این موضوع که افراد برگزیده در شاخص آزمون سراسری به بهترین رتبه ها دست می یابند نشان می دهد که به اندازه ای از استعداد و توانایی برخوردار بوده اند که توانسته اند به تمامی گزینه های آزمون پاسخ دهند....

 
 پزشکی یا بیوتکنولوژی دانشگاههای تهران، برق صنعتی شریف،‌ حقوق تهران یا شهید بهشتی، طراحی صنعتی و مجسمه سازی دانشگاه تهران و ... انتخاب اول برترینهای کنکور 89 برای ادامه تحصیل در دانشگاه است.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود اشکالات فراوانی که به آزمونهای سراسری در ایران وارد است اما با این حال تنها گزینه سنجش ورود به دانشگاههای کشور این آزمون است.

این موضوع که افراد برگزیده در شاخص آزمون سراسری به بهترین رتبه ها دست می یابند نشان می دهد که به اندازه ای از استعداد و توانایی برخوردار بوده اند که توانسته اند به تمامی گزینه های آزمون پاسخ دهند.

رتبه های برتر کنکور بر اساس شناختی که در مدت زمانی کوتاه از دانشگاههای کشور بدست آورده اند، میزان علاقمندی خود و همچنین نگاه جامعه به رشته های پرطرفدار در دایره کوچکی از رشته ها قدم می گذارند و با انتخاب آن رشته ها سرنوشت چند سال آینده خود را رقم می زنند.

در گفتگو با این رتبه های برتر میزان علاقمندی آنها به رشته ها و دانشگاههای آنها بیان شده است و اینکه در مسیر دشوار موفقیت در کنکور چه عواملی برای آنها موثر بوده اند.

رتبه اول کنکور علوم انسانی: حقوق تهران یا شهید بهشتی را انتخاب می کنم


"پگاه پزشکی قهفرخی" رتبه اول گروه آزمایشی علوم انسانی کنکور 89 در گفتگو با مهر با تاکید بر این نکته که رشته حقوق را برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب می کند گفت: دانشگاههای تهران و شهید بهشتی گزینه های انتخابی من برای ادامه تحصیل هستند.

وی که از شهر همدان در کنکور سراسری شرکت کرده است افزود: یکی از اهداف من از بیشتر درس خواندن و کسب رتبه بالاتر در کنکور، تحصیل در دانشگاههای شهر تهران به دلیل بهره مندی از امکانات آموزشی بیشتر بود از این رو یکی از دانشگاههای شهر تهران را برای ادامه تحصیل در نظر دارم.

نفر اول گروه آزمایشی علوم انسانی کنکور 89 در خصوص عواملی که در موفقیت وی نقش داشته اند می گوید: تنها در آزمونهای آمادگی کنکور که از سوی برخی از موسسات برگزار می شد، شرکت کردم.

وی خاطرنشان می کند: در حال حاضر ادامه تحصیل در کشور را ترجیح می دهم و برنامه ای برای ادامه تحصیل در خارج از کشور ندارم.

نفر سوم کنکور علوم انسانی: حقوق یا روانشناسی تهران یا شیراز را انتخاب می کنم


"سیده فاطمه زبرجد" نفر سوم گروه آزمایشی علوم انسانی کنکور 89 درباره رشته و دانشگاه انتخابی خود به مهر گفت: رشته های حقوق یا روانشناسی دانشگاه تهران و یا شیراز را برای ادامه تحصیل درنظر دارم. البته در این موفقیت شرکت در برخی کلاسهای آمادگی کنکور نیز تاثیر گذار بوده است.

زبرجد که از شهر شیراز در کنکور شرکت کرده، تاکید کرد که هیچ برنامه ای برای ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور ندارد.

نفر اول کنکور هنر: طراحی صنعتی و مجسمه سازی دانشگاه تهران را انتخاب می کنم


در این میان پگاه واعظی نفر اول  کنکور گروه هنر رشته های طراحی صنعتی و مجسمه سازی دانشگاه تهران را به عنوان رشته های دانشگاهی خود اعلام کرد و درباره شرکت در کلاسهای کنکور به مهر گفت: من تنها در یک سری از دروس تخصصی در کلاسهای آمادگی کنکور شرکت می کردم و ترجیح می دهم در کشور خودم ادامه تحصیل داشته باشم.

نفر اول کنکور تجربی: پزشکی تهران یا همدان را انتخاب می کنم


"راضیه خزایی" نفر اول گروه آزمایشی علوم تجربی کنکور سراسری 89 که از شهر همدان در کنکور شرکت کرده است به مهر گفت: رشته پزشکی را انتخاب می کنم اما اینکه در کدام دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهم هنوز مردد هستم. میان انتخاب دانشگاه تهران و همدان تردید دارم چرا که دانشگاه همدان را هم دانشگاه خوبی می دانم.

وی در مورد عواملی که در موفقیت وی موثر بوده اند، یادآور شد: من از رشته ریاضی به تجربی تغییر رشته داده ام و از همین رو در کنکورهای آزمایشی برخی از موسسات شرکت کردم.

خزایی درباره ادامه تحصیل در ایران گفت: زمانی که رشته ریاضی می خواندم مایل بودم که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور هم بروم اما اکنون می دانم که پزشکی در ایران بسیار پیشرفت کرده و امکان ادامه تحصیل در این رشته در داخل بهتر فراهم است.

رتبه دوم کنکور تجربی: قطعا به دانشگاه تهران می آیم یا در پزشکی یا بیوتکنولوژی


"مهرناز شهسواری پور" از سیرجان در کنکور شرکت کرده و توانسته است به رتبه دوم کنکور گروه علوم تجربی دست پیدا کند. وی نظر متفاوتی با سایر دوستان خود دارد و انتخاب اول وی بیوتکنولوژی است.

وی که رشته پزشکی را هم مد نظر دارد گفت: هنوز بین انتخاب بیوتکنولوژی و پزشکی تردید دارم اما قطعاً دانشگاه تهران را انتخاب می کنم.

وی که با دارا بودن خواهر و برادری پزشک و دندانپزشک از تجربه آنها در این انتخاب رشته بهره می گیرد افزود: اگر شرایط تحصیل در ایران فراهم باشد هیچ جای دیگری نخواهم رفت.

شهسواری پور یادآور شد: در خانه تست کار می کردم و برای آزمونهای خود از یکی از موسسات که در این زمینه فعال است، استفاده می کردم.

 رتبه سوم کنکور تجربی: پزشکی یکی از دانشگاههای تهران را انتخاب می کنم


داود جهانسوز رتبه سوم گروه علوم تجربی که از نوشهر در کنکور شرکت کرده است عامل موفقیت خود را درس خواندن دانست و گفت: هر دانش آموزی از آزمونها و برنامه ریزی ها استفاده می کند اما من تنها در حد دو آزمون از این امکان استفاده کردم و کلاس یا معلم خصوصی نداشتم.

وی همچون دیگر نفرات برتر در گروه علوم تجربی، رشته پزشکی را در یکی از دانشگاههای شهر تهران انتخاب اول خود می داند.

نفرات دوم و سوم کنکور ریاضی: رشته برق دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب می کنیم

به گزارش مهر، نفرات دوم و سوم کنکور سراسری در گروه ریاضی هر دو در یک دبیرستان در تهران تحصیل کرده اند. هر دوی این نفرات مایل هستند که در رشته برق دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهند.

"حمیدرضا عباسپور آزاد" نفر دوم کنکور ریاضی به مهر گفت: هنوز تصمیم قطعی نگرفته ام اما همه می گویند بهترین رشته برق در دانشگاه شریف است. من از آزمون های مدرسه خودم استفاده کردم و تنها دو بار در آزمون های یکی از موسسات شرکت کردم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر برنامه ای برای تحصیل در خارج از کشور ندارم چرا که اول درس خواندم که دانشگاه قبول شوم.

اما "فریبرز صالحی" نفر سوم کنکور ریاضی نظر متفاوتی دارد و معتقد است که دانشگاههای ایرانی می توانند سکوی پرتاب به دانشگاههای بزرگ و معتبر در خارج از کشور شوند.

صالحی گفت: من کلاس کنکور نرفتم اما تنها در سه آزمون یکی از موسسات شرکت کردم.

وی اضافه می کند: دانشگاههای داخل کشور اگر امکانات خوبی داشته باشند در اولویت انتخاب هر دانش آموز موفقی است. البته به هر حال دانشگاههای خوب داخل کشور می تواند سکوی پرتابی برای دانشگاههای خوب خارجی باشد.

به گزارش مهر، به نظر می رسد برترینهای کنکور در گروههای آزمایشی علوم تجربی، ریاضی و انسانی به ترتیب رشته های پزشکی، برق و حقوق را در اولویت انتخاب خود قرار داده اند.
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:farsnews.com