واقعیت این است كه فاصله‌ای طولانی و اقامت در خارج از كشور، شناخت فرد مهاجر را حتی برای پدر و مادر و خانواده خود او دشوار می کند.
عروس گوشی تلفن را رو به مهمان‌ها نگاه‌داشته است. لطفاً همه سكوت كنید داماد می‌خواهد بله بگوید؛ بله‌ای از آن سوی آب‌ها، به فاصله هزاران كیلومتر‌. تنها عكس‌ داماد در كنار سفره عقد است... و عقد ازدواج جاری می‌شود؛ پیوند 2 انسان در 2 گوشه دنیا. مرد‌، سال‌ها‌ست كه در خارج از كشور زندگی می‌كند، دایره شناخت عروس و داماد از یكدیگر بسیار تنگ و محدود بوده؛ چند مكالمه تلفنی یا گفت‌وگوهایی از راه چت و اینترنت و وب‌كم و ای‌میل؛ ازدواجی به پیشنهاد و سفارش دوست همكار فلانی یا خاله دوست همسایه...گاهی شناخت‌ها قدری بیشتر است؛ قرار ملاقات و دیداری در یكی از كشورهای همسایه و اقامتی چند روزه در یك هتل!
اما درباره این ازدواج ها باید به چند نکته توجه داشت :
 
1 – شناخت ناکافی :
امروز، آمار طلاق در داخل كشور رو به افزایش است و بخش قابل توجهی از این طلاق‌ها به دلیل نداشتن شناخت كافی از شرایط و روحیات همسر است‌. در این شرایط که زن و مردی كه در یك كشور و در مواردی یك شهر‌، یك محل و حتی یك فامیل و با وجوه فرهنگی مشترك‌، زندگی می‌كنند‌، در عرصه شناخت نامزد خود شكست می خورند و این شكست منجر به جدایی شان می‌شود، ازدواج دختر و پسر از راه دور، با شناخت حداقلی شان از طریق ایمیل، چت، تلفن و دیدارهای کوتاه مدت، خیلی بیشتر در معرض خطر است.
واقعیت این است كه فاصله‌ای طولانی و اقامت در خارج از كشور، شناخت فرد مهاجر را حتی برای پدر و مادر و خانواده خود او دشوار می کند. آدم ها مدام در حال تغییر هستند و در فضاهای فرهنگی مختلف که قرار می گیرند، میزان این تغییر بیشتر می شود. پدر و مادر بسیاری از این دامادهای ایرانی ساكن خارج از كشور‌، هنگامی كه گله‌های عروس را از اعتیاد‌، مشكلات روحی و اخلاقی یا اقتصادی شوهر می‌شنوند، متعجب و شرمنده می‌شوند و اظهار می کنند که در جریان مشکلات پسرشان نبوده اند. شناخت آنها محدود به شناختی است که پیش از رفتن پسرشان از او داشته اند.
 
2 – نیمه پنهان زندگی یک مرد :
اگر مردی‌، زندگی در یك كشور خارجی را پذیرفته چرا در شكل و شیوه انتخاب همسر مطابق فرهنگ كشور و محل اقامتش رفتار نمی‌كند‌؟ واقعیت آن است كه بسیاری از آقایان ایرانی پس از تجربه سال‌ها زندگی در كشوری بیگانه، به آداب و رسوم و سنت‌های وطن خود در مورد ازدواج پایبند‌تر می‌شوند، از این روست كه مصمم می‌شوند از ایران همسر اختیار كنند. این مردان‌، از همسر ایرانی فرستاده شده برای خود‌، انتظار دارند كه زندگی با سبك و سنت ایرانی را برای شوهر به ارمغان بیاورد در حالی‌كه عروس از ایران آمده با اشتیاق و سودای رسیدن به فرهنگ آن كشور خارجی است كه چنین انتخاب و ازدواجی كرده است. تفاوت این 2 دیدگاه موجب بسیاری اختلافات، مشكلات و... ودر نهایت طلاق‌هاست.
 
3 - عشق با یك نگاه یا به یك صدا :
از نكات قابل توجه در انتخاب‌ها و ازدواج‌های راه دور این است كه ارتباط مستمر تلفنی و تنها شنیدن صدای مرد‌، تعلق خاطری كاذب برای دختر ایجاد می‌كند‌. برای دختری كه شنیدن صدای نامزدش از راه دور تنها وسیله ارتباط و شناخت است‌، عرصه غرق شدن در خیال‌پردازی و رویا‌، فراخ و گسترده است چرا‌ كه از صحنه واقعیات و دیدن رفتار نامزد و شناخت حقیقی او‌ محروم است. شاید آگاه بودن از تأثیر كاذب و البته عمیق شنیدن صدا بر احساسات زنانه‌، جلودار انتخاب‌هایی باشد كه تحت‌تأثیر چنین احساسات نیرومند و غیرمنطقی شكل می‌گیرد‌.

4 – وضعیت مالی نامعلوم :
دامادهای خارج نشین می توانند مراسم عروسی باشکوهی برای شما بگیرند که همه فامیل را انگشت به دهان بگذارد. اما این به هیچ وجه نشان دهنده تمکن مالی خواستگار خارج نشین شما نیست. برای مرد ایرانی كه در كشوری خارجی به دلار یا پوند حقوق می‌گیرد چندان دشوار نیست كه درآمد چند ماهش را تبدیل به ریال كرده و جشن عروسی مفصلی در ایران برگزار كند‌. این وضعیت برای کسانی که به خارج از کشور سفر می کنند تا در رفاه زندگی کنند، اولین شوک و شکست ازدواج است. خیلی از این دختران بعد از ورود به کشور مقصد با زمزمه های شوهرشان در تشویق او به كاركردن رو به رو می شوند.
 
5 - نه راه پس، نه راه پیش‌ :
اگر پس از چنین ازدواج‌هایی زن‌، به دلایل مختلف از انتخاب خود پشیمان شده و زندگی زناشویی‌اش را به بن‌بست رسیده ببیند‌، در كشوری خارجی‌، با مشكلات خاصی مواجه است. صرف نظر از بحث اقامت و قوانین کار و...، فشار روانی طلاق در کشوری دیگر بسیار بیشتر از شرایط مشابه در ایران است. نداشتن شبکه حمایتی برای گذراندن روزهای بعد از طلاق، دوری از دوستان و خانواده و نزدیکان زمینه ساز بحرانی تر شدن این دوران می شود. از سوی دیگر، برگشتن فرد به کشور به دلیل طلاق معمولا با نوعی سرخوردگی و تحقیر همراه است و قضاوت منفی اطرافیان را در پی دارد و به همین دلیل خیلی از افراد طلاق گرفته در خارج، در هر شرایطی سعی در بازنگشتن دارند.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : tebyan.netمطالب پیشنهادی :
اگر همسرتان را دوست دارید این 6 جمله را نگویید
6 رازی که مردان از همسرشان پنهان می کنند
مواظب این 4 مساله در رابطه زناشویی تان باشید
توصیه هایی به همسران مردان پرخاشگر
این کارها همسرتان را دلسرد می کند