بسیاری از جرم شناسان و صاحبنظران ، زندان خانگی با پابندهای الکترونیکی را که در کشورهای مختلف کاربرد دارد بدیلی برای زندان می‌دانند.
 
به گزارش ایسکانیوز ،ایالت «بادن وورتمبرگ» آلمان این شیوه جدید مجازات را به بحث گذارده و خواستار دوره چهارساله آزمایشی طرح مورد نظر شده است. معمولا متهمان یا مجرمانی وارد زندان می‌شوند که کسی آنان را نمی‌شناسد.در زندان روابطی خاص برقرار است که بسیاری نمی‌دانند. کارشناسان اروپایی می گویند تاثیر زندان بر تربیت بهتر افراد ثابت نشده و نظریه های گوناگونی در این زمینه مطرح است.سرانجام این که تلاش بسیاری از مدیران زندان‌های مختلف در بهبود شرایط راه به جایی نبرده است.
در چنین شرایطی‌ است که می‌توان گفت اگر زندانبانان موفق شوند پس از دوران محکومیت از یک مجرم ، انسانی اجتماعی بپرورند شاهکار کرده‌اند.به همین خاطر است که بسیاری می‌گویند زندان نه تنها تاثیر مثبتی بر زندانیان ندارد بلکه شخصیت آنان را منهدم می‌کند و آنچه از محبت و دوستی هنوز در مددجویان موجود است در گذران سلول از بین می‌رود.
بسیاری از کارشناسان بر این نظرند که زندان نه تنها بدترین راه تربیت انسان‌هاست بلکه گران‌ترین نوع آن نیز به شمار می آید.گزارش ایسکانیوز می افزاید ، در چنین شرایطی فراوانند کسانی که به دنبال بدیلی برای جایگزین کردن زندان هستند.موضوع زندان خانگی به همراه پابندهای الکترونیکی ، بدیلی‌ است که به تازگی در «بادن وورتمبرگ» آلمان به بحث گذاشته شده است و مجلس ایالتی درباره استفاده از آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.بدین ترتیب در آینده ، بعضی زندانیان حق خواهند داشت در خانه‌های خود بمانند به شرطی که پابند‌های الکترونیکی استفاده کنند و مکان آنها از راه دور کنترل شود.البته فقط زندانیانی می‌توانند از این فرصت استفاده کنند که مثلا نتوانسته‌اند جریمه مالی خود را بپردازند ؛ یا زندانیانی که پیش از پایان دوران محکومیت با پابندهای الکترونیکی از زندان آزاد می‌شوند تا مشخص شود در شرایط خارج از بند ، چه رفتاری دارند. منتقدان به زندان خانگی با پابندهای الکترونیکی بر این نظرند اجرایی‌شدن چنین مجازاتی سبب خواهد شد تا تنها افرادی که وضعیت مالی مناسب‌تری دارند از زندان خارج شوند و افرادی با وضعیت مالی نامناسب همچنان در بند بمانند.فقط کسانی می‌توانند از زندان خانگی با پابندهای الکترونیکی استفاده کنند که خانه ، تلفن و کار داشته باشند.
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:iscanews.com