آموزش رفتارها به مانند دیگر ابعاد تربیت و پرورش هرگز امری سهل و آسان نیست اما در اینجا به ارائه چند نكته صحیح و آزمایش شده می پردازیم تا یاریگر شما در اجرای این امر خطیر باشد .

هیچ گاه برای آموختن رفتارهای خوب به كودكان نوپا زود نیست . حتی كودكانی كه هنوز قادر به صحبت كردن نیستند یاد می گیرند كه با كمك دستانشان ارتباط برقرار كرده و منظورشان را  برسانند .
آموزش رفتارها به مانند دیگر ابعاد تربیت و پرورش هرگز امری سهل و آسان نیست  اما در اینجا به ارائه چند نكته صحیح و آزمایش شده می پردازیم تا یاریگر شما در اجرای این امر خطیر باش. 

1 - با سه جمله كوتاه " لطفاً ، متشكرم و معذرت می خواهم " شروع كرده و وقتی كودكتان معنای این جملات را درك كرد جملات بیشتری را معرفی كنید 
 كودكی كه صحبت نمی كند با یادگیری اندكی زبان نشانه می تواند با این جملات  ارتباط برقرار كند . به عنوان مثال وقتی از كلمه لطفاً استفاده می كنید همزمان با حركات بدن علامت آن را بكشید . این كار موجب تقویت علامت  و جملات شفاهی و كلامی می گردد  و راهی برای برقراری ارتباط به كودك ارائه می كند . با تكرار این موضوع كودك آن نشانه را یاد می گیرد و هنگامی كه می خواهد چیزی درخواست كند از آن علامت كه به معنای لطفاً می باشد استفاده می كند . 

2 -
مصر و ثابت قدم باشید 
 یعنی  زمانی كه رفتاری را معرفی می كنید به آن پایبند باشید و آن ویژگی و خصلت را چندین بار در روز آموزش داده و تمرین نمایید  و آن را بخشی از رفتار فردی نمایید. شاید این كار زمان بر باشد اما كودكان بسیار باهوش هستند  و گیرایی بالایی دارند . آموزش زود هنگام رفتارها بسیار با صرفه تر از  فراگرفتن آنها در بیرون خانه است . 

3 -
مدل و الگوی كودكتان باشید
 از آن جایی كه كودكان آیینه تمام نمای نوع رفتار و گفتار شما هستند  باعث می شوند كه شما  مراقب رفتار و گفتارتان باشید  و موجب بهبود شما می شوند . 

4 -
در مقابل رفتارهای کودک بازبرخوردهایی مثبت داشته باشید
 هنگامی كه كودكتان برای ادای كلماتش از  زبان اشاره استفاده می كند و یا با صبورانه ایستادن در صف و كمك به دوستی كه در حال جمع آوری اسباب بازی هایش می باشد به نمایش صفت خود كنترل گری می پردازد بازخورد های مثبتی داشته باشید . بگذارید بدانند كه چه رفتارهای مودبانه و محترمانه ای نسبت به دیگران دارند . 

5 -
اوقات شاد و مفرحی را با او داشته باشید
به خاطر داشته باشید كه آموزش رفتارها به كودكان اولین مرحله در ترغیب كودكان به بررسی ماورای خودشان می باشد . برخی خانواده ها مشتریان ضد رفتارهایی هستند كه همه قوانین را نقض می كند . به منظور تقویت رفتارهای مثبت از جداول هفتگی استفاده نمایید .
شكل گیری رفتارهای مثبت یك شبه اتفاق نمی افتد اما وقتی این رفتارها را در عمل می بینید بسیار افتخار خواهید كرد . دیدن نتیجه كارتان در بیرون از منزل ، در ارتباط با دیگران و یا به هنگام ملاقات با پدربزرگ و مادربزرگ خیلی عجیب نیست . 

نكات مهم : 
1 - آموزش كودك را از 6 ماهگی وی می توانید شروع كنید . وقتی آنها عباراتی  و اشاره هایی چون " بیشتر ، بخور " را یاد گرفتند به معرفی و  آموزش عباراتی چون " لطفاً ، ممنونم ، سهم "  بپردازید .  

2 - مزایای
آموزش زبان نشانه به كودك بسیار زیاد است . وقتی آنها بزرگتر شدند از گوشه اتاق می توانید به آنها بفهمانید كه تشكر كنند و یا در درخواست هایشان از عبارت " لطفاً " استفاده نمایند . 

3 - برای آموزش اهمیت خوب رفتار كردن، از هر فرصتی استفاده نمایید .تا سن 1 سالگی كودك زمان صرف 3 وعده غذا و 2 میان وعده فرصتهای خیلی خوبی برای تمرین هستند . 

4 - در دنیای خودتان به هنگام صحبت با دیگران مثل همسر ، بستگان و دوستان هم
بصورت گفتاری و هم به صورت زبان اشاره از عباراتی چون " لطفاً "  و " متشكرم " استفاده نمایید .  در این صورت كودكان شاهد و ارزیاب آنچه می خواهید به آنها آموزش دهید خواهند بود . از  پرستاران هم بخواهید كه به شما ملحق شوند . 

5 - همراه با تحسین ، تمرین و صبر پیش بروید . 

6 - الگوی رفتاری فرزندانتان باشید . كودكان بطور كلی
مثالهای والدین شان را دنبال می كنند . بنابراین مراقب باشید كه الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید .   تهیه و ترجمه : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ


مطالب پیشنهادی :
کار کودکان در منزل،درست یا غلط؟
چگونه کودکی مسئولیت پذیر داشته باشیم؟
پسرم یکی از وسایل همکلاسیش را دزدیده ! باید چیکار کنم ؟
مراقب باشید‌؛ غریبه‌ای در‌ خانه است!
اگر نمی خواهید بچه ها جیغتان را در بیاورند!


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال


khanevadeh.jpg

اگر در زمینه مشکلات خانواده و تربیت فرزندان نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید

مشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

پربیننده ترین مطالب سبک زندگی
رژیم لاغری جنرال موتورز 2017، در یک هفته 8 کیلو وزن کم کنید!! رژیم لاغری جنرال موتورز 2017، در یک هفته 8 کیلو وزن کم کنید!!

اگر دنبال روش سریع برای کاهش وزن هستید حتما بخوانید. رژیم لاغری جنرال موتورز یا رژیم لاغری جی ام، رژیم لاغری ای است که یک هفته ای 8 کیلو وزن تان را کم می کند

 
X