خانه تکانی عید را با 10 نکته زیر بدون آسیب به بدن تان انجام دهید!
بدن ما ظرفیت و توانی دارد و گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که برای تمیز شدن صفر تا صد خانه، قرار نیست از سلامتمان عبور کنیم. چه کار کنیم که در خانه‌تکانی شب عید بدنمان را فرسوده و کم‌توان نکنیم؟ این مطلب را بخوانید

۱۰ نکته برای آسیب ندیدن در خانه‌ تکانی عید

ما گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که به بدنمان برای یک عمر زندگی نیاز داریم و نباید برای برق انداختن خانه، سلامت بدنمان را نادیده بگیریم. نکاتی در این زمینه وجود دارد که هر یک از ما اگر به آن‌ها توجه کنیم، پس از شروع سال نو، به علت دردکمر، مشکلات تنفسی و ... به پزشک مراجعه نخواهیم کرد.

بیشتر بدانید : روش هایی برای یک خانه تکانی آسان و سریع به روش مارتا استوارت

اجسام سنگین را بلند نکنید

متناسب با توان خود جسمی را بلند کنید. بهتر است زانو در حالت خم‌شده باشد و از خم شدن بدن و فشار روی کمر جلوگیری شود. در بسیاری از موارد این بی‌توجهی‌ها باعث درد‌های اذیت‌کننده‌ای می‌شود که افراد را درگیر می‌کند. به یاد داشته باشیم اگر کار‌های خانه تکانی تمام نشود، اتفاقی نمی‌افتد و سلامتی ما بدون شک اولویت دارد.

از دیگران کمک بگیرید

سعی کنید برای کار‌های خانه‌تکانی از دیگران کمک بگیرید. خانواده، دوستان و حتی نیرو‌های کمکی برای شب عید می‌توانند فشار را از روی شما بردارند و کار شما را ساده کنند.

خود را بیش از اندازه نکشید

اگر قصد پاک کردن سطوح بالای کمد و جا‌هایی که گرد و غبار دارد را دارید، خود را به سختی نکشید. زانو‌های خودتان را خم کنید. نردبانی بگذارید که بی علت خودتان را نکشید.

از محصولات مناسب استفاده کنید

محصولات تمیزکننده خوب باید علاوه بر تمیز کردن مناسب، سلامتی شما را هم به خطر نیندازد. اطمینان داشته باشید که از محصولاتی استفاده می‌کنید که برای مصارف خاص هستند و حافظ محیط زیست و سلامتی شما هستند. ما نمی‌خواهیم پس از خانه‌تکانی مسائل تنفسی گریبانگیرمان شود.

به طور منظم استراحت کنید

برای خودتان وقت بگذارید و ده دقیقه چای بنوشید و اندکی تن‌آسایی کنید. کمی حتی کتاب بخوانید و یا فیلم محبوبتان را تماشا کنید. این ده دقیقه‌های منظم به شما بسیار کمک می‌کند؛ هم روحی و هم جسمی.

خانه تکانی عید را با 10 نکته زیر بدون آسیب به بدن تان انجام دهید!
خانه تکانی عید را با 10 نکته زیر بدون آسیب به بدن تان انجام دهید!

ماساژ

یکی از کار‌هایی که عضلات شما را آرام می‌کند و در این مدت زمان لازم است، ماساژ با روغن‌های درمانی مانند سیاهدانه است. لازم نیست حتما به بیرون از خانه بروید. می‌توانید از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید.

ماهیچه‌ های خود را ترمیم کنید

این کار را می‌توانید با کمک خوراک یا تشک‌های برقی انجام دهید. آناناس یکی از مواد طبیعی است که با خوردن آن می‌توانید ماهیچه‌های بدن خود را ترمیم کنید. پس از یک روز پر کار برای خانه‌تکانی تشک آب داغ یا تشک برقی گرم و یا حمام آب داغ و یا خوردن مواد طبیعی خستگی شما را تا حد خوبی برطرف می‌کند.

به مدت طولانی در حالت نشسته نباشید

خم شدن، ایستادن و نشستن‌های طولانی به علاوه حرکات چرخشی ناگهانی می‌تواند به کمرتان در خانه تکانی آسیب‌های غیرقابل جبرانی وارد کند. توجه داشته باشید که کار‌های شما استاندارد باشد و بیش از حد توانتان کاری نکنید.

راه ورود هوا را نبندید

در بسیاری از موارد با وجود رعایت موارد ایمنی، گاز برخی از مواد شوینده مشکلاتی را برای افراد ایجاد می‌کند. راه ورود هوا را نبندید. بهترین راه برای حل این مشکلات استنشاق هوای آزاد است. همچنین استفاده از ماسک و پیش‌بند در صورت تماس با مایعات و مواد شیمیایی و سربند برای پیشگیری از آلودگی مو بسیار مفید است.

مراقب کودکان باشیم

در بسیاری از موارد در خانواده‌ها به علت خانه‌تکانی خطر‌های روحی و حتی جسمی برای کودکان ایجاد شده است. ترجیحاً در زمانی خانه‌تکانی کنیم که کودکان حضور نداشته باشند. اگر هم به دلایلی مجبور هستیم با آن‌ها به خانه سر و سامان دهیم، مراقب اصول ایمنی و رفتار خود باشیم و در ذهن کودکان مراسم رسیدن به سال نو را منفی و زجرآور نکنیم.


بیشتر بدانید : نکته های خانه تکانی سریع، مخصوص خانمهای کارمند

بیشتر بدانید : خانه تکانی قسمت های سخت خانه را چگونه انجام دهیم؟

بیشتر بدانید : خانه تکانی نوروز با شوینده های طبیعی!!

بیشتر بدانید : هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید

بیشتر بدانید : خانه تکانی آشپزخانه با روغن زیتونگردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
Seemorgh.com/lifestyle
منبع: irna.ir