ارتش آمريكا در آيين‌نامه رزمی خود در سال 1955 تعريفی جالب از جنگ روانی در عرصه بين‌المللی ارائه كرده است.

 

به گزارش خبرنگار "سرویس فضای مجازی" خبرگزاری فارس، ابوالفضل صدقی، مدیر گروه تاریخ و روابط خارجی معاونت پژوهشی مركز اسناد انقلاب اسلامی در یادداشتی نوشت: جنگ روانی استفاده دقیق و طراحی شده از تبلیغات و دیگر اعمالی است كه منظور اصلی آن تأثیرگذاری بر عقاید، احساسات، تمایلات و رفتار دشمن، گروه بی‌طرف و یا گروه دوست است به نحوی كه پشتیبانی برای برآوردن مقاصد و اهداف ملی باشد.
بر این اساس ایالات متحده از جنگ روانی به عنوان ابزاری مهم در جنگ‌های مدرن از آن بهره گرفته است و تلاش كرده از طریق سایت‌های خبری، مطبوعات، خبرگزاری‌ها، رادیوها و تلویزیون‌ها برای تأثیرگذاری روانی بر مردم، احزاب، سیاست‌مداران، گروه‌ها و سازمان‌ها استفاده كند. از بین بردن امید نزد مخاطبان كشور هدف، بی‌اعتمادی نسبت به رهبران، شكاف در بین جامعه هدف و ایجاد هراس از تنبیه نظامی نزدیك از مهمترین هدف‌های جنگ روانی می‌باشد.
سانسور، تحریف، ساختن یك یا چند دشمن فرضی، محك زدن، ادعا به جای واقعیت، اغراق، تفرقه، ترور شخصیت، شایعه و ماساژ پیام كه «آلوین تافلر » در كتاب‌های خود به آن اشاره كرده از جمله مهمترین راهبردهای اساسی جنگ روانی به شمار می‌رود.
هم‌زمان با ارایه بسته پیشنهادی جدید گروه 1+5 به جمهوری اسلامی ایران رسانه‌های غربی و به ویژه آمریكایی ـ صهیونیستی بر اساس سیاست چماق و هویج جنگ روانی جدیدی را بر علیه ایران آغاز كردند.
مقاله «سیمورهرش» در مجله نیویوركر مبنی بر اختصاص 400 میلیون دلار كاخ سفید برای گسترش عملیات‌های زمینی بر علیه ایران آغاز ماجرا بود.
«شائول موفاز» وزیر ایرانی‌زاده رژیم صهیونیستی از اقدام نظامی بر علیه ایران سخن گفت و تأكید كرد: "ایران جهان را می‌فریبد زمانی می‌خرد به هر ترتیبی كه شده می‌خواهد ایام پایانی ریاست جمهوری جورج بوش را به سلامت بگذراند."
به دنبال آن 100 جنگنده ـ بمب‌افكن اسراییلی با مانور بر فراز یونان عملیات حمله به ایران را شبیه‌سازی كردند كه تمامی رسانه‌های غربی با آب و تاب تمام آن را مخابره كردند و همگی از حمله قریب‌الوقوع به تأسیسات هسته‌ای ایران خبر دادند.
«شبنای شاویط» رئیس اسبق موساد در یك سخنرانی در برابر صدها اسراییلی در شهر «بئوشبع» در جنوب اسرائیل گفت: "ایران ظرف یك سال به نقطه غیرقابل بازگشت در طرح‌های هسته‌ای خود می‌رسد".
پایگاه خبری وای‌نت وابسته به روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: "ایران قبل از آنكه سیستم پدافند روسی اس ای 20 را دریافت دارد باید اسراییل كار را یكسره كند".
این عملیات روانی گسترده تا آزمایشات موشكی جدید ایران به شدت ادامه داشت كه بعد از آن تا حدود زیادی فروكش كرد.
«فولكراشتانسل» مدیر كل امور سیاسی وزارت خارجه آلمان گفت: "به آمریكا اجازه نمی‌دهیم برای حمله به ایران از خاك ما استفاده كند."
این در حالی بود كه خانم «مركل» صدراعظم آلمان در حاشیه اجلاس گروه هشت در ژاپن از پاسخ به خبرنگاران درباره پرونده‌ هسته‌ای ایران طفره رفته بود.
هم زمان رسانه‌های روسیه از فروش تسلیحات نظامی به ایران در صورت حمله نظامی به این كشور خبر می‌دادند.
دكتر محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به جنگ روانی دشمن در نامه‌ای به سران گروه هشت گفت: قدرت آمریكا در حال افول است و در یك مصاحبه مطبوعاتی در مالزی بیان داشت: آمریكا و اسرائیل جرأت حمله نظامی به ایران را ندارند".
شواهد و قراین زیادی وجود دارد كه نشان می‌دهد تهدیدات اسرائیل و آمریكا تنها یك جنگ روانی است و سخنان دكتر احمدی‌نژاد با واقعیت نزدیكتر است؛ در اینجا تنها به بخشی از این شواهد اشاره می‌كنیم:
روزنامه ساندی تلگراف به نقل از منابع پنتاگون نوشت: "بدنبال دیدار دریاسالار مایكل مولن رییس ستاد كل ارتش آمریكا از اسراییل و گفتگو او با مقامات سیاسی و نظامی این نگرانی تقویت شده است كه اطلاعات محرمانه كافی و دقیق در مورد تأسیسات واقعی ایران و مكان آنها وجود ندارد و لذا مقامات آمریكا نگرانند كه حمله احتمالی با ناكامی رو به رو شود.
در دیدار «مایكل مولن» با مقامات اسراییلی چون ارتشبد «گابی اشكنازی» رئیس ستاد كل ارتش اسرائیل، «اهود باراك» وزیر دفاع اسرائیل و «اوهود اولمرت» نخست‌وزیر مشخصات پایگاه‌های هسته‌ای ایران مورد ارزیابی قرار گرفت.
«مایكل مولن» در این سفر عواقب بد حمله به ایران را گوشزد كرد و گفت: "این منطقه به خودی خود به شدت بی‌ثبات است و باید از هر گامی كه چالش خطرناك محسوب شود و آن را بی‌ثبات‌تر كند پرهیز كرد."
ژنرال «كویر واسر» مقام پیشین سازمان اطلاعات نظامی اسراییل در سخنانی كه تأیید كننده حرف‌های دكتر احمدی‌نژاد می‌شود بیان داشت: "دیگران آرزو می‌كنند اسرائیل كار را یكسره كند و خود شهامت آغاز اقدام لازم را ندارند."
ژنرال «ایتان بن الیاهو» از فرماندهان نیروی هوایی اسراییل در سخنرانی در یكی از مؤسسات پژوهشی رژیم صهیونیستی گفت: "اگر اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله كند باید خود را برای 20 روز حملات موشكی از سوی ایران، سوریه، حزب‌الله و حماسی آماده كند و این در حالی است كه به رغم او ممكن است 5 هزار فروند موشك كاتیوشا از سوی حزب‌الله در جنوب لبنان اسرائیل را نشانه بگیرد "هم زمان فرمانده ستاد مشترك آمریكا هم گفت "از نظر او آمریكا نمی‌تواند این روزها جبهه سومی بعد از عراق و افغانستان بگشاید."
خبرگزاری رویتر نیز به تاكتیك‌های غیرمتعارف ایران در صورت حمله نظامی به ایران اشاره كرد و آنها را این چنین برشمرد:

1. عملیات حمله و گریز در خلیج‌فارس از طریق قایق‌های تندرو موشك‌انداز.

2. حمله موشكی به ناو آمریكا در منطقه و حوزه‌ی خلیج‌فارس.

3. تسهیل انتقال اسلحه به داخل عراق و استفاده از نیروهای ضد آمریكایی.

4. بی‌ثبات سازی افغانستان برای نیروهای ناتو.

5. حمله به اسرائیل از طریق متحدان منطقه‌ای ایران.

هفته‌نامه تایم هم در واكنش به حمله نظامی اسرائیل به ایران نوشت: "اگر حمله نظامی به ایران صورت گیرد ایران فورا صادرات نفت از خلیج ‌فارس را با شلیك یكی از موشك‌های چینی كرم ابریشم به یكی از تانكرهای نفت‌كش در تنگه هرمز و یا تأسیسات نفتی یكی از كشورهای عربی حوزه‌ خلیج‌فارس متوقف خواهد نمود كه این بدان معناست كه در بدترین شكل ممكن 17 میلیون بشكه از بازار نفت جهانی خارج خواهد شد.
باز شدن دست جنگجویان طرفدار ایران در عراق فاجعه‌ای چون عید سال 1968 ویتنام خواهد آفرید.
اسرائیل نمی‌تواند به ایران حمله كند و نبرد را به تنهایی كنترل كند آنها نیاز به این دارند كه ارتش كامل ایالات متحده را پشت سر خود ببینند بنابراین تا آن زمان اسرائیل تنها می‌تواند غرغر كند و آرزو كند تحریم‌ها بر علیه ایران كارگر افتد.
مجموعه این واقعیت‌ها موجب شد تا «تام‌كیسی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا، «برایان وینمن» سخنگوی پنتاگون، «رایان كروكر» سفیر آمریكا در عراق حمله نظامی به ایران را تكذیب كنند.
«مایكل هایدن» رئیس سازمان سیا (CIA) گفت: "نشانه‌ای در دست نیست كه ایران برنامه هسته‌ای برای ساخت بمب اتم را از سر گرفته باشد. اما اگر ایران مورد حمله قرار گیرد به حزب‌الله فشار وارد می‌كند تا واكنش نشان دهد رئیس سیا (CIA) افزود: "ضربه صادرات نفت مساوی استفاده از سلاح‌ هسته‌ای بوده و به زیان كشورهای مختلف از جمله آمریكا خواهد بود."
و به همین جهت سه نظامی چهار ستاره آمریكا دریادار «ویلیام فالون»، «جان ابی‌زید» و «آنتونی زینی» با حمله نظامی به ایران مخالفت كردند. مجموعه این شواهد وتراین به خوبی نشان می‌دهد كه حمله نظامی به ایران برخلاف حجم گسترده تبلیغات رسانه‌ای بیشتر جنگ روانی است تا تهدید واقعی.