در روزهايی كه به‌دليل حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری، اقتصاد كشور دچار خواب شده و اكثر فعاليت‌های اقتصادی متوقف شده است، قيمت مواد غذايی هر روز افزايش می‌يابد.
 
نفس مردم به‌دلیل گرانی اجناس ضروری و به‌خصوص مواد غذایی گرفته شده است. در روزهایی كه به‌دلیل حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، اقتصاد كشور دچار خواب شده و اكثر فعالیت‌های اقتصادی متوقف شده است، قیمت مواد غذایی هر روز افزایش می‌یابد و از این رو، پر كردن سفره‌ها، به چالشی سخت برای قاطبه مردم تبدیل شده است.
به گزارش ایلنا، نزدیكی ماه مبارك رمضان كه همیشه به‌طور سنتی در گران كردن قیمت مواد غذایی نقش موثری داشته است نیز مزید بر علت شده تا تامین معاش روزانه مردم كاری سخت شود.
افزایش قیمت گوشت قرمز و سفید
در روزهای اخیر قیمت گوشت قرمز و مرغ به ترتیب 15 و 10 درصد افزایش یافته است، این در حالی است كه مطابق روال هر ساله، از چندی پیش مسؤولان بخش بازرگانی و كشاورزی از اجرای طرح‌های ویژه برای افزایش عرضه و نظارت بر بازار خبر می‌دهند اما در روزهای اخیر قیمت گوشت قرمز و مرغ افزایش یافته است.
با این روند، قیمت هر كیلو گوشت ران گوسفندی به 13 هزار و 500 تومان و قیمت هر كیلو گوشت شقه گوسفندی به 10 هزار و 800 تومان افزایش یافته است. این در حالی است كه قیمت این فرآورده‌ها در 2 هفته گذشته به‌ترتیب 12 هزار تومان و 9 هزار و 800 تومان بوده است.
همچنین قیمت گوشت گوساله نیز با افزایش هزار تومانی به 9 هزار و 500 تومان در هر كیلو افزایش یافته و هر كیلو گوشت مخلوط چرخ كرده نیز در قصابی‌های سطح شهر به قیمت 8 هزار و 500 تومان به مصرف‌كنندگان عرضه می‌شود. قیمت این فرآورده‌ها در هفته‌های گذشته نیز به‌ترتیب هر كیلو 8 هزار و 500 تومان و 7 هزار و 500 تومان بوده است.
بسیاری از فروشگاه‌های سطح شهر از كمبود و عرضه اندك گوشت گوسفندی توسط كشتار‌گاه‌ها ابراز نارضایتی كرده و معتقدند افزایش صادرات دام زنده به كشورهای همجوار به‌ویژه كشورهای عربی مانند عراق موجب كاهش عرضه و افزایش قیمت گوشت گوسفندی شده و این امر افزایش قیمت هر كیلو گوسفند زنده از 4 هزار به 4هزارو 800 تومان را به‌دنبال داشته است.
همچنین بنابر آمار بانك مركزی، قیمت انواع گوشت گاو و گوساله در بازار تهران نسبت به ماه گذشته، رشد یافته است. گوشت گوسفندی كه تیر ماه 10 هزار و 770 تومان به فروش می‌رفت، طی آمار بانك مركزی در اوایل مرداد ماه حدود هزار تومان گران شده و به 11 هزار و 750 تومان رسیده است. قیمت گوشت گاو با 600 تومان افزایش به 9300 تومان رسیده است.
مردم مرغ گران نخرند
از سوی دیگر، در حالیكه معاون امور دام جهاد كشاورزی استان تهران اعلام می‌كند كه امور دام استان تهران هیچ مشكلی در تولید ندارد و با نزدیك شدن به ماه رمضان قیمت مرغ كاهش خواهد یافت، بازار به توصیه‌های وی توجه خاصی نداشته است.
محمد كاظم نجاتی در رابطه با افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر تا مرز كیلویی 4 هزار تومان، می‌گوید: "مردم نباید مرغ‌هایی با قیمت بالا خریداری كنند، زیرا در حال حاضر در سطح استان تهران و همچنین سایر استان‌ها مرغ با قیمت 2 هزار و 50 تومان برای مصرف كننده توزیع شده است". وی همچنین برخلاف نظر سایر كارشناسان، از نزدیكی ماه مبارك رمضان ابراز خوشحالی می‌كند و معتقد است: "قیمت مرغ تا حد خیلی زیادی كاهش خواهد یافت، زیرا در حال حاضر شركت پشتیبانی امور دام مرغ منجمد را با شرایط ویژه توزیع می‌كند و تعاونی‌ها می‌توانند با مراجعه به این مركز با قیمت‌های خیلی مناسب مرغ را خریداری كنند". نجاتی یادآور می‌شود: "مرغ در حال حاضر با قیمت 2 هزار و 500 تومان در میادین تره‌وبار عرضه می‌شود اما به زودی با قیمت بسیار پایین‌تر مردم می‌توانند مرغ منجمد و تازه خریداری كنند".
وی در پاسخ به علت افزایش یك باره گوشت مرغ می‌گوید: "علت اصلی این گرانی‌ها در روزهای اخیر سفرهای مردم بوده كه عده‌ای از این مساله سوءاستفاده كردند و قیمت گوشت مرغ را بالا برده‌اند، اما از مردم خواهش می‌كنیم با قیمت بالا مرغ نخرند و تنها از مراكز توزیع تحت نظر سازمان و یا میادین تره‌بار اقدام به خرید مرغ كنند".
گوشت مرغ از مرز 3 هزار تومان هم گذشت
به‌نظر می‌رسد پیش‌بینی قبلی برخی دست اندركاران تولید و عرضه مرغ مبنی بر افزایش قیمت این فرآورده در ماه مبارك رمضان به‌دلیل محقق نشدن ابزارهایی مانند پرداخت تسهیلات لازم به اتحادیه‌های ذیربط نیز اكنون محقق شده است؛ به‌نحوی كه طی روزهای اخیر قیمت هر كیلو گوشت مرغ تازه در فروشگاه‌های سطح شهر با افزایش 200 تا 300 تومانی از 2 هزار و 700 تومان در هفته‌های اخیر، اكنون به 3 هزار تا 3 هزار و 300 تومان در هر كیلو افزایش یافته است.
همچنین مطابق آمار بانك مركزی، گوشت مرغ با افزایش بی‌سابقه 25 درصدی از كیلویی2250 تومان در تیر ماه به 2830 تومان در مرداد ماه رسیده است.
رشد نرخ قیمت با وجود افزایش واردات گوشت قرمز
تازه‌ترین آمار گمرك ایران حاكی از افزایش واردات گوشت قرمز در 4 ماهه نخست امسال و همزمان با فصل عرضه گوشت قرمز تولید داخل به بازار است.
براساس این آمار در مدت مذكور 28 هزار تن گوشت قرمز به ارزش 113 میلیون دلار به كشور وارد شده كه این واردات در مدت مشابه سال گذشته 19 هزار و 943 تن به ارزش 66 میلیون و 903 هزار دلار بوده و نشانگر افزایش واردات بی‌رویه گوشت قرمز است.
خیز دوباره قیمت مواد غذایی در بازار
تازه‌ترین آمارهای بانك مركزی از قیمت مواد غذایی نیز نشان می‌دهد كه از اوایل مرداد ماه قیمت انواع لبنیات، مواد پروتئینی و میوه و سبزیجات رو به گرانی نهاده‌اند.
همچنین با وجود رشد 220 درصدی واردات برنج در 3 ماهه اول سال‌جاری كه به گفته میركاظمی برای حمایت از مصرف‌كننده و به بهانه تنظیم بازار صورت گرفته است، شاهد كاهش قیمت برنج در مراكز فروش نبوده و حتی قیمت برنج وارداتی در یك ماه اخیر اندكی افزایش یافته است.
متوسط هر كیلوگرم برنج وارداتی در اوایل تیر ماه 1750 تومان بود كه اوایل ماه جاری به 1800 تومان رسیده و برنج داخلی نیز طی این مدت اندكی گران شده است.
در بازار تهران، افزایش قیمت تخم‌مرغ قابل توجه است و قیمت هر شانه تخم‌مرغ در هفته ابتدایی مرداد ماه به 2800 تومان افزایش یافت، در حالیكه در تیر ماه قیمت آن كمتر از 2650 تومان بود.
گرانی در بازار میوه‌جات نیز به چشم می‌خورد و قیمت میوه‌هایی مثل سیب، پرتقال، زردآلو، گیلاس و هلو تا 14 درصد افزایش پیدا كرده است. البته آلو، شلیل، شبرنگ، انگور، طالبی و هندوانه ارزان شده و در بازار سبزیجات، قیمت خیار، گوجه‌فرنگی، كدوسبز، پیاز و سبزی‌های برگی نسبت به تیر ماه افزایش پیدا كرده است.
افزایش قیمت محصولات لبنی
در بین محصولات لبنی، افزایش 2 درصدی قیمت ماست و رشد 3 درصدی قیمت پنیر جالب توجه است. قیمت چای وارداتی نیز به‌طور میانگین نسبت به تیر ماه اندكی افزایش پیدا كرده است. در مرداد ماه نسبت به تیر ماه، قیمت قند و شكر، حبوبات و بعضی سبزیجات نیز كاهش پیدا كرده است.
بی‌برنامگی علت افزایش قیمت‌هاست
رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران از افزایش 2 برابری قیمت میوه نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد.
حسین مهاجران می‌افزاید: "عدم ذخیره‌سازی و توزیع مناسب در روزهای پایانی سال گذشته و ایام عید، سرمازدگی گسترده در میوه‌ها در اوایل سال جاری و عدم برنامه‌ریزی مناسب از عمده دلایل افزایش قیمت میوه‌ها در سال جاری است". مهاجران همچنین از افزایش مجدد قیمت میوه به میزان 200 تا 300 تومان در ایام شعبانیه خبر داد و می‌گوید: "بازار میوه به دلیل تقاضای بسیار در روزهای شعبانیه بار دیگر با افزایش قیمت مواجه شد".
افزایش 50 درصدی قیمت شكر
افزایش 50 درصدی قیمت شكر در دو ماه اخیر نیز مردم و واحدها را تحت فشار قرار داده است.
جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن شیرینی و شكلات با بیان این مطلب می‌گوید: "قیمت شكر در دو ماه گذشته افزایش زیادی داشته و از حدود 500 به 730 تومان رسیده است". وی با بیان این كه با توجه به آن كه حدود 25 درصد از قیمت تمام شده محصولات شیرینی و شكلات را قیمت شكر به خود اختصاص می‌دهد و افزایش قیمت آن فشار زیادی را به صنعت وارد می‌كند، خاطرنشان می‌كند: "در مورد افزایش بی‌رویه قیمت شكر مكاتباتی را با وزارت بازرگانی، سازمان تعزیرات، سازمان حمایت، وزارت صنایع و معادن و دفتر رئیس‌جمهوری داشته‌ایم". وی تصریح می‌كند: "افزایش قیمت شكر در حالی است كه چندی پیش تولیدكنندگان شكر در وزارت بازرگانی تعهد كرده بودند كه پس از افزایش تعرفه، قیمت شكر را در بازار داخلی تثبیت كنند كه این اتفاق متاسفانه رخ نداد". مغازه‌ای درباره افزایش احتمالی قیمت محصولات شیرینی و شكلات به دنبال افزایش قیمت شكر می‌گوید: "در شرایط فعلی افزایش قیمت در دستور كار نیست؛ از طرفی ما به دنبال متعادل كردن قیمت شكر هستیم تا گرانی آن به مصرف كننده شیرینی و شكلات منتقل نشود". وی ادامه می‌دهد: "سال 1384 نیز كه چنین بحرانی روی داده بود، حدود 15 هزار تن شكر را به صورت امانی از وزارت بازرگانی تحویل گرفتیم و با تقسیم آن بین واحدها بحران به‌وجود آمده را پشت سر گذاشتیم".
واكنش احتمالی از نوع مسؤولانه
البته واضح است زمانی كه در اوج گرانی قیمت مرغ، مسؤولان مردم را به نخریدن دعوت می‌كنند، و بانك مركزی نیز هر روز از پایین آمدن دوباره تورم در كشور خبر می‌دهد، واكنش احتمالی مسؤولانه در برابر افزایش قیمت سایر مواد غذایی نیز تكذیب خواهد بود، آن چنانكه در اوج گرانی‌های اسفند ماه، معاون وزیر بازرگانی تمامی اخبار مربوط به افزایش قیمت‌ها را تكذیب كرد.
محمد صادق مفتح در روزهایی كه طی چند روز، قیمت گوشت گوسفندی بین 1000 تا 1500 تومان، گوشت گاو 500 تا 1000 تومان و مرغ 300 تا 500 تومان افزایش یافته بود، گفت: "روند كاهش قیمت کالاها در کشور ادامه خواهد داشت و ماه‌های آینده نیز این روند ادامه دارد".
مفتح همچنین آن روزها اعلام كرد: "بالای 75 هزار تن ذخیره مرغ در وزارت جهاد و كشاورزی وجود دارد و هیچ دلیلی برای افزایش قیمت مرغ در آینده وجود ندارد"، آینده‌ای كه معلوم نیست چه روزی نصیب ایرانیان خواهد شد.
 
 
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
 
www.seemorgh.com/news
 
منبع:ilna.ir