از اهمیت تعیین اهداف اقتصادی خود در کنار تعیین اهداف کاری غافل نشوید. پول را وادار کنید در خدمت شما باشد و از آن کار بکشید ؛ همانطور و همانقدر که شما برای آن کار می کنید !

 

از اهمیت تعیین اهداف اقتصادی خود در کنار تعیین اهداف کاری غافل نشوید. پول را وادار کنید در خدمت شما باشد و از آن کار بکشید ؛ همانطور و همانقدر که شما برای آن کار می کنید !
دلیل آنکه اکثر مردم به اندازۀ کافی پس انداز و سرمایه گذاری نمی کنند این است که برنامۀ مشخصی برای خود ندارند و نمی دانند چه پیش خواهد آمد. پول از میان انگشتان آنها سر می خورد و تا سر بچرخانند کارت های اعتباری اشان خالی و پولشان رفته است! 

تکنولوژی به همان اندازه که در زندگی کاری شما و دنیای تجارت تحول ایجاد کرده است، در مدیریت اقتصاد خانوادۀ شما نیز می تواند بسیار موثر باشد. در ارائۀ رهنمود های موثر اقتصادی، برنامه ریزی برای مخارج روزانه و روش های عملی و کارآمد برای پس انداز و سرمایه گذاری، ابزار تکنولوژی نه تنها باعث صرفه جویی در وقت خواهد شد بلکه به رشد پول شما نیز کمک می کند.

در اینجا ابزار تکنولوژیکی مفید و موثری برای کمک به مدیریت پول و هزینه های روز مره و برنامه ریزی برای پس انداز و سرمایه گذاری به شما معرفی می شوند.

وظایف روزمره

اگر تا حالا برای پرداخت قبوض شخصا" به بانک مراجعه می کرده اید، از حالا به بعد آنها را از طریق اتصال به سایت بانک خود به صورت آنلاین بپردازید. کار ساده ای است و مطمئن تر از چک ها ی کاغذی نیز هست. هر نوع پرداختی را می توانید به همین روش انجام دهید، مثل پر کردن کارت اعتباری، پرداخت اقساط وام مسکن، یا حتی پرداخت قرضتان به دوستتان. اکثر پرداخت ها از طریق انتقال الکترونیکی انجام می شوند . کافی است یکبار به سایت بانک مراجعه کنید، از آن پس از هر کامپیوتری و در هر ساعتی می توانید گزارش آخرین اطلاعات خود را دریافت کرده و منطبق با آن برنامه ها و هزینه های خود را تنظیم کنید. مرتب موجودی و گردش کار کارت اعتباری خود را چک کنید، حتی اگر هر بار که از اعتبار خود استفاده می کنید رسید چاپی هم دریافت می کنید. با ورود به سایت بانک خود می توانید هر ساعت از شبانه روز از وضعیت حساب خود آگاه شوید و هزینه ها و موجودی خود را موازنه کنید. به این ترتیب هرگز غافلگیر نخواهید شد و همیشه مخارج اتان را با بودجه و موجودی اتان هماهنگ خواهید کرد. سعی کنید برای خریدهای کوچک و جزئی مثل هزینۀ لباسشویی یا بنزین به جای پول نقد از مبالغ مازاد کارت خود ( مبلغ بدهی) استفاده کنید. این مبلغ در ستونی جداگانه روی رسید کارت شما قید می شود. به این ترتیب از مسیر هزینه هایتان آگاهی خواهید یافت.

مدیریت اقتصاد شخصی

اینکه بدانید پول شما کجا رفته و در چه مسیری خرج شده خیلی خوب است اما از آن بهتر این است که با یک مدیریت صحیح و قوی سعی کنید هر بار بهتر از قبل برنامه ریزی کنید و پول را در جای مناسبتر و با محاسبۀ دقیق و بجا خرج کنید. در عین حال که از طریق کامپیوتر حساب خود را کنترل می کنید، به یاد داشته باشید همیشه رسید چاپی هم بگیرید.

پول خود را مدیریت کنید.
برای مدیریت و برنامه ریزی پولی می توانید از نرم افزارهای مخصوص این کار مثل Quicken و Microsoft Money استفاده کنید. این نرم افزارها را می توانید از فروشگاههای کامپیوتری بخرید یا از طریق سایت شبکه به صورت آنلاین، دانلود کنید. مراحل Set up این نرم افزارها بسیار ساده است، و ضمنا" می توانید وارد سایت بانک خود شوید و از راهنمایی های آن استفاده کنید. شما باید از طریق کامپیوتر شخصی خودتان وارد سایت بانک شده، سپس مشخصات خود و اطلاعات کارت اعتباری و حساب خود را به برنامۀ Quicken   یا Money بدهید
پی گیری جزییات حساب بانکی، کار بسیار مهمی است
برای این کار می توانید به راحتی ترتیبی بدهید که فهرست گردش مالی حسابتان را به طور اتوماتیک مرتبا" دریافت کنید. به این ترتیب با یک نگاه خواهید توانست مخارج و هزینه های خود را تحت کنترل داشته باشید. نگاهی به لیست چک های خود بیندازید و با کلیک کردن روی جدول رنگی موجود در سایت، ریز اطلاعات حسابتان را در بیاورید.این کار موجب می شود طبق برنامه هزینه ها را متناسب با موجودی اتان تنظیم کنید. با تحت کنترل داشتن پرداختها این مشکل که یک قبض را دو بار پرداخت کنید برایتان پیش نخواهد آمد!

برنامه های مختلفی که در مورد مدیریت پول در دسترس هستند، برای پرداخت به موقع مالیاتها نیز کمک بزرگی به شما خواهند کرد. به این منظور می توانید از نرم افزارهای Taxcut و TurboTax استفاده کنید و میزان مالیاتی را که باید پرداخت کنید را خودتان محاسبه کرده و پول آن را جزء مخارج آورده و در زمان معین آن را از طریق سایت و به صورت آنلاین، پرداخت کنید. همچنین می توانید روی یک دیسک جداگانه از فهرست مالیاتهایی که تاکنون داده اید یک کپی بگیرید و خود را از محاسبۀ وقت گیر جزییات به صورت دستی آزاد کنید.

دسترسی به اطلاعات و جزییات حسابتان از هر جایی امکان پذیر است. اطلاعاتی که در برنامه های Quicken  یا Microsoft Money   ذخیره می کنید در کامپیوتر شما محفوظ می مانند اما اگر زمانی به کامپیوتر تان دسترسی نداشتید و همان لحظه می بایست موردی را از حسابتان بدانید چه؟ در این مواقع سایتهای مختلفی در شبکه مثل Geezeo.com ، Mint.com یا Wesabe.com  امکان دسترسی به اطلاعات شخصی حسابتان را فراهم می کنند. به این ترتیب که در این سایتها با وارد کردن رمز اطلاعات مورد نظر پردازش می شوند و به PDA درخواست کننده فرستاده می شوند. این روش ارائۀ فوری اطلاعات، پیشرفته ترین روش مدیریت پول به صورت آنلاین است.

این محصولات جدید آنلاین، خلاء های فراوانی از نسل جدید را پر کرده است. کاربران جوان به سرعت کارکرد آن را یاد گرفته و بسیاری از آنان به همین روش توانسته اند از روش مدیریت پول بهره گیرند و مراقب محدودیت حساب خود باشند. همچنین آنها با استفاده از این نرم افزارها می توانند از طریق کشیدن چک در مواقع ضروری از حساب خود بیش از موجودی حساب برداشت کنند ؛ در این مواقع به صورت آنلاین از تغییرات قیمت سهام مطلع شده و با برنامه ریزی بانک خواهند توانست از میزان افزایش قیمت سهام بهره گیرند بدون آنکه نگران برگشت خوردن چک یا کسری موجودی خود باشند.

راهی دیگر که حتی از راه مذکور نیز سریعتر و مطمئن تر است، استفاده از اطلاعات جامعی است که در این سایت ها به صورت آنلاین در اختیار کاربران قرار می گیرد. در این روش کاربران درخواست خود را برای یک برنامۀ مدیریت پول به سایت موردنظر می فرستند و سپس آن برنامه را دریافت می کنند. در برخی از سایتها امکان مقایسه و بهره گیری از برنامۀ دیگران که موقعیت های مشابه هم دارند فراهم شده است.

نسل جدید تقریبا" به استفاده از این امکانات و مقایسۀ برنامه های دیگران عادت کرده اند.

برنامه ریزی برای آینده

بهترین استفاده از تکنولوژی ، به خدمت گرفتن آن در مدیریت اقتصادی است. این بهره گیری برای همه از هر قشری و از هر نسلی کارایی دارد خواه بازنشسته باشند و خواه دانش آموز مشغول تحصیل . اینترنت با ابزار پیشرفته و پیچیده ای که امکان برنامه ریزی اقتصادی را برای شما فراهم می کنند، زنده و پا برجاست.

در اینجا چند سایت که شخصا" از آن بهره های فراوان برده ام را به شما معرفی می کنم:

  Choosetosave.org _  این سایت توسط موسسۀ غیر انتفاعی تحقیقات در مورد منافع کارمندان راه اندازی شده است و از بهترین و قابل فهم ترین ابزار در جهت برنامه ریزی برای بازنشستگی استفاده کرده است. کافی است آخرین اطلاعات مالی خود را با جزییات کامل در دست داشته باشید و روی قسمت “ Ballpark Estimate” (برآورد تقریبی) کلیک کنید و اطلاعات شخصی خود را با اطمینان از حفظ این اطلاعات به صورت خصوصی در اختیار ماشین حساب آنلاین این سایت قرار دهید. بعد از آن میزان درآمد جاری، میزان پس انداز و حقوق بازنشستگی خود را وارد می کنید. ماشین حساب بلافاصله میزان کسری بودجۀ شما را محاسبه خواهد کرد و به شما خواهد گفت که چه مقدار باید به این پول بیفزایید یا چگونه می توانید ریسک حسابهای خود را کمتر کنید تا بتوانید به اهداف خود دست یابید.

Morningstar.com  _ این سایت یکی از شناخته شده ترین سایتهای سرمایه گذاری است و اطلاعات بسیار کامل و جامعی در مورد شرکت های سرمایه گذاری و اوراق بهادار در اختیار شما قرار می دهد. برای بهره وری از ابزار محاسباتی این سایت باید در آن ثبت نام کنید و پرونده ای برای خود تهیه کنید تا بتوانید روند کار سرمایه گذاری را پی گیرید ( یا می توانید اطلاعات خود را مستقیما" از طریق Quicken  یا Microsoft Money به این سایت بفرستید.) اما این کار متفاوت از صرفا" پی گیری شرایط است.

بخش امکانات Morningstar این امکان را برای شما فراهم می کند که پروندۀ مالی خود را در مقایسه با گرانی در S&P 500 بررسی کنید. اگر خودتان صاحب شرکت سرمایه گذاری هستید، این سیستم سهام شما را بررسی می کند و چنانچه در هر بخش مشکل و عدم توازنی وجود داشته باشد، آن را به شما اعلام می کند. در این سیستم اعضا به عنوان جایزه ابزار اضافه تری نیز دریافت خواهند کرد. با استفاده از این ابزار اعضا در جریان قرار خواهند گرفت که پروندۀ مالی اشان در بازارهای مختلف چگونه باید عمل کند. اگر شما فقط از یک سایت سرمایه گذاری استفاده می کنید، سعی کنید سایتی را انتخاب کنید که امکان اخیر را برای شما فراهم کند.

Plannerfinder.com _ اگر برنامه ریزی اقتصادی برای شما کار سختی است و در عین حال به ضرورت آن واقف هستید، به شما مژده می دهم که تکنولوژی به فریاد شما خواهد رسید! با ثبت نام در این سایت می توانید یکی از برنامه ریزان متخصص در زمینۀ اقتصادی که در این سایت معرفی شده اند و در خدمت شما هستند را با Zip code انتخاب کرده و از ایشان بخواهید که برای شما برنامه ریزی کند. ایشان افراد متخصصین مجرب و کار آزموده ای هستند که به شما کمک خواهند کرد تا مناسبترین برنامه ریزی را انجام دهید. بدیهی است که این برنامه ریزان علائق و الویت های موکلین خود را در درجۀ اول اهمیت قرار خواهند داد.

تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
تجارت الکترونیک را از کجا شروع کنیم؟
چگونه چیز خوب بخریم و خوب چیز بخریم؟ و باز هم خرید عید!
رهنمودهایی مهم برای پس انداز کردن پول!
مدیریت اقتصاد در ایران باستان
چگونه از تکنولوژی روز برای مدیریت اقتصاد خانواده استفاده کنیم؟