آیا آرایش چهره شما را تغییر می‌دهد؟! كرم پودر غلیظ و اكلیلهای براق – اینها از جمله لوازم آرایشی هستند كه باید دست از آن بردارید. نینگ چائو اسرار جوانی پایدار را با شما درمیان می‌گذارد.
 

از نینگ چائو (Ning Chao)

كرم پودر غلیظ و اكلیلهای براق – اینها از جمله لوازم آرایشی هستند كه باید دست از آن بردارید. نینگ چائو اسرار جوانی پایدار را با شما درمیان می‌گذارد.

اولین برخورد من با نشانه‌های انكارناپذیر سن، زمانی بود كه روژگونه براق مورد علاقه‌ام بر روی گونه چروك برداشت. چیزی به تولدم-تازه 28 ساله می‌شدم- نمانده بود كه متوجه آغاز تغییرات چهره‌ام شدم. كك و مك‌های ناشی از تابش خورشید بازگشت‌ناپذیر شده و خطوط ریز اطراف چشمانم دیگر تنها در اثر خندیدن ایجاد نمی‌شدند، بلكه همواره آنجا بودند. هرچند هنوز سی سال هم نداشتم، اما نگرانی وجودم را پر كرده بود.

البته من در این موقعیت تنها نیستم. اولین نشانه‌های پیش از موعد سالخوردگی مانند یك تار موی سفید یا یك چروك تازه می‌تواند تاثیر بسیاری بر اعتماد به نفس ما داشته باشد. دكتر دیوید سارور (David Sarwer) استادیار روانشناسی می‌گوید از نظر بیولوژیكی، اوج دوره باروری و جذابیت جنسی از اواخر دوره نوجوانی تا میانه دهه 20 سالگی است. هرچند اینكه تصور كنیم زنی در اواخر دهه بیست عمر خود دوران شكوفایی خود را پشت سر گذاشته باشد، قدری غلوآمیز باشد، اما شكی نیست كه در این دوره، زنان باید در نوع آرایش و لوازم آرایشی خود تجدیدنظر كنند. زیرا از این دوره به بعد، آرایش از حالت تفریحی و آزمودن رنگ‌ها و مدل‌های عجیب و غریب خارج شده و بیشتر به منظور اصلاح و ترمیم انجام می‌شود.

به گفته پل استار (Paul Starr) آرایشگر:” نوجوانان به این خاطر آرایش می كنند كه زنانگی خود را احساس كنند. دختران هنگامی كه 13 ساله هستند، می‌خواهند 19 ساله به نظر برسند، اما روزی می‌رسد كه وضعیت تغییر می‌كند و آنان در سنی هستند كه می‌خواهند جوانتر به نظر برسند.”

دختربچه‌هایی كه در مسابقات زیبایی كودكان شركت كرده یا از سنین بسیار كم مدل لباس می‌شوند از جمله افراد اندكی هستند كه به عمد و با استفاده از كرم پودر غلیظ، سایه چشم تیره و ریمل بیش از حد خود را مسنتر نشان می‌دهند. لورن‌هاتون (Lauren Hutton) مدل و بازیگر مشهور دهه 60 و 70 می‌گوید “ما باید بزرگتر از سن وقعی خود به نظر می‌رسیدیم زیرا در حال تبلیغ لباس‌های بسیار گران قیمتی بودیم كه تنها زنان مسنتر می‌توانستند از عهده خریدش برآیند”. اما اگر شما به سنی رسیده‌اید كه اطرافیان شما را “جدی” می‌گیرند و برای بزرگ بودن نیازی به آرایش غلیظ ندارید، بهتر است به جای كرم پودر از كرم‌های مرطوب كننده رنگ دار استفاده كنید.

به گفته آنجلا لوین (Angela Levin) متخصص آرایش كمپانی مشهور شانل:” جز در مواردی كه می‌خواهید به دلیل خاصی بزرگتر از سن واقعی خود نشان دهید، چرا جوانی و طراوت خود را زیر آرایش غلیظ پنهان كنید؟” او افزود كه جوانتر به نظر رسیدن به معنای كنار گذاشتن لوازم و شیوه آرایشی است كه در جوانی از آن استفاده می‌كرده اید. “اكنون زمان انتخاب لوازمی با بافتی نرم و حریری و استفاده اندك از آنهاست.”

پاتریك مك مولان (Patrick McMullan) ، عكاس و نویسنده مجله (Glamour Girls) كه شاهد رشد و پا به سن گذاشتن مشهورترین زنان جهان بوده است، می‌گوید: ”استفاده بیش از حد از پودر صورت هم می‌تواند چهره شخص را پیرتر نشان دهد. آرایش تشكیل شده از چهره‌ای به رنگ سفید گچی و چشمانی با آرایش غلیظ سیاه، می‌تواند بر روی چهره یك مدل 19 یا 16 ساله بسیار جذاب باشد، اما برای یك زن 30 ساله، به خصوص در اواخر شب، بسیار زشت و زننده است و او را وارفته و بیمار نشان می‌دهد.”

در این سنین پوست‌تر و تازه و مرطوب بسیار مناسبتر است. به گفته استار ” فورمولهای آرایشی كرمی كه حاوی مرطوب‌كننده هستند، تاثیری نرمتر و زیباتر دارند.” او استفاده از كرم پودرهای پوشاننده لكه و تیرگی یا (concealer) كه تنها در زیر چشم و كنار بینی استفاده می‌شوند را نسبت به استفاده از كرم پودری برای تمام صورت، بیشتر توصیه می‌كند و برای برطرف كردن برق روی پیشانی، بینی و چانه، استفاده از كاغذ خشك كن را كه چربی را برطرف كرده و براق بودن محل را از بین می‌برد، توصیه می‌كند. 

پودر تنها باید در اطراف چشم، كه استفاده از كرم موجب تشدید چروك‌های اطراف آن می‌شود، استفاده شود و پوشاندن تمام چهره با پودر توصیه نمی‌شود. به جای خط چشم سیاه، بهتر است از یك سایه چشم با رنگ خنثی و بدون اكلیل و مداد چشمی به رنگ قهوه‌ای تیره استفاده شود تا توجه اطرافیان به خطوط دور چشم جلب نشود. ‌هاتون هشدار می‌دهد كه همواره از لوازم آرایشی براق و اكلیل دار با احتیاط استفاده كنید. “فرمول‌هایی كه حاوی ذرات درخشان هستند مانند چراغ‌های اطراف باند فرودگاه عمل می‌كنند و تمام خطوط چهره، چروكها و روزنه‌های پوست را به وضوح نشان می‌دهند.

مراقب سایه روشن هایی كه روی چهره ایجاد می‌كنید نیز باشید. چهره به مرور زمان استحكام و پری جوانی را از دست می‌دهد و شما باید مراقب باشید كه اگر گونه‌هایتان دیگر برجسته نیستند، آنها را با روژ تیره، گودتر نشان ندهید. به گفته دكتر‌هایده هیرمند جراح پلاستیك اهل نیویورك “حجم صورت با بالا رفتن سن كمتر می‌شود و زنان بین سن 25 تا 35 سالگی، فربهی كودكانه چهره خود را از دست می‌دهند و چهره ایشان فرم استخوانی خود را بیشتر نمایان می‌كند. به جای استفاده از رنگ‌های تیره، كمی سایه روشن به چشمها و اندكی سایه كرم یا مرواریدی رنگ به زیر ابرو بزنید تا چشم درخشانتر دیده شود. برای گونه از روژگونه در مایه‌های روشنتر و در امتداد خط گونه استفاده كنید.

به گفته استار :”زنان درست در زمانی كه چهره ایشان در بهترین شرایط ممكن قرار دارد، دوست دارند جوانتر به نظر برسند. آنها در این دوره فوق‌العاده‌اند اما با تمركز بر آنچه كه از دست داده‌اند، این دوره شكوفایی را از دست می‌دهند.”
 
 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع: takbanoo.wordpress.com
 
 
مطالب پیشنهادی:
جدیدترین مدل‌های کوتاهی مو برای بهار 2009
محافظت از پوست در فصل زمستان
آرایش صورت با پوست گندمی ورنگ چشم قهوه ای
بهترین شیوه استفاده از ریمل !
3 آرایش خیره‌کننده برای روزهای زمستانی