پسر 8 ساله ام به عادت تناسلی اش دست می زند، نمی دانم چه کنم؟
پسری 8 ساله دارم که وقتی می‌خواهد صحبت کند، به اندام جنسی‌اش دست می‌زند. وقتی هیجان‌زده می‌شود، این‌کار را می‌کند. به نظرتان چه کار باید بکنم؟

پسرم دچار یک عادت زشت شده است

پسری 8 ساله دارم که وقتی می‌ خواهد صحبت کند، به اندام جنسی‌ اش دست می‌ زند. بارها از او پرسیده ام که آیا لباس زیرش اذیتش می‌ کند یا خارش دارد و... که این‌ کار را می‌کند و همیشه گفته نه، مشکلی ندارم. حس می‌ کنم انگار عادتش شده است. وقتی هیجان‌ زده می‌ شود، این‌کار را می‌ کند. به نظرتان چه کار باید بکنم؟
 
والد گرامی، بچه‌ها تا قبل از 8 سالگی، دست زدن به اندام تناسلی را به دلیل کنجکاوی و شناخت جنسیت خود انجام می‌ دهند و این اتفاق یکی از مراحل رشد است اما اگر ادامه پیدا کند، لازم است به کمک یک مشاور بررسی بیشتری انجام و دلایل آن مشخص و برطرف شود.

بیشتر بدانید : پسر 9 ساله ام با پسر خواهرم بازی های جنسی انجام می دهد،چه کنم؟

شاید برای جلب‌ توجه این کار را می‌ کند

در پاسخ به سوال شما، در قدم اول لازم است فضای تربیتی و سبک رفتاری والدین بررسی شود. گاهی والدین با دیدن دست‌ زدن بچه به اندام جنسی‌ اش، واکنش تند و پرخاشگری نشان می‌ دهند و کودک این مسئله را این گونه تعبیر می‌ کند که جلب توجه والدین را به دست آورده و در ادامه برای کسب جلب توجه مجدد، این رفتار را تکرار می‌کند. نکته مهم این است که وقتی فرزندتان به اندام تناسلی‌ اش دست می‌ زند، شما چه حسی دارید و چه واکنشی نشان می‌ دهید؟

پسر 8 ساله ام به عادت تناسلی اش دست می زند
پسر 8 ساله ام به عادت تناسلی اش دست می زند

نگذارید به عادت تبدیل شود

گاهی بچه به دلیل استرس و ناراحتی این رفتار را انجام می‌ دهد چون به دنبال آرامش است. نوع تعاملات با فرزندتان را بررسی و سعی کنید رفتاری همدلانه با او داشته باشید. از سرزنش، تحقیر و توهین به او به خاطر این موضوع پرهیز کنید زیرا پرخاشگری با فرزند، رفتارش را تقویت می‌ کند و او همچنان به انجام آن  ادامه می دهد و به یک عادت نامناسب تبدیل می‌ شود. بنابراین نباید حساسیت بیش از حد نشان دهید، همچنین واکنش تند و بد انجام ندهید تا به مرور از سرش بیفتد.

احساس امنیت به پسرتان بدهید

پس همان‌ طور که گفته شد، در چنین شرایطی مهم ترین مسئله، شیوه رفتاری و سبک ارتباطی بین والدین و فرزندان بوده که لازم است شما به نوع ارتباط خود توجه کنید و بخشی از رفتارتان را که آسیب‌ رسان است، اصلاح کنید و احساس امنیت و آرامش به فرزندتان بدهید تا این مشکل به خوبی مدیریت شود. با این حال و در صورت حل نشدن مشکل، هرچه زودتر از یک روان شناس کودک کمک بگیرید.
بیشتر بدانید : کودکم رابطه زناشویی من و مادرش را دیده است. الان باید چه کار کنیم؟

بیشتر بدانید : دیدن رابطه جنسی توسط کودک، والدین باید چه کنند؟

بیشتر بدانید : در مورد مسائل جنسی از چه سنی و چگونه با کودک صحبت کنیم؟

بیشتر بدانید : آموزش نه گفتن به رابطه جنسی ( مخصوص نوجوانان و جوانان )

بیشتر بدانید : آموزش جنسی، مسائل جنسی را چگونه برای کودک توضیح بدهیم؟


 

گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع: khorasannews.com