یکی از عوارض تماس پوستی با مواد ، جوش‌های چرکی است که به آن اکنه شغلی می گویند . در بعضی از شغل‌ها، آکنه ایجاد یا تشدید می‌شود و این اغلب در مشاغلی دیده می شود که...

کدام ضایعه، کدام شغل؟
بیشتر ضایعات پوستی را دردست‌ها می‌بینیم ولی گاهی به علت آلوده شدن لباس‌ها، ضایعات را می‌توان روی قسمت‌های مختلف بدن مشاهده کرد.

ضایعاتی که در صورت ایجاد می‌شود، بیشتر از طریق دست به صورت منتقل شده‌اند و یا مواد به شکل گاز ، بخار، گردوغبار در هوا پراکنده و روی پوست صورت نشسته اند. گاهی تغییرات رنگی پوست را درتماس شغلی با بعضی مواد شمیایی داریم و این مساله در مورد افرادی که در کارخانه‌ها با فلزات سنگین از قبیل نقره، جیوه و… سروکار دارند ممکن است به صورت لکه های تیره رنگ، در محل تماس پوستی دیده شود .

مواد شیمیایی می‌توانند به دو صورت تحریکی وآلرژیک باعث التهاب وحساسیت پوست شوند. البته غلظت ماده، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد، در ایجاد و تشدید ضایعات پوستی موثر است.

انواع مواد اسیدی، قلیایی و فرآورده‌های نفتی و بنزینی و حلال‌های شمیایی قادرند با حل کردن چربی بین سلولی پوست به زیرجلد نفوذ کنند و باعث قرمزی وخارش شدید شوند و درموارد شدیدتر به صورت ترشح و تاول هم دیده می‌شوند.

یکی از عوارض تماس پوستی با مواد ، جوش‌های چرکی است که به آن اکنه شغلی می گویند . در بعضی از شغل‌ها، آکنه ایجاد یا تشدید می‌شود و این اغلب در مشاغلی دیده می شود که باعث‌ ‌هیدراسیون لایه شاخی پوست می‌شوند، از قبیل کار کردن با مواد روغنی حیوانی یا معدنی، نفت‌ ‌و هیدروکربن‌های هالوژنه و تماس ماده‌ ‌شیمیایی با‌ پوست ‌که در صورت و اندام‌ها آکنه ایجاد می‌کنند.
افرادی که در محیط‌های گرم کار می‌کنند نیز به دلیل تعریق زیاد، دچار تشدید آکنه می‌شوند. از دیگر موادی که می‌توانند منجر به این صدمه شوند مواد هالوژنی (کلر، ید…) ، گازوئیل، روغن موتور، آزبست و فرآورده‌های قطران هستند.
این آکنه‌ها به شکل جوش‌های قرمز، چرکی و یا زیرپوستی سرسیاه وسرسفید، در همان محل تماس پوستی با لباس‌های آغشته با مواد شیمیایی، بروز می‌کند که حتی بعد از بهبودی نیز، جا زخم به جای می‌گذارند.

بیماری های شغلی ناشی از نور
مساله دیگر تماس با نور خورشید است. کسانی که بنا به شغلشان وقت زیادی را در آفتاب صرف می کنند باید بدانند که نور خورشید ترکیبی از چند نور مخرب‌ترین جزء آن اشعه ماورا بنفش است که طول موج ۲۸۰ -۴۰۰ نانومتر دارد و با نفوذ به پوست باعث ایجاد صدماتی به سلول‌ها و رشته‌های ارتجاعی پوست می‌شود.

کشاورزان، دامداران ، کارگران ساختمانی و… جزء این گروه هستند و باید با کلاه و کرم‌های ضد آفتاب تا جائی که می‌توانند از پوست خود مراقبت کنند.

آفتاب سوختگی، مهم‌ترین عارضه زودرس اشعه ماوراء بنفش است که می‌تواند خفیف یا شدید باشد. در موارد شدید علائم عمومی مانند تب، لرز، بی‌قراری، سردردو خواب‌آلودگی وضعف نیز ممکن است در فرد دیده شود.
پوست‌های روشن و سفید نسبت به عوارض ماوراء بنفش حساسیت بیشتری دارند.

عوارض دیررس تماس با نورخورشید، در اثر تخریب تدریجی و مستمر الیاف ارتجاعی پوست و سلول‌های پوستی است ونتیجه آن شلی و افتادگی پوست، چین وچروک ولکه‌های رنگی پوست است. بیشتر از ۵۰ درصد تغییرات پوستی که در افراد دیده می‌شود مربوط به صدمات آفتاب است.

کشاورزان و دامداران که بیشترین فعالیت خود را در مقابل نور خورشید انجام می‌دهند دچار چین وچروک های عمیق پوستی در صورت و پشت گردن می‌شوند.

کجا کار می‌کنید؟
در صورتی که محیط کار گرما و رطوبت بالایی داشته باشد و یا نوع کار همراه با انجام فعالیت شدید بدنی و عرق کردن زیاد بدن باشد، در لایه سطحی پوست که از نژاد ‌شاخی است، امکان صدمه خوردن ولیچ افتادگی وجود دارد، بنابراین طبقه شاخی نمی‌تواند وظیفه محافظتی خود را خوب انجام دهد و لذا، عوارض وبیماری‌هایی را به دنبال دارد. یکی از شناخته‌شده‌ترین عوارض گرما و رطوبت و تعریق، پدیده عرق سوزی است که اکثراٌ در چین‌های بدن مثل کشاله ران وزیر بغل، به وجود می‌آید در اثر رطوبت و تورم لایه‌های سطحی پوست دهانه غدد عرق بسته می‌شوند که این انسداد در اثر سائیدگی لباس تشدید می‌شود.

بیماری‌های میکروبی
گاهی عفونت‌های قارچی یا میکروبی نیز به آنها اضافه می‌شود و به همین دلیل است که در محیط‌های گرم و مرطوب، عفونت‌های پوستی، میکروبی و ویروسی شیوع بیشتری دارد. گاهی مشاغل خاصی باعث ایجاد عفونت‌های نادر ومقاوم به درمان می‌شود، مانند زخم‌های مزمن در دست ماهیگیران و ماهی فروشان که حتی گاهی نیاز به جراحی دارند.

همچنین گاهی در کف پای ورزشکاران و کارکنانی که در استخر و سونا‌ کار می‌کنند، زگیل‌های شدید ومتعدد بروز می‌کند و یا در دست قصاب‌ها که مرتب دست‌های خیس و مرطوب دارند زگیل ایجاد می‌شود.

آلودگی وسایل و لباس‌های کار، می‌تواند باعث برگشت وتکرار ضایعات درمان شده گردد. در بعضی از مشاغل پوست در معرض خطر سوختگی قرار دارد. اسیدها، قلیاها، سیمان، فنل، فسفر… موادی هستند که می‌توانند باعث سوختگی پوست و در صورت جذب پوستی، موجب مسمومیت و نارسایی کبدی و کلیوی شوند که حتی گاهی برای کامل شدن درمان فرد نیاز به جراحی پیدا می‌کند. گاهی علائم سوختگی پس از چند ساعت شروع می شود و ادامه تماس با مواد باعث صدمات بیشتری می‌شود از جمله: قرمزی، التهاب، سوزش، خارش و سیاه شدن بافت زیرین پوست و ایجاد زخم عمیق در آن.

بانک پوست برای آتش نشان‌ها
بد نیست بدانید ایتالیا اولین بانک پوست جهان را برای آتش‌نشانان، کارگران ذوب آهن و افرادی که به خاطر شغل خود در معرض افزایش خطر سوختگی قرار دارند ایجاد کرده است. این بانک قطعاتی از پوست کشت داده شده از فولیکول‌های موی این کارگران را نگهداری می کند تا در مواقع اورژانسی امکان دسترسی سریع به پوست پیوندی فراهم شود.

ادواردو راپوسیو یکی از پژوهشگران واحد جراحی پلاستیک دانشگاه جنوآ این بانک پوست را برای کسانی که به خاطر شغل خود در خطر سوختگی قرار دارند بسیار بااهمیت توصیف کرد. در حال حاضر کسانی که دچار سوختگی می‌شوند باید چندین روز صبر کنند تا پوست پیوندی از بافت سالم بدن آنها تهیه شود.

طی این مدت از پماد یا پوست موقتی که از بافت های افراد متوفی یا حیوانات تهیه شده و در بانک‌های بافت معمولی نگهداری می‌شود استفاده به عمل می‌آید. اما در نهایت باید از پوست تهیه شده از سلول های بدن خود بیمار استفاده شود. این چند روز برای بیشتر بیماران بسیار حیاتی است. با ایجاد بانک پوست، پوست پیوندی آماده است و امکان نگهداری این پوست تا چند سال وجود دارد.

این بانک پوست تا اواخر ماه ژوئیه گشایش می‌یابد. واحد جراحی پلاستیک درحال حاضر اقدام به جمع‌آوری نمونه‌های فولیکول موی آتش‌نشانان و امدادگران شهر جنوآ و کارکنان تاسیسات انرژی امگا کرده است.
 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle 
منبع: iranziba.com
 
 مطالب پیشنهادی :
بمبی ساعتی درون چهره های زیبا+ عکس
 اصل زیبایی در خانمها!
 شیوه های زیبایی زنان در کشور های مختلف!
 به دشمن زیبایی تان شبیخون بزنید!
 ایرانی ها چه نوع صورتی را زیبا می دانند+معیار زیبایی در چند کشور