صفحات نيازمندی روزنامه ها پر ازستون های مختلف است و هر صفحه را که باز می کنی، آگهی های جالبی ديده می شود.

 

اهمیت چهره و اندام برای خانم ها در مشاغلی که برای جذب مشتری نمی توانند کاری از پیش ببرند و باید دست به دامن صورت زیبای زنان و دختران جوان شوند، حرف اول را می زند. قد و وزن و زیبایی فاکتورهایی است که از پشت تلفن مشخص نمی شود و ملاقات حضوری می طلبد.

صفحات نیازمندی روزنامه ها پر ازستون های مختلف است و هر صفحه را که باز می کنی، آگهی های جالبی دیده می شود که حتی به ذهن آدم هم نمی رسد، از آموزش و استخدام گرفته تا خرید و فروش هر چیزی که بتوان آن را خرید و فروش کرد!

این روزها هم بازنشستگان و افراد بیکار وجویای کار و اخراجی وهم صاحبان مشاغل برای استخدام نیروهای مورد نیاز خود و هم بسیاری از مردم عادی برای کارهای مختلف( مثل فروش لوازم خانه ، خرید و فروش ماشین، خرید و فروش و اجاره مسکن و هزار ویک مدل کار دیگر) از صفحات نیازمندی ها سود می برند.

اول باید شما را ببینیم!

 صفحات استخدام به علت وجود معضلی به نام بیکاری آمار بازدیدکنندگانش بسیار بالاست، درمیان مشاغل مختلفی که برای استخدام، آگهی می دهند، منشی گری به علت عمومیت و عدم نیازمندی به تخصص ویژه، زنگ خورهای بالایی دارد و تلفن هایش همیشه اشغال است...

این شغل انواع مختلفی چون منشی مطب، منشی مدیرعامل، منشی در منزل، منشی جوابگوی تلفن، آشنا به کامپیوتر، آشنا به زبان، آشنا به حسابداری، منشی حقوقی، منشی املاک و منشی گوناگون! دارد.


برای کسب اطلاعات با چند تا از آنها به عنوان نمونه تماس گرفتیم . در بیشتر موارد اطلاعاتی در خصوص ساعت کاری و نوع کار داده شد و باقی قضایا به جمله " باید حضوری تشریف بیاورید" ختم شد که احتمالا به منظور دیدن اندام و چهره و بررسی فن بیان و روابط عمومی است...


این موضوع یعنی اهمیت چهره و اندام برای خانم ها در مشاغلی که برای جذب مشتری نمی توانند کاری از پیش ببرند و باید دست به دامن صورت زیبای زنان و دختران جوان شوند، حرف اول را می زند. قد و وزن و زیبایی فاکتورهایی است که از پشت تلفن مشخص نمی شود و ملاقات حضوری می طلبد. گاهی از میان همین مشاغل، اتفاقات ناخوشایندی صورت می گیرد که تبعات سوء آن، تنها دامن مسببان آن را نمی گیرد، بلکه خانواده ها و افراد زیادی را درگیر می کند و گاهی به فجایعی ختم می شود که هم من می دانم و هم شمای خواننده!

در بسیاری از این تلفن ها، در قبال کارهای متوسط، حقوق های خیلی پایینی در نظر گرفته می شود و گاهی به دلایلی که عقل نمی پذیرد، حقوق و مزایا بی جهت بالاست! و ما نمی دانیم راز این اختلاف چیست!

حقوق = ماهی 20 هزار تومان


با یک آگهی منشی در منزل تماس گرفتم و آقایی خسته گوشی را برداشت. پیش شماره منزل ما را پرسید و گفت: شماره شما چاپ می شود و شما از منزل جوابگوی تلفن های ما می شوید. از 9 صبح تا 7 عصر ، کار هم تعمیرات لوازم خانگی است. از حقوق که پرسیدم گفت:20 هزار تومان، فکر کردم اشتباه شنیده ام، دوباره پرسیدم اما همان جواب را شنیدم .پرسیدم : به نظر شما ماهی 20هزار تومان یه کمی زیاد نیست؟ و جوابی شنیدم که ربط چندانی به سوال ما نداشت، آقا گریز زدند به فلان سازمان که آنها اگر 50 تومان می دهند، به این خاطر است که... ما که سر درنیاوردیم از توجیه این بنده خدا!

تلفن بعدی به یک دفتر تشریفاتی در شهرک غرب بود که خیلی لطف کردند و ماهی 150 تومان را برای 10 صبح تا 7 عصر درنظر گرفتند.


داشتم به این فکر می کردم که برای این همه تلفن و حرف زدن، 150 تومان می ارزد یا نه، که چشمم به آگهی دیگری در خصوص بیمه افتاد. زنگ که زدم گفت از 30/8 صبح تا 6 عصر برای بازاریابی خدمات ایمنی است و ماهی 400 تومان می دهند و بیمه هم دارد که نمی دانم حرف هایش چقدرمستند بود، این همه فاصله حقوق برای کاری یکسان شاید توجیهی داشته باشد که ما نمی دانیم!

برای یک آگهی نه تحصیلات ، نه تخصص ، نه سن، و نه حتی قیافه! ملاک نبود، فقط خانمی باشد که در مناطق 15 تا 19 شهرداری تهران ساکن باشد. پایه حقوق 300 هزار تومان و 10درصد پورسانت قرارداد و بدون بیمه.

این روزها که به مدرک لیسانس و فوق لیسانس به زور ماهی 300 تا 400 هزار تومان می دهند، برای مشاغلی که حتی مدرک دیپلم هم از جوینده کار نمی خواهند، حقوق 400 تومان منطقی به نظر نمی رسد.

صاحبان آگهی ها دنبال چه جور آدمی می گردند؟


اما آنچه در این جا به ذهن می رسد، این است که چه کسانی به دنبال کارهایی مثل منشی گری می روند؟ در جواب باید گفت شاید خیلی از دختران جوان برای سرگرمی و تفریح و درخانه نماندن به سراغ این مشاغل می روند، دخترانی که خیلی هایشان تحصیلات آکادمیک ندارند ولی شرایط ظاهری مناسب و فن بیان قوی ای دارند که می توانند از پس کار برآیند.

خیلی از زنان وحتی دختران کم سن و سال برای کمک خرجی خانواده به این شغل رومی آورند، وقتی چرخ زندگی نچرخد و در خرج روزانه و مایحتاج زندگی بمانی، ناگزیر به سمت کارهایی می روی که نیاز به تخصص خاصی ندارند اما خیلی از آنها هم به تخصص نیاز دارند مانند آشنایی با کامپیوتر و زبان و حسابداری که قطعا کار را برای افرادی که به این تخصص ها آشنایی ندارند، سخت می کند.


تعدادی هم برای اینکه بخواهند ازشانس های خود استفاده کنند و مثل شخصیت های فیلم هایی که رنگ تلخ واقعیت دارند، به آینده ای بیندیشند که مافوق و رئیسشان برای آنها رقم می زند، به این سمت متمایل می شوند. به همین خاطر به خیلی از جاها که برای انجام کار می روی، با چهره ها و حرکاتی مواجه می شوی که اصلا انتظارش را نداری، آرایش مو و صورت، اندام های تراشیده در لباس های مد روز آنها ذهنت را برای چند دقیقه به جایی می برد که نباید برود!


خیلی ها هیچ کدام از این انگیزه ها را ندارند و برای اینکه پول لباس و گردش و خرید لوازم مورد علاقه خود را دربیاورند، کار می کنند چرا که این روزها برای خوب گشتن و خوب پوشیدن و خوب خرج کردن و از قافله خوش گذرانی جا نماندن، باید کار کنی.

هرکس برای هدفی زندگی می کند، کار می کند و پول درمی آورد که مهمترینش همان گذران امورات است و خرج و خوراک روزانه اما آنچه در این میان مهم است، روزی حلال است که متاسفانه این روزها قسمت خیلی ها نمی شود...
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:bornanews.com