60 درصد بانوان تبريزی از وضعيت فعلی آرايش زنان در فضای عمومی شهر راضی نيستند.
 
به گزارش واحد ارتباط با رسانه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، این نظرسنجی علمی به سفارش اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و توسط مركز افكار سنجی دانشجویان ایران شعبه تبریز وابسته به معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی انجام گرفته است.

براساس این گزارش، نتایج اجمالی حاصل از اجرای طرح «سنجش نگرش بانوان تبریز در خصوص موضوع حجاب و فرهنگ عفاف در كلانشهر تبریز» نشان می دهد كه بانوان تبریز در انتخاب لباس دارای استقلال نسبی بوده ،گرایش افراطی به مد نداشته و الگوپذیری اندكی از هنرپیشه ها و نظایر آن در كلانشهر تبریز دارند.

این گزارش می افزاید، 90درصد از بانوان اظهار داشته اند وقتی حجابشان كامل است احساس آرامش، راحتی و آزادی می كنند كه این امر نشانگر اعتقاد و الزام بانوان تبریزی به موازین شرعی در مقوله حجاب و پوشش است. اكثر پاسخگویان در این تحقیق علل عدم رعایت حجاب توسط برخی دختران و بانوان در سطح شهر را عواملی نظیر كم توجهی به ارزش های دینی، تغییر سلیقه ها و تقلید از فرهنگ غربی قلمداد كرده اند.

برپایه این گزارش، 75 درصد از پاسخگویان این نظرسنجی از چادر به عنوان پوشش ترجیحی خود در خانه در برابر نامحرم یاد كرده اند و بیش از 20درصد از روسری و مانتو استفاده می كنند.
همچنین اكثریت بانوان تبریزی پوشش هایی نظیر بلوز و دامن، بلوز و شلوار و بلوز و دامن و روسری را به عنوان پوشش نامطلوب ارزیابی كرده اند.

نتایج تحلیلی این نظرسنجی حاكی از مثبت و مطلوب بودن نگرش به فلسفه حجاب، منافع و كاركردهای آن در بین بانوان كلانشهر تبریز است.

براساس این گزارش، 95درصد از بانوان اعتقاد دارند پوشش زن باید برمبنای اعتقادات دینی باشد و 83 درصد نیز اعتقاد دارند لباس نامناسب دختران می تواند سلامت روابط را در فضای اجتماعی به خطر اندازد.

پاسخگویان همچنین تبلیغات شبكه های ماهواره ای، كم شدن كنترل خانواده ها بر فرزندان خود، عدم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب توسط مسئولان ذیربط، الگو پذیری از هنرپیشه های سینما و رسانه های گروهی، و افزایش تعداد فروشگاه ها ی لوازم آرایشی را از جمله عوامل مهم گرایش زنان به آرایش و كاهش سن استفاده از لوازم آرایشی در بین دختران تبریز دانسته اند.
سایر مطالب:
گزارش از مشكلا‌ت نخستين بوستان زنان در تهران‌
جامعه از اختلالات جنسی رنج می برد
تغییر ویژگی های روسپیگری در تهران
كشف آمپول‌های سقط جنين در فرودگاه‌
انتقام از همسر سابق با بلوتوث غيراخلاقی‌