امروزه بسیاری از پدرها و مادرها نگران‌ پدیده‌ای در فرزندانشان هستند به نام بلوغ زودرس و این‌كه می‌خواهند بدانند با این پدیده چگونه باید برخورد علمی و درست داشته باشند

وقتی زود بزرگ می‌شوند
امروزه بسیاری از پدرها و مادرها نگران‌ پدیده‌ای در فرزندانشان هستند به نام بلوغ زودرس و این‌كه می‌خواهند بدانند با این پدیده چگونه باید برخورد علمی و درست داشته باشند. این نوشتار می‌كوشد در این زمینه اطلاعات كاملی به شما بدهد.
 
ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فیزیكی و هورمونی در دختران قبل از 8 سالگی و در پسران قبل از 9 سالگی، بلوغ زودرس نامیده می‌شود.
 
ابتدا این كودكان بلندتر از همسن‌های خود هستند، ولی به دلیل بلوغ زودرس استخوان‌ها، در نهایت قد كوتاه‌تری خواهند داشت. بلوغ در دختران با بزرگ شدن سینه‌ها و عادت ماهانه ظاهر می‌شود و در پسران با افزایش شهوت كه به شكل اختلالات رفتاری تظاهر می‌كند.
 
بلوغ زودرس از 2 جنبه اهمیت زیادی دارد:
جنبه اول علت ایجاد‌كننده آن است كه پزشك متخصص با انجام آزمایش‌های لازم و پیگیری‌های منظم و دقیق نوجوانان مبتلا، در طی مدت طولانی به دنبال علت ایجاد آن می‌گردد.
 
جنبه دوم اثر بلوغ زودرس، رشد قدی و روانی نوجوان است.
 
 
در بیشتر دخترها، علت خاصی برای بلوغ زودرس دیده نمی‌شود و بیشتر جنبه خانوادگی دارد و در سایر افراد خانواده (مادر یا خواهران)‌ نیز چنین حالتی دیده می‌شود، ولی در مواردی، بیماری‌های مهم دستگاه عصبی مركزی مثل تومورهای مختلف، عفونت و التهاب مغز یا ضربه به جمجمه می‌تواند این حالت را ایجاد كند. گاهی كیست‌های تخمدانی با تولید هورمون‌های جنسی زنانه، باعث بلوغ زودرس می‌شوند. در پسرها حالت سرشتی كمتر دیده می‌شود و بیماری‌های زمینه‌ای مثل تومورهای سیستم عصبی مركزی بیشتر شایع است. در این كودكان (پسر یا دختر)‌ بررسی مغز باMRI حتما انجام می‌شود. سونوگرافی از تخمدان‌های و شكم و بررسی آزمایشگاهی هورمون‌های مختلف و نیز تعیین سن استخوانی انجام می‌شود. در صورت طبیعی بودن معاینات و آزمایش‌ها، حتما باید هر 6 ماه یك بار توسط پزشك بررسی انجام شود.
 
 
عوارض بلوغ زودرس
كودكان در مقابل استرس‌های جوانی قرار می‌گیرند و نمی‌دانند چه كار باید بكنند. این كودكان از نظر جسمی تظاهرات بلوغ را دارند، ولی تجربه كافی را ندارند. دختران با ظاهر شدن علائم عادت ماهانه ممكن است دچار مشكلات روحی شوند. در هر دو جنس به دلیل افزایش تمایل به شهوت، رفتارهای ناهنجار مثل خودارضایی شیوع دارد.
 
 
علائم و نشانه‌ها
در دختران علائم ابتدا با بزرگ شدن سینه‌ها ظاهر می‌شود و بعد از آن موهای نواحیای از بدن كه غدد جنسی در آنها وجود دارد، دیده می‌شوند، مانند دستگاه تناسلی و زیربغل یا حتی گاهی اطراف سینه‌ها. عادت ماهانه نیز در مرحله نهایی است. اطراف نوك سینه‌ها تیره و ضخیم می‌شود و نوك سینه‌ها جلو می‌آید. جوش نیز در صورت این كودكان افزایش می‌یابد.
 
در پسران اولین علامت بزرگ شدن بیضه و سپس بلوغ دیگر اجزای اندام تناسلی است.
 
قد این كودكان ابتدا بلندتر از همسن‌های خودشان است. صدای این كودكان ضخیم می‌شود و موهای صورت به شكل زودرس ظاهر می‌شوند. بررسی‌های آزمایشگاهی و عكسبرداری اندازه‌گیری میزان هورمون‌های بلوغ می‌تواند كمك‌كننده باشد. تصویربرداری سر به صورت رادیوگرافی یاMRI از نواحی مختلف مغز نیز در تشخیص كمك كننده است.
 
 
آیا درمان بلوغ زودرس لازم است؟
هنگامی‌كه بلوغ در سنین پایین شروع شود، رشد قدی كودكان بیشتر می‌شود و به نسبت كودكان همسن خود، قد بلندتری خواهند داشت، ولی پس از 2 یا 3 سال رشد قدی متوقف می‌شود و آنها در نهایت بزرگسالان كوتاه قدی خواهند شد. از نظر شكل فیزیكی و ظاهری بدن نیز ممكن است مشكلاتی دیده ‌شود. به علاوه، از نظر روانی نیز این كودكان دچار مشكلات زیادی خواهند شد.
 
رشد سینه‌ها یا ایجاد قاعدگی در دختران كم‌سن یا رویش‌ موهای صورت و كلفتی صدا در پسران كم‌سن در مقایسه با سایر همسالان خود، باعث بروز اضطراب شدید در این كودكان و والدین آنها می‌شود. بخصوص در دختران مبتلا، احتمال سوءاستفاده‌های جنسی نیز وجود دارد.
 
بنابراین درمان باید بسیار زود شروع شود (قبل از سن استخوانی 12 سال برای دختران و 13 سال برای پسران)‌. در صورت موفقیت، پزشك درمان را تا رسیدن كودك به سن طبیعی بلوغ ادامه می‌دهد و سپس قطع می‌كند تا بلوغ به طور طبیعی و در سن طبیعی پیش رود.
 
در واقع، آگاهی والدین از نشانه‌‌های بلوغ زودرس و مراجعه زود و به موقع، موفقیت درمان را به دنبال دارد. نكته مهم این است كه هوش این كودكان طبیعی و حتی در مواردی بالاتر از كودكان همسن خودشان است، ولی به دلیل تغییرات ظاهری و نیز تاثیر هورمون‌ها، ممكن است دچار اختلالات رفتاری، حالت‌های تهاجمی و حتی افسردگی شوند. بلوغ زودرس برای كودك و خانواده او، مشكل مهمی است و در دختران مبتلا احتمال سوءاستفاده جنسی و در پسران، گرایش به پسران بزرگ‌تر و تاثیرپذیری از رفتارهای نامناسب آن وجود دارد. بنابراین آموزش دقیق به والدین الزامی است.
 
 
نقش والدین
والدین باید با ایجاد یك رابطه صادقانه و دوستانه با دختر یا پسر مبتلای خود برای او توضیح دهند كه پیدایش این تغییرات در چه سنی طبیعی است و حالا كه در او به صورت زودرس ایجاد شده، چه مراقبت‌ها و درمان‌هایی ضروری است. ارتباط والدین با مربیان و معلمان آموزشی آنها، در برقراری ارتباط دوستانه این كودكان با هم سن و سال‌های خود بسیار حیاتی است.
 
در محیط مدرسه است كه عدم توجه به شرایط جسمی و روحی این كودكان باعث بروز مشكلات روانی جدی می‌شود و بنابراین معلمان آگاه و دلسوز در برقراری ارتباط طبیعی بین این كودكان و همكلاسی‌هایشان نقش كلیدی دارند.
 
در برخی موارد، روش‌های جراحی برای درمان توده‌هایی كه در مغز به صورت نابجا هورمون ترشح می‌كنند، استفاده می‌شود.
 
 
ارتباط چاقی بیش از حد و بلوغ جنسی زودرس
طبق آزمایش‌ها و تحقیقات انجام شده، هم در مورد پسران و هم در مورد دختران، چاقی و بلوغ جنسی در ارتباط با یكدیگرند، اما این وابستگی و ارتباط با یكدیگر متفاوت است. از این لحاظ كه در دختران ارتباط مثبت و در پسران ارتباطی منفی بین این دو وجود دارد.
به این معنی كه دختران با بلوغ جنسی زودرس، چاق‌تر از حد معمول هستند اما پسران مبتلا به بلوغ زودرس، لاغرتر از حد معمول‌اند.
 
در هر دو مورد، به محض مشاهده چاقی یا لاغری غیرعادی، باید آزمایش‌ها و ملاحظات مربوط به بلوغ زودرس را انجام داد.
 

بیشتر بدانید : با نوجوانی که فیلم پورن تماشا می کند چه کنیم؟

 

 

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع:jamejamonline.ir