در صورت به کار بردن این راه کارهای ساده و موثر، ظرف مدت کوتاهی تفاوتی چشم گیر و قابل ملاحظه ای را مشاهده خواهید کرد و در صورتی که دوباره جوش‌ها عود کرد لازم است به یک متخصص پوست مراجعه کنید


- هرگز جوش‌ها را فشار ندهید. آن‌ها را دستکاری نکنید زیرا این کارها فقط به قرمز و ملتهب تر شدن جوش‌ها منتهی می‌شود و باکتری‌ها و چربی‌هایی که باعث ایجاد این جوش‌ها شده اند در دیگر قسمت‌های صورتتان پخش می‌شوند. هم چنین بعضی مواقع این دستکاری‌ها به زخم شدن ناحیه اطراف جوش‌ها منجر می‌شود.
 
- هر 30 دقیقه یک بار یک کیسه یخ را روی جوش‌ها قرار دهید و آن را حدود 2 دقیقه نگاه دارید، این عمل باعث کاهش تورم التهاب و سرخی جوش‌ها می‌شود و درد ناشی از آن را از بین می‌برد.
 
- از کرم پودرهای پوشاننده استفاده کنید. زمانی که با عجله باید در جایی حاضر باشید می‌توانید قبل از خارج شدن از خانه مقدار کمی کرم پودر پوشاننده رنگ پوست روی جوش‌ها بمالید تا زیاد به چشم نیایند. هم چنین این نوع کرم پودرها روی قسمت‌های براق پوست را می‌پوشانند و جلوه ای طبیعی و یک دست به صورت می‌دهند.
 
 
- با یک نوع محلول پاک سازی کننده مخصوص جوش‌های صورت و صابونی ملایم و بی بو روزی 2 تا 3 مرتبه صورتتان را بشویید و به آرامی و با ملایمت با یک لیف یا حوله کوچک پوست صورتتان را مالش دهید ولی هرگز این عمل را با خشونت انجام ندهید. وگرنه چربی طبیعی پوست صورتتان را که از به وجود آمدن جوش‌ها جلوگیری می‌کند از بین خواهد برد.
 
 
- یک نوع کرم یا پماد حاوی پروکسید بنزوئیل یا اسید سالسیلیک روی پوست صورت یا نواحی اطراف جوش‌ها بمالید ولی توجه داشته باشید که این ترکیبات در صورتی که بیش از حد استفاده شود پوست را خشک می‌کند، پس اگر پوستی حساس دارید استفاده از آن‌ها برای شما توصیه نمی‌شود.
 
- در صورت امکان از مواد آرایشی و بهداشتی عاری از چربی استفاده کنید، این نوع محصولات باعث ایجاده حفره و سوراخ در پوست نمی‌شود. (این سوراخ‌ها و حفره‌ها می‌توانند تبدیل به جوش و کورک شود). هر شب قبل از خواب آرایش صورتتان را با محلول پاک کننده ضد جوش پاک کنید تا چربی و آلودگی از عمق پوست صورتتان بیرون آید.
 
- شب‌ها مقدار اندکی خمیردندان روی نواحی اطراف جوش‌های صورتتان بمالید تا التهاب، تورم و سرخی آن کمتر شود. هم چنین برای کاهش التهاب و تورم می‌توانید یک کیسه چای مرطوب یا یک تکه پنبه آغشته به چند قطره لیموترش را به مدت 5 دقیقه روی جوش‌های صورتتان قرار دهید.

در صورت به کار بردن این راه کارهای ساده و موثر، ظرف مدت کوتاهی تفاوتی چشم گیر و قابل ملاحظه ای را مشاهده خواهید کرد و در صورتی که دوباره جوش‌ها عود کرد لازم است به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا محلول پاک سازی کننده مناسب نوع پوستتان تجویز کند.

درمان‌های بلند مدت مانند استفاده از ماسک‌های پوست، تغییر در برنامه غذایی و افزایش مصرف آب به پیش  گیری از جوش‌های صورت کمک می‌کند
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:khorasannews.com
 
مطالب پیشنهادی: