:
همسرم به حرفهای من گوش نمی‌دهد !
شوهرم به موفقیتهای من حسادت می‌کند !
با رعایت این نکات از زندگی مشترکتان لذت خواهید برد !
امتحان کنید:به مردان قدرت دهید ، تا صمیمیت فوران كند
15 دليل مردانه برای سردی روابط زناشويی!؟